Dania mięsne

Potrawy z mięsem - przepisy
Dania z mięsem

Mięso gości w menu człowieka od wielu tysięcy lat. W czasach prehistorycznych do polowania na mięso i porcjowania zwierzyny używano narzędzi z kamienia. Dziś mięso kupić można w niemal każdym sklepie spożywczym. Opinie na temat jedzenia mięsa są bardzo podzielone – jedni odrzucają je całkowicie, inni częściowo, a pozostali nie wyobrażają sobie obiadu bez kawałka mięsa. Wbrew powszechnej teorii w mięsie znajduje się nie tylko białko, ale też cenne witaminy i minerały.

Dania z mięsem – najlepsze przepisy na potrawy mięsne i z dodatkiem mięsa

Dania z mięsem cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Mimo że wiele osób wybiera dziś potrawy bez mięsa, w dalszym ciągu większość ludzi na obiad preferuje mięsne produkty. Wołowina, mięso wieprzowe bądź drobiowe mają nie tylko mnóstwo białka, ale też wiele cennych witamin oraz aminokwasów. Jakie są proste, smaczne przepisy na drób? Czy mięso może stanowić dodatek w każdej diecie? Jakie są szybkie pomysły na mięsny posiłek? Dowiedz się więcej na ten temat!

Dania z mięsem – mięsne przepisy na zdrowy, pożywny i szybki obiad

Czy mięso drobiowe albo wołowina są zdrowe? Najważniejsze właściwości mięsa

Mięso od wielu lat stanowi niezwykle wartościowy produkt żywnościowy. Znajduje się w nim mnóstwo białka oraz cennej witaminy B, a także niektóre minerały, które niezbędne są do codziennego funkcjonowania człowieka. W kilku rodzajach mięs odnaleźć można również witaminę A – zwłaszcza w podrobach. Mięso to ważny budulec mięśni, a także tkanek miękkich. W dodatku potrafi dostarczyć sporego „zastrzyku” energii, czego nie można powiedzieć o wielu innych produktach. Mięso spożywane w niewielkich ilościach nie powinno zaszkodzić organizmowi, więc nie zawsze trzeba z niego rezygnować. Warto zapoznać się z korzyściami płynącymi z jedzenia mięsa.

  1. Białko – właśnie ono jest głównym materiałem budulcowym w organizmie każdego człowieka. W mięsie mamy ok. 15-20% białka. Najwięcej zawiera go kurczak, a także innego rodzaju drób i chude mięsa.
  2. Żelazo – najwięcej zawiera go wołowina, a także cielęcina. Żelazo jest konieczne w diecie, ponieważ jego niedobory grożą zmniejszeniem się aktywności, szybkim męczeniem się, niedokrwistością, a także zwiększeniem narażenia na różne infekcje.
  3. Cynk – dużej jego ilości dostarczyć można poprzez regularne jedzenie wołowiny. Cynk odpowiada za wzmocnienie odporności organizmu, a także poprawienie sprawności intelektualnej.
  4. Witamina B1, B2 i B12 – tiamina (B1) wpływa na układ nerwowy i pracę serca, B2 odgrywa ważną rolę w procesach przemiany materii, a B12 niezbędna jest dla wzrostu wszystkich komórek ludzkiego organizmu. Ta ostatnia witamina przeciwdziała również anemii, a także bierze aktywny udział w produkcji czerwonych krwinek.
  5. Witamina PP – inaczej niacyna, która konieczna jest, aby mózg prawidłowo funkcjonował. Najwięcej tej witaminy zawiera kurczak.

Jak dobrze przyrządzić potrawy z mięsem? Czy obrabianie mięsa jest szybkie i proste?

W niektórych krajach mięso spożywane jest w surowej postaci. Nie trzeba daleko szukać – w Polsce jemy przecież np. tatara. Z jednej strony surowe mięso pozwala uzupełnić białko i witaminy bez dużej ich straty, jak bywa w procesie termicznej obróbki mięsa. Z drugiej strony jedzenie surowego mięsa wiązać się może z zarażeniem np. różnego rodzaju pasożytami. Czy wobec tego obróbka cieplna mięsa będzie najlepszym sposobem jego przyrządzania? Niekoniecznie! Może i zniszczymy w ten sposób bakterie, jednak smażenie, grillowanie czy pieczenie mięs wiązać się może z innymi zagrożeniami – jak wydzielanie się szkodliwych dla zdrowia kancerogenów. Właśnie dlatego uważa się, że najzdrowszą metodą obrabiania mięsa jest jego:

  • pieczenie w niskiej temperaturze,
  • duszenie,
  • gotowanie (również na parze).

Warto uświadomić sobie również kilka ważnych spraw związanych ze zdrowym przyrządzaniem mięsa do spożycia. Oto kilka ważnych zasad, które należy przestrzegać:

  1. Nie powinno się płukać mięsa pod kranem, ponieważ to nawyk stwarzający zagrożenie. Dlaczego? Otóż pryskająca woda roznosi się z reguły po okolicznych przedmiotach, na których natychmiast osadzają się bakterie z mięsa. Specjaliści uważają, że płukanie mięsa jest zupełnie zbędne – sama obróbka termiczna skutecznie zwalczy drobnoustroje.
  2. Do krojenia mięsa należy używać osobnej, przeznaczonej do tego deski. Oczyszczanie jej nie należy do łatwych zadań, więc lepiej nie ryzykować i nie kroić na jednej desce np. mięsa i warzyw.
  3. Obsmażanie mięsa to najbardziej niezdrowy sposób na przygotowywanie z niego posiłków. W czasie smażenia w mięsie mogą powstać bowiem bardzo niebezpieczne dla zdrowia związki.
  4. Wrzucanie mięsa na nie rozgrzaną patelnię to błąd, ponieważ mięso zaczyna wówczas przywierać do naczynia.
  5. Smażenie mięsa prosto z zamrażalnika albo lodówki również jest błędem – istnieje bowiem ryzyko, że będzie ono w środku niedopieczone albo surowe.
  6. Przyciskanie mięsa do patelni nie przyspieszy procesu smażenia, a może mięso wyłącznie przypalić. Z kolei zbyt częste przesuwanie nim po patelni spowolni obróbkę termiczną.
  7. Używanie tego samego tłuszczu do smażenia mięsa sprawi, że zacznie on wytwarzać szkodliwe dla zdrowia związki.
  8. Aby mięso było bardziej kruche, należy ciąć je w poprzek, a nie wzdłuż włókien.

Potrawy z mięsem – co trzeba wiedzieć o rodzajach mięsa i jego pochodzeniu?

Rodzaje mięsa – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć!

Najłatwiej jest podzielić mięso na białe oraz czerwone. Jest to najbardziej podstawowy podział mięsa, dlatego też według niego postaramy się wyszczególnić różne rodzaje mięsa. Do białego mięsa zaliczamy drób – a  więc kurę, kaczkę, indyka, gęś, gołębie czy perliczki. W tę grupę wliczają się również dzikie ptaki (np. kuropatwy oraz bażanty), kuropatwy i króliki. Do czerwonego zaliczamy z kolei wszystkie mięsa, które pochodzą od dużo większych zwierząt hodowlanych. Oto kilka rodzajów czerwonego mięsa, które najczęściej spożywamy:

  • Wieprzowina – mięso wieprzowe pochodzi ze świń i jest to jedno z najbardziej popularnych rodzajów mięsa w naszym kraju.
  • Wołowina – mięso pochodzące od krów, ale też np. byków.
  • Baranina – mięso pochodzące od owiec. Jeśli jest to młode zwierzę (jagnię), wówczas mięso nazywane jest jagnięciną.
  • Dziczyzna – mięso pochodzące od upolowanych zwierząt, m.in. jelenia, sarny czy dzika.
  • Konina – mięso pochodzące z koni, które w Polsce nie jest popularne. Więcej spożywa się go np. w Kazachstanie albo Chinach.

Mięso, którego raczej również nie je się w naszym kraju, pochodzi m.in. z kóz, psów, aligatorów, węży albo kangurów. Najczęściej tego rodzaju mięso spotkać można w krajach tropikalnych – zależnie od danej strefy geograficznej, gdzie zwierzęta te występują w środowisku naturalnym.

Warto pamiętać…

W sklepowych lodówkach znaleźć można wiele różnych rodzajów mięs. Przy jego wyborze zawsze trzeba jednak wyostrzyć zmysły – wzrok, węch oraz dotyk. Mięso musi mieć intensywny kolor i nie mogą znajdować na nim żadne plamy. Tłuszcz powinien być z kolei koloru kremowo-białego, a nie żółtego. Świeże mięso ma neutralny zapach – jeśli woń po otwarciu produktu będzie intensywna, na pewno nie będzie to świeże mięso! W dotyku produkty mięsne powinny być sprężyste i delikatnie wilgotne. Gdy mięso będzie lepkie i wypuszczać będzie sok, nie powinno się takiego produktu przygotowywać.

Należy też pamiętać, że mięso może być cennym składnikiem diety. Jest smaczne, a także bogate w wiele składników odżywczych. Warto jeść różne rodzaje mięsa, żeby nie dopuścić do niedoboru konkretnych witamin i substancji mineralnych. Wystarczy kilka porcji mięsa w tygodniu, aby zapewnić sobie zdrowie i energię. Jeśli nie chcesz jednak spożywać zbyt dużych ilości mięsa, koniecznie włącz do diety ryby oraz warzywa strączkowe, które zawierają mnóstwo białka.

Dania mięsne - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto