Seromak
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1 szklana (150 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Masło - 1 i 1/2 kostki (750 g)
- Cukier puder - 4 łyżki (40 g)
- Śmietana 18% - 2 łyżki (20 g)
- Mleko 2% - 3 szklanki (750 ml)
- Jajko (5 szt.)
- Cukier - 1/2 szklanki (125 g)
- Twaróg sernikowy (1000 g)
- Budyń (proszek) - 1 opakowanie (40 g)
- Mak niebieski - 4 szklanki (800 g)
Przepis na seromak krok po kroku
Szklankę mąki przesiej przez sitko, dodaj żółtka (2 stuki), cukier puder (40 g) oraz śmietanę. Dodaj pokrojone masło (80 g).
Wyrób ciasto w rękach i uformuj kulę. Odłóż ciasto do lodówki. Rozwałkuj ciasto i upiecz w piekarniku przez 15 minut w 180 stopniach.
Mak przełóż do miski, zalej gorącą wodą, odcedź i zmiel w młynku.
5 białek ubij na sztywną pianę, wsyp szklankę cukru i wymieszaj całość.
Żółtka utrzyj z cukrem, dodaj masło i ucieraj do jednolitej masy.
Dodaj ser i budyń, na końcu dodaj ubite białka.
Na spód ciasta wyłóż masę makową, a następnie masę serową.
Upiecz ciasto w piekarniku przez 60 minut w 180 st. C.
-
Makowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec gwiazda
-
Makowiec
Więcej informacji na temat seromaka
Masz ochotę na słodki i prosty deser, który szybko przygotujesz w swoim domu? Mam dla Ciebie przepis na seromak. Klasyczny, puszysty sernik, który kocha chyba każdy, w połączeniu z makiem.
Ciasto wbrew pozorom jest bardzo proste i pyszne w przygotowaniu, a efekt końcowy niesamowity. Ciasto zrobi wrażenie pod każdym względem na wszystkich przybyłych gościach.
Seromak powstaje z kilku podstawowych składników takich jak: mąka pszenna, jajka, masło, cukier puder, śmietana, cukier, budyń, twaróg z wiaderka i mak.
Ja zdecydowałam się na samodzielne przygotowanie maku, jeśli jednak nie masz na to czasu postaw na gotowy mak z puszki. Sermak będzie dobry w każdej wersji.
W przepisie została użyta zwykła mąka pszenna, naturalnie zawierająca gluten w swoim składzie. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Dlatego, jeśli jesteś osobą cierpiącą na choroby glutenozależne np. celiakia lub z innych powodów eliminujesz gluten ze swojej diety, możesz bez problemu zamienić mąkę pszenną na taką, która naturalnie nie zawiera glutenu np. gryczana lub ryżowa.
Mój seromak powstał na bazie cukru białego, zamiast niego, możesz użyć cukier trzcinowy nie robi to jednak wielkiej różnicy.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej.
Dokładnie jak zrobić seromak opisuję nieco niżej, koniecznie poznaj mój sprawdzony przepis na pyszny domowy placek. To jest moja podstawowa wersja ciasta, jeśli chcesz, śmiało możesz postawić na dodatek rodzynek czy bakali do masy makowej, dodatkowo ciasto będzie pyszne, gdy wykończysz go lukrem. Wykonasz go samodzielnie w swoim domu. Wystarczy wymieszać cukier puder z sokiem z cytryny lub odrobiną wody.
Alergeny w seromaku
Lista alergenów dla seromaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 18%
- Mleko 2%
- twaróg sernikowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze seromaka
Najlepiej użyj budyń o smaku śmietankowym lub waniliowym.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.