Tort wegański
- Mąka orkiszowa - 2 i 1/4 szklanki (290 g)
- Cukier trzcinowy - 1 szklanka (200 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (5 g)
- Cynamon - 2 łyżeczki (10 g)
- Soda oczyszczona - 1 łyżeczka (5 g)
- Mielone siemię lniane - 1 i 1/2 łyżeczki (7 g)
- Orzechy laskowe - 3/4 szklanki (110 g)
- Sól - szczypta (2 g)
- Marchewka - 2 i 1/2 szklanki startej (230 g)
- Olej rzepakowy - 1/2 szklanki (100 ml)
- Jabłko - 1/2 szklanki startego (180 g)
- Sok pomarańczowy - 1/2 szklanki (125 ml)
- Sok z cytryny - 3 łyżki (30 ml)
- Tofu wzbogacane wapniem (400 g)
- Napój migdałowy (mleko roślinne) słodzone - 1/3 szklanki (70 ml)
- Masło z orzechów arachidowych (ziemnych) - 2 łyżki (20 g)
- Syrop klonowy - 2 łyżki (20 g)
- Ekstrakt waniliowy - 1/2 łyżeczki (3 ml)
Przepis na tort wegański krok po kroku
W dużej misce wymieszaj suche składniki: mąkę, cukier, proszek do pieczenia, cynamon, sodę, siemię lniane, szczyptę soli i pokruszone orzechy laskowe.
Jabłko i marchew zetrzyj na tarce.
Do drugiej miski wlej olej, sok pomarańczowy i łyżkę soku z cytryny. Do tego dodaj jabłko i marchew. Dokładnie wymieszaj.
Do mokrych składników wsyp zawartość miski z suchymi składnikami. Wymieszaj za pomocą trzepaczki.
Ciasto rozłóż do dwóch tortownic o średnicy 20 cm wyłożonych papierem do pieczenia.
Piecz w 180 stopniach (grzanie góra-dół) przez około godzinę, do suchego patyczka.
Do pojemnika blendera dodaj pozostałe składniki: tofu, napój migdałowy, masło orzechowe, sok z cytryny, syrop klonowy i ekstrakt waniliowy.
Wszystko zblenduj na gładką masę.
Kiedy ciasto ostygnie, posmaruj dolny blat kremem i przykryj drugim blatem.
Górę tortu posmaruj obficie kremem i posyp np. rozgniecionymi orzechami.
-
Krem do tortu
-
Tort dla dziesięciolatki
-
Tort minecraftowy
-
Krem czekoladowy do tortu
-
Masa do tortu
-
Krem do tortu z mascarpone
-
Tort śmietankowy
-
Krem z białej czekolady
-
Karmel
-
Tort malinowy
-
Bita śmietana z mascarpone
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Masa marcepanowa
-
Krem kokosowy
-
Krem patissiere
-
Krem truskawkowy do tortu
-
Tort szwardzwaldzki
-
Tort czekoladowy z malinami
-
Krem do tortu
Więcej informacji na temat tortu wegańskiego
Prezentujemy Państwu przepis na wegański tort. Przygotowany jest z samych roślinnych składników, więc jest bez jajek, mleka czy miodu. Będzie smacznym finałem na imprezę urodzinową lub święta.
Aby zrobić ten pyszny wege tort potrzebujesz dosłownie kilku chwil na jego przygotowanie.
Pracę nad tortem zaczniemy od przyrządzenia dwóch blatów. Przygotuj sobie dwie miski. Jedna będzie na składniki suche, a druga na mokre. Do pierwszego naczynia wsyp mąkę, cukier, proszek do pieczenia, sodę, sól, cynamon, mielone siemię lniane i pokruszone orzechy. Wymieszaj. Siemię zastępuje w tym przepisie jajka. A wrzucenie orzechów do suchych składników sprawi, że zostaną obtoczone mąką i w czasie pieczenia nie opadną na dno tortownicy. Do drugiej miski wlej olej, sok z pomarańczy i cytryny i dodaj starte na tarce o grubych oczkach jabłka i marchewki. Dokładnie wymieszaj. Do mokrych składników wsyp zawartość miski z suchymi składnikami. Wymieszaj za pomocą trzepaczki. Ciasto rozłóż równomiernie do dwóch tortownic wyłożonych papierem do pieczenia. Jeśli nie masz, możesz upiec najpierw jeden a później drugi blat. Tak przygotowane ciasto marchewkowe piecz przez godzinę w 180 stopniach na funkcji grzania góra-dół.
Tort bez kremu to nie tort, dlatego pora na jego przygotowanie. Wystarczy zblendować na gładką masę tofu wraz z mlekiem migdałowym, masłem orzechowym, syropem klonowym i ekstraktem waniliowym. Tak przygotowany krem wegański do tortu jest puszysty, słodki i niebiańsko dobry.
Teraz wystarczy posmarować blat ciasta kremem, nałożyć na to drugi blat i ten również suto posmarować. Wierzch możecie przystroić np. startą na drobnych oczkach marchewką i pokruszonymi orzechami.
Mam nadzieję, że po naszych wskazówkach jak zrobić wegański tort uda Wam się ten smaczny wypiek i wykorzystacie go nie tylko na urodziny. Jeśli Wasza rodzina lub przyjaciele są fanami tradycyjnych tortów, to taka roślinna odmiana na pewno ich zadziwi i zauroczy.
Tort wegański będzie również idealny na imprezy dla dzieci.
Alergeny w torcie wegańskim
Lista alergenów dla tortu wegańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- mąka orkiszowa
- Proszek do pieczenia
- proszek do pieczenia
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy laskowe
- napój migdałowy (mleko roślinne) słodzone
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Tofu wzbogacane wapniem
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Masło z orzechów arachidowych (ziemnych)
W przepisie na tort wegański nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- soda oczyszczona
Wartości odżywcze tortu wegańskiego
Odpowiednio zbilansowana dieta wegański ma same pozytywne skutki dla funkcjonowania organizmu.
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.