Obiady domowe

obiady domowe

Obiad to niezwykle ważny posiłek dnia. Wiele osób uważa, że jest ważniejszy niż śniadanie. Właśnie dzięki obiadowi można bowiem zapewnić sobie dużo energii na cały dzień. Szkoda, że tak dużo osób rezygnuje z pożywnego, ciepłego obiadu, decydując się na szybkie przekąski lub gotowe dania. Warto docenić znaczenie obiadu, zwłaszcza że jego pomijanie może grozić nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Obiad powinien być nie tylko smaczny, ale też pożywny i wartościowy dla organizmu.

Obiady domowe – sprawdzone przepisy na swojskie dania obiadowe

Obiady domowe to niezwykle ważne posiłki, o których warto pamiętać. Dania obiadowe potrafią dostarczyć niezbędnej energii na cały dzień, dlatego lepiej ich nie pomijać. Przepisy na obiad są proste, smaczne i stosunkowo tanie. Warto wziąć pod uwagę zwłaszcza pomysły na tradycyjne, swojskie jedzenie domowe. Które sprawdzone przepisy są naprawdę dobre i łatwe do odtworzenia? Sprawdź proste przepisy na obiady domowe dla całej rodziny.

Dlaczego warto jeść obiady domowe? Czy są dla nas dobre?

Obiady domowe są bardzo ważne dla naszego organizmu. Powinno się zjadać dania obiadowe nie tylko ze względu na ich smak, ale też wartości odżywcze, jakie nam dają. Jedzenie domowe jest również źródłem energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w drugiej połowie dnia, gdy po zjedzonym wcześniej śniadaniu poziom drastycznie energii spada. Regularne jedzenie obiadu umożliwia dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli zadbamy o pełnowartościowy i właściwie zbilansowany obiad, będziemy mogli również zachować równowagę glikemiczną. Tradycyjne obiady nie mogą być wyłącznie smaczne. Nawet proste przepisy powinny zawierać odpowiednią ilość białek, tłuszczów i węglowodanów. Dzięki temu będzie można utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Obiad pozwoli nam unikać m.in. nagłych skoków glukozy. Pozwoli to z kolei utrzymywać energię na dobrym poziomie, dzięki czemu będziemy zwyczajnie lepiej się czuć. Dzięki temu zapobiegniemy również niektórym groźnym chorobom, takim jak np. cukrzyca typu II.

Już wiemy, że obiady są ważne. Dlaczego jeszcze powinniśmy je spożywać? Otóż obiady dostarczają do organizmu dużej ilości niezbędnych składników odżywczych. W niektórych potrawach znajdują się cenne minerały i witaminy, dzięki którym nasz organizm może prawidłowo funkcjonować. Różnorodność dań jest bardzo ważna – pozwala na wspieranie prawidłowej pracy układu immunologicznego. Jeśli będziemy systematycznie spożywać dania obiadowe (w konkretnych godzinach), w ten sposób wspomożemy regulację procesów trawiennych. Wówczas wcale nie będziemy musieli obawiać się o nasze jelita i ich nieprawidłową pracę. Jedzenie obiadów o stałej porze zapobiega nieprzyjemnym dolegliwościom żołądkowym, takim jak zgaga czy niestrawność. Odpowiednio zbilansowane dania obiadowe mogą też pomóc w utrzymaniu lub osiągnięciu wymarzonej wagi. Jeśli będziemy normalnie jeść za dnia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wieczorem nie będzie nas korciło, aby coś podjeść.

Jakie jeszcze są plusy spożywania obiadów? Przede wszystkim dzięki nim można zadbać o prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Wraz z pożywieniem dostarczamy do mózgu mnóstwo cennych składników odżywczych, energii i witamin. Pełnowartościowy i odpowiednio zbilansowany obiad pomaga w lepszej koncentracji i zapamiętywaniu różnych informacji. Nawet proste przepisy na swojskie dania obiadowe powinny zawierać jak najwięcej wartościowych składników. Obiad realnie wpływa na nasze zdrowie, a także samopoczucie. Dobrej jakości obiady domowe umożliwiają lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego, procesów trawiennych i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Warto zatem poświęcić czas, aby przygotować obiad w taki sposób, żeby stał się pełnowartościowym i cennym dla organizmu posiłkiem.

