Składniki dla 4 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
mikser, prostokątne naczynie

Przepis na lody kokosowe krok po kroku

Schłodź mleczko kokosowe i po otwarciu zlej wodę z wierzchu mleczka. Możesz ją wykorzystać, np. do koktajlu.

Gęstą, białą część mleczka ubij, z dodatkiem erytrytolu.

Na koniec dodaj wiórki i zmiksuj.

Przełóż masę do naczynia, w którym będziesz schładzać lody i wstaw je na 4-6 godzin do zamrażarki.

Gałki lodów kokosowych w połówce kokosa. Obok leżą 2 łyżeczki i wiórki koksowe. W tle widoczne są całe kokosy.
Lody kokosowe - cechy przepisu

Informacje dietetyczne - lody kokosowe

W skrócie
Kalorii w porcji
229 kcal
Wielkość
jednej porcji
147 g
Indeks glikemiczny
38

Wartości odżywcze lodów kokosowych

na 100g gotowej potrawy

Lody kokosowe są wegańskie oraz mają niski indeks glikemiczny.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(147g)
Energia (kcal)
156.44
229.97
Białko (g)
3.04
4.47
Fenyloalanina (mg)
0.14
0.21

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(147g)
Węglowodany (g)
24.97
36.70
Węglowodany przyswajalne (g)
23.50
34.54
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
1.47
2.16

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(147g)
Tłuszcz (g)
8.43
12.40
Tłuszcze nasycone (g)
7.12
10.47
Tłuszcze nienasycone (g)
1.31
1.92
Tłuszcze jednonasycone (g)
1.05
1.54
Tłuszcze wielonasycone (g)
0.26
0.39
Cholesterol (mg)
9.32
13.70

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(147g)
Sód (mg)
211.61
311.07
Szacunkowy indeks glikemiczny lodów kokosowych 38
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w lodach kokosowych

Lista alergenów dla lodów kokosowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na lody kokosowe

Więcej informacji na temat lodów kokosowych

Tym razem przygotowałam przepis na pyszne, domowe lody kokosowe, w wegańskiej odsłonie. Do ich przygotowania potrzebujesz jedynie 3 składników. Zrobione są z mleka kokosowego, wiórków kokosowych i słodzika — ja używam erytrytolu. Jest to słodzik, który można znaleźć w większości sklepów spożywczych. Inna jego nazwa to erytrol i praktycznie nie posiada kalorii. Ma ich tylko 0,2 kcal/1 g, a cukier ma 4 kcal na 1 g, czyli 20 razy więcej. Dzieje się tak, ponieważ nie podlega on procesom metabolicznym w organizmie. Poliole, w tym erytrytol, nie ulegają procesom metabolicznym oraz nie fermentują w jamie ustnej oraz działają antybakteryjnie, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi próchnicy. Z jego pomocą mamy takie trochę fit lody. Jego indeks glikemiczny wynosi 0, więc jest świetnym zamiennikiem cukru w diecie osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Jest natomiast trochę mniej słodki od zwykłego cukru. Jego słodkość odpowiada ok. 80% słodkości cukru stołowego. Naturalnie można go znaleźć w owocach i sosie sojowym. Ze względu na to, że poliole zaliczane są do FODMAPs, czyli fermentujących węglowodanów, nie są polecane osobom z zespołem jelita drażliwego, wiąże się to ze słabym wchłanianiem tej grupy węglowodanów w jelicie cienkim, a po dotarciu do jelita grubego są fermentowane przez żyjące tam bakterie, a to prowadzi do produkcji gazów i w rezultacie do wzdęć i bólu brzucha. Natomiast akurat erytrytol uważa się za wyjątek, ponieważ wydaje się dobrze wchłaniać w jelicie cienkim. Dodatkowo jedno z badań pokazuje, że jest on także trudniejszy do fermentacji przez bakterie, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia po nim wzdęć. Jednak nie jest to jeszcze pewne, ponieważ potrzeba do tego więcej badań. Gdy już mamy wyjaśnione czym jest erytrytol, to wróćmy do tego, jak zrobić lody kokosowe. Można je zrobić dodatkowo z jajkami, ale to sprawi, że nie będą już takie ładne, śnieżnobiałe, dlatego ja ich nie dodaje. Zrobisz je bez maszynki do lodów. Jedyne czego potrzebujesz to miska, mikser i pojemnik, w którym zamrozisz lody. Przepis na lody kokosowe jest nie tylko bardzo prosty, ale także ma niski indeks glikemiczny, ponieważ jest bez cukru, a do tego jest wegański.

Szacunkowy koszt przygotowania lodów kokosowych

Koszt składników
32.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mleczko kokosowe
500 ml
5.00
Za 400.0 ml
Liczba opakowań 2
6.25
Za 500 ml
Wiórki kokosowe
50 g
4.00
Za 200.0 g
Liczba opakowań 1
1.00
Za 50 g
Erytrytol
40 g
18.00
Za 500.0 g
Liczba opakowań 1
1.44
Za 40 g
Koszt składników
32.00
Jak oceniasz przepis na lody kokosowe
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 93.8% osób