Dania z makaronem

dania z makaronem

Makaron to jeden z najchętniej spożywanych przez ludzi produktów zbożowych. Największa ilość makaronów pochodzi z Włoch – właśnie tam zjada się również najwięcej makaronu na świecie. Makaron składa się z dwóch podstawowych składników, mianowicie z mąki i wody. Czasem dodaje się również do niego jaja kurze – zależnie od tego, jakiego rodzaju jest to makaron. Według teorii wielu historyków makaron dotarł do Włoch dzięki Marco Polo.

Dania z makaronem – spis pomysłów i przepisów na błyskawiczne dania z makaronem

Dania z makaronem są jednymi z najbardziej popularnych pomysłów na pożywny obiad albo smaczną kolację. Potrawy makaronowe są szybkie i proste do wykonania, pyszne i zróżnicowane. Nie dość, że istnieje mnóstwo odmian makaronów, to w dodatku można przygotować z nich naprawdę ciekawe potrawy. Jakie są najlepsze przepisy na łatwe dania z makaronem? Które pomysły będą fajne zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych? Czy istnieją jakieś ciekawostki na temat makaronu? Sprawdź spis przepisów na błyskawiczne potrawy i dowiedz się więcej na temat właściwości makaronu.

Ciekawe pomysły na dania z makaronem – szybkie i pyszne potrawy

Skąd pochodzi makaron i jak się go robi?

Wokół pochodzenia makaronu istnieje mnóstwo różnych teorii. Niektórzy uważają, że makaron pochodzi z Azji Środkowej, a nie z Włoch. Do Italii dotrzeć miał dopiero w XII wieku dzięki Marco Polo, który przywiózł go z Chin. Inni upierają się przy tezie, że makaron wymyślono w czasach starożytności właśnie we Włoszech, gdzie Etruskowie wyrabiali go na północy kraju. Mieli oni jako pierwsi mielić ziarna zbóż, po czym mieszać je z wodą. Ile prawdy jest w tych historycznych przypuszczeniach? Gdzie rzeczywiście wynaleziono makaron – we Włoszech czy w Chinach? Ciężko powiedzieć, ponieważ w tej kwestii oba państwa od lat spierają się ze sobą. Najważniejsze jednak, że w dzisiejszych czasach makaron jest jednym z najchętniej spożywanych produktów zbożowych przez ludzi na całym świecie. Naprawdę ciężko znaleźć człowieka, który nie lubi makaronu. Cechuje go bowiem tak ogromna uniwersalność, że każdy może wymyślić z nim proste i smaczne danie.

Makaron składa się z dwóch istotnych składników – mąki i wody. Mąka nigdy nie jest jednak taka sama. Jej rodzaje zależny jest bowiem od odmiany makaronu, jaką chce się z tej mąki wyprodukować. Wśród najbardziej popularnych wyróżnić można mąkę pszenną, pełnoziarnistą, ryżową, kukurydzianą, gryczaną, orkiszową, a także sojową. Makarony, które są w sklepach bardziej żółte i twarde niż inne, powstają dzięki dodaniu do mąki i wody kurzych jaj. Niektórzy producenci wypuszczają na rynek jeszcze inne kolory makaronów, poprzez uprzednie dodanie do nich np. suszonych pomidorów, szpinaku, marchwi bądź sepii – przy czym ostatni składnik to po prostu atrament z kałamarnicy.

Ciasto na makaron uzyskać można poprzez odpowiednie zagniecenie mąki z wodą. W niektórych przypadkach dodaje się do tych dwóch składników również jajka. W kolejnym etapie ciasto należy uformować, przepuszczając je przez maszynkę. Później odpowiednio uformowany makaron się tnie, gotuje bądź suszy za pomocą ciepłego powietrza. Ostatnim etapem jest jego pakowanie – właśnie w takiej formie makaron trafia na sprzedaż do różnych sklepów. W marketach znaleźć można go w różnej postaci – zarówno zróżnicowany pod względem kształtu, jak i średnicy, dodatków (np. jaj, szpinaku lub marchwi), a także miejsca produkcji. Makaron może być bowiem nie tylko przemysłowy, ale też domowy i rzemieślniczy.