Pieczone golonki z indyka – jak przygotować?

Pieczone golonki z indyka są smaczne, proste do przygotowania i stosunkowo tanie. Istnieją sprawdzone przepisy na to pyszne danie obiadowe. Najpyszniejsza golonka jest oczywiście pieczona w piekarniku. Aby ją zrobić, należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych produktów spożywczych: golonka z indyka, masło, cebula i przyprawy do smaku, takie jak papryka słodka, majeranek, czosnek granulowany, pieprz i sól. Przepis jest łatwy do opanowania, więc nawet amator gotowania powinien znakomicie sobie z nim poradzić.

Najpierw umyj golonki, po czym je osusz. Rozpuść masło. Dodaj do płynnego masła wszystkie wyżej wymienione przyprawy i wymieszaj całość. Zamarynuj golonki w marynacie – pozwól mięsu chwilę w niej poleżeć, aby mogło przejść marynatą. Włóż mięso do naczynia żaroodpornego. Pomiędzy golonkami z indyka włóż pokrojoną w plastry cebulę. Odstaw mięso na noc do lodówki i wyjmij je dopiero następnego dnia na ok. pół godziny przed pieczeniem. Wstaw wraz z przykrywką do piekarnika rozgrzanego do ok. 180 st. C. Mięso piecz przez godzinę, w międzyczasie polewając je naturalnym sokiem z golonki, który powstał w procesie pieczenia. Zdejmij przykrywkę po godzinie, następnie zwiększ temperaturę do 200 st. C. Piecz mięso przez kolejne 25 minut. Następnie podkręć temperaturę do 220 st. C i piecz jeszcze przez 25 minut. Jeśli chodzi o finalny czas pieczenia, wszystko zależy do jakości mięsa. Golonki będą uznane za przygotowane, gdy zrobią się miękkie.

Pomysły na swojskie obiady domowe – najciekawsze przepisy na obiady

Zapiekanka z mięsem mielonym – smaczny i pożywny obiad

Zapiekanka ziemniaczana to jedno z najsmaczniejszych dań obiadowych. Warto przygotować ją dla całej rodziny, zwłaszcza że zapiekanka jest sycąca i pożywna. Zawiera też dużo wartościowych składników odżywczych. Jeśli jesteś wielbicielem mięsnych dań, zapiekanka z mielonym mięsem powinna cię zachwycić. Aby przygotować ją na obiad, powinieneś zaopatrzyć się w kilka niezbędnych składników: mięso mielone wieprzowe (może być też z piersi z indyka), sera gouda, przecier pomidorowy, ziemniaki, śmietanę 12%, cebulę, czosnek, olej rzepakowy, jajka i przyprawy do smaku. Obierz ziemniaki i ugotuj na półtwardo. Gdy już wystygną, pokrój na plasterki. Przeciśnij czosnek przez praskę. Obierz cebulę i pokrój w kostkę. Całość podsmażaj na rozgrzanym oleju, a po chwili wrzuć również mięso mielone na patelnię. Smaż do momentu, aż zacznie się rumienić. Wlej przecier pomidorowy i dopraw do smaku. Porządnie natłuść naczynie żaroodporne i naprzemiennie poukładaj w nim posolone ziemniaki, a także nadzienie z mięsem. Zrób sos z sera, jajek oraz śmietany i polej nim domową zapiekankę. Piecz potrawę w 180 st. C przez ok. 30 minut.

Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym to proste do przygotowania danie, które może posmakować twoim najbliższym. Warto od czasu do czasu zrobić ją na obiad i zaskoczyć rodzinę lub niespodziewanych gości. Zapiekanka z mięsem i serem ma mnóstwo witamin (np. witaminę A i C oraz witaminy z grupy B). Jest w niej również sporo wartościowych składników odżywczych. Z przygotowaniem zapiekanki na obiad powinien poradzić sobie nawet największy amator gotowania, ponieważ danie jest niezwykle łatwe do odtworzenia. Smak mielonego mięsa w połączeniu z serem i ziemniakami jest zaskakujący i niezwykle pyszny. Wszystkie smaki doskonale się przenikają i wzajemnie uzupełniają. Przepis na zapiekankę będzie świetnym pomysłem zarówno na smaczny obiad, jak i na pożywną kolację. Potrawę możesz przygotować również na imprezę z przyjaciółmi. Danie jest proste do zrobienia i świetnie smakuje.

Zupa jarzynowa – swojska zupa na obiad

Zupa jarzynowa to jedna z najpyszniejszych zup na obiad. Jest smaczna i niezwykle prosta w przygotowaniu. Znajduje się w niej również ogromna ilość witamin oraz substancji mineralnych. Zupę można zrobić bardzo szybko, w dodatku nie musisz mieć ogromnych zdolności kulinarnych, aby powtórzyć przepis. Do przygotowania zupy jarzynowej musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów spożywczych: nać pietruszki, koper, kalafior, marchew, brokuły, ziele angielskie, fasolka szparagowa, liść laurowy, majeranek, śmietana 18%, masło, ziemniaki, pieprz, sól bulion warzywny i cebula.

Dokładnie umyj warzywa. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Podziel kalafior i brokuł na małe różyczki. Następnie posiekaj marchewkę na talarki. Pokrój cebulę w kostkę. Rozpuść masło w garnku, po czym wrzuć cebulkę na dno. Smaż cebulkę do zarumienienia, następnie dodaj resztę warzyw i smaż na małym ogniu pod przykrywką. Zalej wszystko bulionem i dopraw do smaku. Gotuj zupę, aż warzywa zrobią się miękkie. Przelej śmietanę do małego rondelka lub kubka, następnie zmieszaj z dwoma łyżkami gorącej zupy. Śmietanę powoli wlewaj do garnka z zupą, cały czas mieszając. Dodaj posiekany koperek – to właśnie dzięki niemu zupa jarzynowa pięknie pachnie.

Papryka faszerowana mięsem i kaszą jaglaną, krok po kroku

Papryka to smaczne warzywo, które bez problemu przygotować można na mnóstwo ciekawych sposobów. Jest zdrowa, smaczna i pożywna. Wśród najpopularniejszych produktów spożywczych, z którymi warto połączyć paprykę, jest kasza jaglana. Wystarczy do obu składników dodać mielone mięso (np. z indyka), ser gouda, pieczarki, koncentrat pomidorowy, czosnek, olej rzepakowy oraz ulubione przyprawy do smaku. Łącząc ze sobą wszystkie wymienione składniki, można stworzyć wyborne nadzienie do napełnienia papryki. Jeśli nie masz pojęcia, co przygotować na obiad, faszerowana papryka będzie znakomitym pomysłem. To wyjątkowe danie, które przypadnie do gustu mięsożercom, a także fanom nietypowych połączeń.

Ugotuj kaszę jaglaną według instrukcji na opakowaniu. Obierz i poszatkuj cebulę. Zetrzyj ser gouda na tarce, po czym opłucz pieczarki, wysusz je i pokrój na kawałki. Koniecznie zajmij się również papryką, w której środku ma wylądować farsz z kaszy. Umyj paprykę, wysusz ją i odetnij górne części z każdej sztuki. Pozbądź się również nasion, najlepiej od razu je wyrzucając – możesz też zostawić je do zrobienia zupełnie osobnego sosu paprykowego, jeśli masz ochotę. Rozpuść olej na rozgrzanej patelni. Wrzuć cebulę pokrojoną na kawałki – smaż ją przez kilka minut, aż się zarumieni. Wrzuć na patelnię również pieczarki i dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę. Dopraw całość do smaku i smaż, aż odparuje woda. Dodaj także mięso z indyka, wymieszaj z pozostałymi składnikami i ponownie przesmaż całość. Wlej koncentrat pomidorowy i wsyp ugotowaną kaszę jaglaną. Dopraw farsz do smaku, wymieszaj i zdejmij z ognia. Dorzuć ser, po czym nadziewaj nim każdą paprykę. Gdy warzywa już się ugotują, przykryj je odciętymi górami papryk. Przełóż paprykę do żaroodpornego naczynia, podlewając naczynie wodą. Odstaw potrawę do piekarnika i piecz przez ok. 45 minut w 180 st. C.

Obiady domowe - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto