Polędwiczka wieprzowa z kurkami
- Polędwiczki wieprzowe (500 g)
- Kurki świeże (400 g)
- Cebula - 1 cebula (100 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 4 łyżeczki (16 g)
- Bulion warzywny - 1 szklanka (250 ml)
- Śmietana 12% - 1/2 szklanki (125 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na polędwiczkę wieprzową z kurkami krok po kroku
Polędwiczkę pokrój na cienkie plastry. Delikatnie rozbij je i posyp solą i pieprzem.
Cebulę pokrój w kostkę, a koperek drobno posiekaj.
Kurki oczyść i dokładnie umyj. Rozdrobnij je na mniejsze kawałki.
Na patelni podsmaż na połowie oliwy cebulę na złoty kolor, następnie dodaj kurki i smaż na małym ogniu około 5 minut.
Drugą połowę oliwy rozgrzej na drugiej patelni. Podsmaż z obu stron mięso.
Do mięsa dodaj farsz z grzybami. Całość zalej bulionem i duś pod przykryciem na małym ogniu, aż mięso będzie miękkie.
Na koniec dodaj śmietanę, koperek i przyprawy. Trzymaj na palniku, aż sos zgęstnieje.
-
Polędwiczki wieprzowe
-
Polędwica w sosie
-
Polędwica w sosie kurkowym
-
Polędwica w sosie pieczarkowym
-
Polędwiczki wieprzowe w sosie
-
Strogonow wieprzowy
-
Polędwiczki wieprzowe w sosie własnym
-
Policzki wieprzowe
-
Bulgogi
-
Polędwica w sosie musztardowym
-
Polędwica wieprzowa w sosie
-
Polędwica wieprzowa z piekarnika
-
Polędwiczka wieprzowa z piekarnika
-
Polędwiczki wieprzowe pieczone
-
Polędwica w sosie śmietanowym
-
Polędwiczki wieprzowe z pieczarkami
-
Polędwica w sosie koperkowym
-
Saltimbocca
-
Polędwiczki wieprzowe
Więcej informacji na temat polędwiczki wieprzowej z kurkami
Pyszna polędwiczka z kurkami to dobry pomysł na domowy, a co ważne łatwy w wykonaniu posiłek, który idealnie sprawdzi się na obiad lub spotkanie rodzinne. Polędwiczki w połączeniu z kurkami i sosem śmietanowym są bardzo dobre, dzięki składnikom, które dodawane są do nich. Przepis jest prosty w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić. Danie zachwyci każdego i gwarantuje, że zniknie w mgnieniu oka. Możesz je doprawić do smaku ulubionymi przyprawami, oczywiście wedle uznania. Warto w przepisie wykorzystać świeże kurki, ponieważ danie jest jeszcze bardziej aromatyczne.
Jak zrobić polędwiczkę wieprzową z kurkami? Przygotowanie jej jest proste. Na początku polędwiczkę należy pokroić w cienkie plastry, delikatnie rozbić oraz doprawić solą i pieprzem. Cebulę kroimy w drobną kostkę, a koperek drobno siekamy. Natomiast kurki oczyszczamy, dokładnie myjemy i kroimy na mniejsze części. Wykorzystując połowę oliwy z oliwek, podsmażamy na patelni cebulę na złoty kolor, a następnie dodajemy kurki i całość smażymy na małym ogniu około 5 minut. Gotowy farsz z grzybów odstawiamy. Na drugiej patelni rozgrzewamy pozostałą oliwę i podsmażamy na niej mięso z obu stron oraz dodajemy farsz z grzybów. Wlewamy bulion i gotujemy tak długo, aż mięso będzie miękkie. Na koniec dodajemy śmietanę, koperek i przyprawy i gotujemy, aż sos zgęstnieje.
Przepis na polędwiczkę wieprzową z kurkami nie jest skomplikowany, tak jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Składa się między innymi z grzybów, które posiadają wiele właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim są cenne w błonnik, który wpływa na prawidłową pracę naszego układu pokarmowego, a także chroni nas przed nadmierną ilością poziomu cholesterolu we krwi. Grzyby to w większości biało, dlatego nazywane są „leśnym mięsem”. Są również bogate w potas, który odpowiada za prawidłowe ciśnienie krwi, a ponadto możemy w nich znaleźć żelazo, wapń czy magnez. Dodatkowo są doskonałym źródłem witamin z grupy B, które odpowiadają za układ nerwowy. Grzyby leśne to również witamina D, która w żywności jest rzadko spotykana. Są doskonałym zamiennikiem przypraw, a nawet soli. Ponadto należą do naturalnych wzmacniaczy smaku, dzięki swojej intensywności. Podczas grzybobrania upewnij się, że zbierasz tylko grzyby jadalne, a jeśli nie jesteś pewien to kup je u sprawdzonego źródła.
Pyszne polędwiczki posiadają wiele właściwości zdrowotnych dla naszego organizmu. Posiłek jest łatwy w przygotowaniu oraz smaczny. Składniki nadają mu aromatu, który będzie roznosił się po całym domu. Opcji jest bardzo wiele, a to wszystko zależy od naszego smaku, który preferujemy. Ten sprawdzony przepis na dobre polędwiczki na pewno ułatwi Ci ich przygotowanie.
Alergeny w polędwiczce wieprzowej z kurkami
Lista alergenów dla polędwiczki wieprzowej z kurkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
Wartości odżywcze polędwiczki wieprzowej z kurkami
Danie posiada niski IG, dlatego doskonale sprawdzi się u diabetyków. Sos kurkowy również doskonale komponuje się z polędwiczkami z kurczaka.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.