Najważniejsze właściwości makaronu – czy danie makaronowe może być zdrowe?

Lubisz makaron i zastanawiasz się, czy jego wartości odżywcze są dobre dla zdrowia? Oczywiście, że są! Jednak pod warunkiem, że umie się dobrać jego rodzaj do swoich potrzeb i diety. Makaron zwykle ma umiarkowaną kaloryczność. Wiele osób dodatkowo niepotrzebnie podnosi ją jednak poprzez dodawanie gęstych i bardzo kalorycznych sosów. Tego na diecie redukcyjnej raczej nie powinno się robić! Makaron pełnoziarnisty ma bardzo dużo cennych składników odżywczych, takich jak np. magnez, żelazo, miedź i cynk. Zawiera też witaminy, głównie te z grupy B. W przeciwieństwie do pełnoziarnistego pszenny nie może się już pochwalić tak dużą ilością właściwości odżywczych. Ma o wiele mnie błonnika i większy indeks glikemiczny, co może stwarzać zagrożenie dla osób otyłych lub cukrzyków. Właśnie dlatego zaleca się osobom borykającym się z cukrzycą i nadwagą zamienić makaron pszenny na pełnoziarnisty.

Przerzucając się jednak na makaron pełnoziarnisty, nie jest powiedziane, że można od tej pory jeść go bezkarnie kilogramami. Makaron ten bowiem, zresztą jak każdy inny rodzaj pożywienia, należy jeść w umiarkowanych ilościach. Najlepiej podawać go al dente – czyli dokładnie tak, jak jedzą makaron Włosi. Nie należy używać gęstych i tłustych sosów, a lepiej oliwkę z oliwek lub sosy wyłącznie te o niskiej zawartości tłuszczu. Makaron powinno się też uzupełniać w chude mięso, warzywa i owoce morza. Warto dodać, że makaronów pszennych nie powinny jeść osoby, które mają nietolerancję glutenu albo borykają się z celiakią. Tacy ludzie mogą jeść za to makarony pełnoziarniste, ale też ryżowe, sojowe i gryczane.

Łatwe i fajne dania z makaronem – najciekawsze potrawy makaronowe

Dania z makaronem, czyli w jaki sposób można wykorzystać makaron?

Makaron ma szerokie zastosowanie w kuchni, ponieważ produkowany jest w kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu różnych kształtach, smakach i kolorach. Można wobec tego stosować go do wielu dań. Makarony sprawdzają się z sosami mięsnymi lub warzywnymi (np. spaghetti, penne czy fusilli). Właśnie te makarony idealnie komponują się także z owocami morza. Cienkie makarony, „łazanki” albo te w kształcie muszelek świetnie pasują z kolei do różnych zup i sałatek. Cannelloni stanowi z kolei najlepszą bazę do faszerowania. Makaron serwować można też oczywiście na słodko, np. z jabłkami, serem twarogowym, z jagodami, truskawkami, borówkami lub makiem.

W jaki sposób ugotować poprawnie makaron? Należy zrobić to w osolonej i wrzącej wodzie. Makaron trzeba gotować najlepiej do czasu, aż uzyska on półmiękką konsystencję al dente – czyli dokładnie taką, która preferowana jest przez Włochów. Ile czasu powinno się gotować makaron? No cóż, nie ma jednego konkretnego czasu gotowania makaronu – wszystko zależy bowiem od jego rodzaju. Czas gotowania makaronu zależy od wielkości, a także kształtu makaronu. Producent zawsze podaje go na opakowaniu, więc najlepiej kierować się instrukcją tam przez niego zamieszczoną.

10 ciekawostek na temat makaronu – czy o tym wiedziałeś?

  1. Jednym z najprostszych dań na świecie jest spaghetti aglio e olio. Jego przygotowane zajmuje dosłownie kilka minut. Makaron ugotowany al dente należy podsmażyć na oliwie z czosnkiem. Niektórzy lubią dodać do aglio e olio drobno posiekaną papryczkę chili. Robiąc to danie, należy jednak pamiętać, aby użyć dobrej jakości oliwy. Tania oliwa niskiej jakości może bowiem znacznie obniżyć smak potrawy.
  2. W pierwszym telewizyjnym Prima Aprilis w Wielkiej Brytanii wmówiono ludziom, że spaghetti rośnie na drzewie. Co na to mieszkańcy? Uwierzyli! Gdy zobaczyli Szwajcarów zrywających ugotowany makaron z drzew, pytali późnej prowadzących program, gdzie kupić można makaron do posadzenia w ogrodzie.
  3. Ludzie uwielbiają jeść dania z makaronem! Włosi zjadają najwięcej makaronu, bo aż 28 kg rocznie. Wenezuelczycy ponad 12 kg, a Tunezyjczycy 11 kg. Polacy jedzą go o wiele mniej – na jednego Polaka przypada średnio 5 kg makaronu rocznie.
  4. We Włoszech makarony są najczęściej bez jajka. W Polsce z kolei większość makaronów produkowanych jest z dodatkiem jaj. Dwa jajka dodane na kilogram makaronu oznaczają, że jest on dwujajeczny.
  5. Dnia 25 października obchodzi się Światowy Dzień Makaronu. Został on ustanowiony w 1955 roku w Rzymie przez World Pasta Congress. Właśnie tego dnia powinno się promować jedzenie makaronu. Miłośnicy makaronu rozmawiają wówczas o wszechstronności ich ukochanego produktu spożywczego, dzielą się pomysłami na nowe dania, a także dyskutują o zaletach makaronu, uznając go za zdrowy i niedrogi w zakupie.
  6. W Rzymie znajduje się Muzeum Makaronu, które jest jedynym tego typu muzeum na całym świecie. Właśnie tam spotkać można archiwalne zdjęcia, na których udokumentowane zostały między innymi metody wyrabiania makaronu w tradycyjny sposób.
  7. Jednym z głównych producentów makaronów jest Pietro Barilla. Mówi się, że mężczyzna każdego dnia posypywał mąką swój czarny garnitur. Gdy udawało mu się zdmuchiwać ją bez żadnego śladu, mąka była sucha i drobnoziarnista. Właśnie taka mąka idealnie nadaje się do wyrabiania makaronu.
  8. Makaron lubi wodę. Najlepiej będzie ugotować 100 g suchego produktu w 1 litrze wody. Tak zachowane proporcje pozwolą łatwiej mieszać makaron podczas gotowania. Makaron zawsze wrzucać się powinno do wrzącej wody.
  9. Aby ugotować makaron al dente, trzeba sprawdzać jego twardość podczas gotowania. Niestety, łatwo można przegapić właściwy moment. Właśnie dlatego powinno się pilnować makaronu w procesie jego gotowania. Jak poznać, że jest już al dente? Przetnij go – środek powinien być nieco ciemniejszy.
  10. Makaronu nie powinno się przelewać zimną wodą, ponieważ wówczas spada jego temperatura.

Spis pomysłów i przepisów na błyskawiczne dania z makaronem

Nie wiesz, co przyrządzić na obiad? Zawsze warto zrobić makaron, który jest niezwykle smaczny i pasuje do wielu potraw. Wykorzystać możesz go w różnej postaci – do sałatki, zupy, dania warzywnego, na słodko, z mięsem czy owocami morza. Oto kilka przykładowych dań z makaronem, które możesz przygotować zarówno dla rodziny, jak i dla niezapowiedzianych gości:

  • Makaron z serem gorgonzola
  • Sałatka z makaronem ryżowym i kurczakiem
  • Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
  • Makaron z jajkiem i serem
  • Tagliatelle z suszonymi pomidorami
  • Makaron z tofu i szpinakiem
  • Zupa brokułowa z makaronem
  • Makaron sojowy z kurczakiem
  • Makaron z cukinią i pomidorami
  • Makaron ze szpinakiem i serem feta
  • Sałatka  makaronem i majonezem
  • Sałatka z makaronem kokardki
  • Spaghetti z soczewicą

Dania z makaronem - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto