Mazurek ciasto
- Mąka pszenna typ 550 (1000 g)
- Masło (300 g)
- Cukier (450 g)
- Śmietana 18% (50 g)
- Miód (50 g)
- Jajko (3 szt.)
- Migdały - całe (200 g)
- Mleko 2% (750 ml)
- Kasza manna (100 g)
- Dżem śliwkowy (500 g)
- Czekolada gorzka (200 g)
- Rodzynki (50 g)
- Suszona żurawina (50 g)
- Migdały - płatki, do dekoracji (50 g)
Przepis na mazurek ciasto krok po kroku
Mąkę, 100 gram masła, 250 gram cukru, śmietanę, miód, 2 łyżeczki sody oczyszczonej oraz jajka umieść w jednej misce, następnie zagnieć ciasto, aby składniki dokładnie się ze sobą połączyły.
Ugniecione ciasto podziel na 3 równe części.
Przygotuj 3 takie same blaszki do pieczenia, wyłóż je papierem doi pieczenia i wyłóż cienko ciastem.
Spody piecz przez około 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.
Upieczone blaty pozostaw do ostygnięcia.
Migdały całe sparz wątkiem i obierz je ze skórki, następnie zmiel je na gładką masę.
Mleko zagotuj z kaszą manną od czasu do czasu mieszając. Następnie pozostaw do ostygnięcia.
Pozostałe masło i cukier utrzyj w jednej misce, następnie dodawaj partiami ugotowaną kaszę, zmielone migdały i trochę olejku migdałowego. Składniki dokładnie wymieszaj.
Upieczone blaty przełóż w kolejności blat, masa, powidła śliwkowe, blat, masa, powidła śliwkowe, blat.
Z czekolady przygotuj w kąpieli wodnej polewę, którą polej wierzch ciasta.
Następnie wierzch ciasta udekoruj rodzynkami, płatkami migdałów oraz żurawiną suszoną.
-
Mazurek wielkanocny
-
Mazurek czekoladowy
-
Mazurek kajmakowy
-
Mazurek tradycyjny
-
Mazurek orzechowy
-
Mazurek pomarańczowy
-
Mazurek z kajmakiem
-
Mazurek cytrynowy
-
Mazurek chałwowy
-
Mazurek bezglutenowy
-
Mazurek bez pieczenia
-
Mazurek różany
-
Mazurek makowy
-
Mazurek pistacjowy
-
Mazurek czekoladowy z bakaliami
-
Masa do mazurka
-
Mazurek wegański
-
Mazurek z mlekiem w proszku
-
Mazurek
Więcej informacji na temat mazurka ciasta
Mazurek wielkanocny jest często spotykany na naszych stołach wielkanocnych (jak sama nazwa wskazuje). Nic dziwnego, jest on pyszny i szybki do zrobienia, a jak wiadomo przed świętami potrzebujemy bardzo dużo czasu na przygotowania. Przepis na dobrego mazurka jest prosty, wiec każdy powinien sobie z nim poradzić, nawet osoby rozpoczynające swoją przygodę kulinarną. Ciasto wywodzi się z kuchni polskiej. Ciasto mazurek świetnie sprawdzi się na diecie wegetariańskiej. Do przygotowania ciasta potrzebujemy następujących produktów spożywczych: mąki pszennej, masła, cukru, śmietany osiemnastki, jajek, migdałów, mleka, kaszy manny, powideł śliwkowych, czekolady gorzkiej, rodzynek, suszonej żurawiny, płatków migdałów, sody oczyszczonej, olejku migdałowego oraz miodu.
A więc jak wykonać przepis na mazurka? Przygotowujemy sobie dużą miskę w której mieszamy mąkę, masło, cukier, śmietanę, miód, jajka z dodatkiem sody. Zagniatamy dobrze ciasto na mazurek wielkanocny, po wyrobieniu dzielimy je na trzy części. Przygotowujemy sobie trzy blaszki o tej samej wielkości, wykładamy je papierem do pieczenia. Wykładamy ciasto na papier i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 15 minut. Po tym czasie wyciągamy ciasto i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia placków. W tym czasie sparzamy migdały, obieramy je ze skórki i mielimy na jednolitą masę. Następnie kaszę mannę zagotowujemy razem z mlekiem i pozostawiamy do wystygnięcia. W drugiej misce ucieramy pozostałe masło z cukrem, powoli dodając wystudzoną kaszę manną i zmielone migdały z niewielką ilością olejku. Składniki mieszamy dokładnie ze sobą. Wystudzone ciasto na mazurek przekładamy masą i powidłami śliwkowymi. Z gorzkiej czekolady robimy polewę, którą polewamy wierzch ciasta. Ciasto przystrajamy żurawiną, rodzynkami i płatkami migdałowymi.
Świąteczny mazurek ciasto na kruchym cieście jak widać jest prosty. Świetnie będzie smakował przy wielkanocnych stołach przy rozmowach i dobrej kawie czy herbacie. Jest to bardzo słodkie ciasto, dlatego watro spożywać je z umiarem. Dodatkowo posmakuje większości osób, które go spróbują. Ten dobry przepis świetnie sprawdzi się doskonale na rodzinne świętowanie Wielkiej Nocy.
Alergeny w mazurku cieście
Lista alergenów dla mazurka ciasta przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- Kasza manna
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 18%
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały
- Migdały
- olejek migdałowy
Wartości odżywcze mazurka ciasta
Przepis na ciasto mazurek to doskonały wybór na ciasto świąteczne. Pamiętaj jednak, że jest to danie słodkie, dlatego nie powinno spożywać się go w nadmiarze.
Energia i białka
(195g)
Węglowodany
(195g)
Tłuszcze
(195g)
Witaminy
(195g)
Składniki mineralne
(195g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.