Lody

Ilustracja: Lody domowe – rodzaje, przepisy, sposoby wykonania, porady

Lody znane są od wielu tysięcy lat, a wymyślone zostały w Chinach. Do Europy trafiły prawdopodobnie dzięki podróżom Marco Polo, który recepturę na mrożone desery przekazał mieszkańcom Włoch. Dzisiejsze włoskie lody, które znamy i uwielbiamy, zostały utworzone przez architekta i kucharza Bernardo Buontalentiego. W Polsce lody upowszechniły się w okresie międzywojennym – wówczas sprzedawano je w waflach ze specjalnych wózków. W latach 30-tych pojawiły się z kolei pierwsze lody opakowane fabrycznie.

Lody domowe – rodzaje, przepisy, sposoby wykonania, porady

Lody domowe są zamrożonym deserem, który przy odrobinie chęci oraz czasu można zrobić własnoręcznie. Najlepsze, pyszne lody domowej roboty składają się z zamrożonej masy, która powstaje z produktów mlecznych lub wody z różnymi dodatkami, czyli tzw. sorbety. Ten niezwykle dobry deser robi się łatwo i stosunkowo szybko. Podawać można go później na wiele sposobów, np. w kubeczku, na patyku, w wafelku czy z ciepłą szarlotką. Sprawdź, jakie są rodzaje lodów, który przepis jest najlepszy oraz jakie składniki warto dodać do deseru, aby stał się naprawdę smaczny i przede wszystkim zdrowy.

Swojskie lody domowe – własne proste lody, które zrobisz w domu

Naturalne lody i ich historia

W zapiskach historycznych do dziś nie doszukano się, kto był pionierem lodów. Wiadomo jednak, że pyszne i szybkie mrożone desery towarzyszą ludziom od zarania dziejów – bo od ponad pięciu tysięcy lat, kiedy to lodami zachwycano się w Chinach. Desery przygotowywano wówczas głównie ze zmiażdżonych owoców, do których dodawano lód bądź zamrożony śnieg (coś na zasadzie dzisiejszych sorbetów). Z Azji do Europy przepis na domowe lody przywiózł w XIII wieku ponoć sam Marco Polo – słynny podróżnik. Właśnie on dostarczyć miał pomysł na mrożony deser prosto w ręce Wenecjan. Historycy są jednak innego zdania – sądzą, że Marco Polo nie mógł wykraść przepisu Chińczykom, bo ci w większości przecież nie tolerują laktozy.

Wiele osób uważa, że przepis na proste i swojskie lody przybył do Europy dzięki Irańczykom bądź Turkom, którzy wpadli na niego wieki temu. Ktokolwiek nie wymyśliłby lodów, jedno jest pewne – w starożytnym Rzymie oraz Grecji zajadali się nimi wysoko postawieni ludzie. Neron, który był piątym cesarzem rzymskim, kazał sprowadzać lód z odległych krain, aby lody przyrządzane w jego pałacu były najznakomitsze. Kto naprawdę wymyślił ten cudowny deser, którym można zajadać się dosłownie każdego dnia? Pewnie nigdy się tego nie dowiemy.

Domowej roboty lody na świecie i w Polsce

W okolicy XVII wieku w Królestwie Neapolu przebywał hiszpański ambasador Antonio Latini. Właśnie on jako pierwszy zaczął dodawać mleko do sorbetów – lody były bowiem najpierw tylko owocowe. Latini zrewolucjonizował mrożony deser, tworząc lody mleczne. Niedługo potem w Paryżu otwarto pierwszą kawiarnię, w której podawano mleczne lody do kawy. Z początku lody były to najlepsze mrożone desery dla elity, jednak błyskawicznie zakochali się w nich wszyscy ludzie – nie tylko ci z wyższych sfer. Ze względu na ich rosnącą popularność zaczęto sprzedawać lody na ulicach Paryża. Z czasem pojawiło się ich wiele smaków oraz odmian, a niektórzy zaczęli robić swoje własne desery mrożone w domu.

Domowe lody zaczęto masowo produkować wówczas, gdy przepis na nie dotarł do Ameryki. Łatwe do wykonania mrożone desery zostały szybko pokochane przez mieszkańców zza oceanu. W 1876 roku wynaleziona została chłodziarka, więc niedługo potem otwarto też pierwszą fabrykę lodów w stanie Maryland. Z czasem pojawiły się na rynku kolejne sprzęty do wyrabiania lodów, które pomagały przygotować je samodzielnie w zaciszu własnego mieszkania (np. maszyna do wyrabiania lodów). W sklepach zaczęły pojawiać się później gotowe, opakowane lody na patyku czy w kubełkach, ponieważ ich chłodzenie oraz mrożenie umożliwiało sprzedaż deserów w dowolnej niemal formie.

W naszym kraju lody pojawiły się dzięki Augustowi III Sasowi, który sprowadził je na dwór królewski. Z czasem Polacy zaczęli szybko wyrabiać je własnoręcznie w domach – podobnie jak budyń, który również należał do jednych z najpopularniejszych deserów. W czasach PRL-u naturalne lody robione w domu częściowo zastąpiono masową produkcją przemysłową. Desery mrożone od tamtego momentu kupowano głównie w sklepach. Dziś większość ludzi woli kupić lody, niż zrobić je samodzielnie w domu. Z jednej strony nic w tym dziwnego – mamy coraz więcej smaków do wyboru, więc każdy znaleźć może idealne lody dla siebie. Z drugiej strony szkoda, że łatwe chłodzenie oraz mrożenie deserów sprawiło, iż rzadko kto decyduje się dziś robić lody samodzielnie.

Pomysły na szybkie i smaczne lody domowe – które składniki wybrać?

Jak robi się lody w domu? Dobry przepis na mrożony deser

Ciężko znaleźć osobę, która nie przepada za lodami. Równie ciężko znaleźć jest takie lody, które nie będą nafaszerowane ulepszaczami smaku i składnikami poprawiającymi ich wygląd. Właśnie dlatego warto postawić na własnoręcznie robione lody, które są naprawdę łatwe w przygotowaniu. Do zrobienia tradycyjnych lodów śmietankowych wystarczy śmietanka, mleko i cukier. Tak, to tylko trzy składniki, z których zrobić można najsmaczniejsze, ale też naprawdę zdrowe lody.

Wystarczy wlać śmietanę w odpowiednich proporcjach do rondelka, wsypać cukier i podgrzewać do momentu, aż śmietanka się rozpuści. Następnie trzeba całość zdjąć z ognia i dodać jeszcze trochę śmietanki oraz mleka. Później wszystko się miesza, przekłada do pojemniczka i zamraża na kilkadziesiąt minut. Po zamrożeniu trzeba będzie zmiksować masę i zamrozić ją na 4-5 godzin. Po tym czasie lody nabiorą gęstości i będą naprawdę smaczne.

Czy lody są zdrowe? Co wiadomo na ten temat?

Lody mogą być zdrowe pod warunkiem, że są to naturalne lody domowe. Powinny więc powstawać np. na bazie śmietanki, mleka, cukru, a także zdrowych dodatków (jak gorzka czekolada, niektóre owoce bądź bakalie). Ciężko jednak znaleźć lody tak proste składem w sklepie. W budkach często z lodami wygląda to równie nieciekawie. Lody włoskie z automatu nad morzem są z proszku, powietrza i wody, a sorbety często zawierają masę substancji chemicznych. Niestety, poszukiwanie naturalnych lodów w sklepie graniczy z cudem. Chemiczne lody są tańsze w produkcji, dlatego wręcz zalewają rynek. Nawet producenci „lodów rzemieślniczych” korzystają ze sztucznych i bardzo przetworzonych mieszanek. Pamiętaj, że ich wyraziste kolory lodów to duża ilość zużytego do produkcji barwnika, a nie naturalny skład.

Okazuje się zatem, że najzdrowsze lody zjeść można wyłącznie we… własnym domu. Ich przygotowanie jest naprawdę banalne – wspominaliśmy już o tym nieco wyżej. Robiąc lody w domu, zawsze jest pewność, z jakich składników powstały i co takiego w nich się znajduje. W zaciszu mieszkania przyrządzić można zdrowy deser mrożony. Jeśli jednak nie masz czasu na tworzenie lodów samodzielnie, nie zaszkodzi wybrać się do sprawdzonej lodziarni. Wybieraj jednak takie lodziarnie, w których skład mrożonych deserów nie będzie wyglądał, jak tablica Mendelejewa.

Ciekawostki o lodach, o których nie wiedzieliście!

  1. Wafelek do lodów spopularyzowano w 1904 roku w St. Louis. Jeden ze sprzedawców na Światowej Wystawie zaproponował panu, któremu skończyły się papierowe talerzyki, aby podawał je ludziom w gofrach zwiniętych w rożki. Właśnie tak narodził się słynny wafelek!
  2. Ludzie najchętniej jadają desery mrożone z syropem czekoladowym.
  3. Ok. 20% ludzi na świecie zajada lody we własnych łóżkach!
  4. Lody włoskie w Polsce sprzedaje się jako sorbety, miękkie lody z automatu lub gelato. Są też one bardziej napowietrzone od amerykańskich. Amerykańskie lody z kolei są bardziej zmrożone i w kształcie wąskich, wysokich świderków.
  5. Na Hawajach można spotkać ciekawy owoc, zwany inga edulis. Smakuje on dokładnie tak samo, jak lody waniliowe.
  6. Lody o smaku ciasteczkowym jako pierwsza wyprodukowała prawdopodobnie firma Ben&Jerry’s w 1991 roku.
  7. Ciężko w to uwierzyć, ale popularną taktyką niektórych marek jest, że na pudełkach od lodów zamieszcza się zmodyfikowane zdjęcia… purée ziemniaczanego!
  8. Testerzy lodów zawsze kosztują desery ze złotych łyżeczek – dzięki nim nie czują bowiem smaku poprzedniego loda. Gdyby testowali je z kolei łyżeczką metalową, mieliby w ustach metaliczny posmak.
  9. W którym kraju lodów zjada się najwięcej? Okazuje się, że jest to Nowa Zelandia!
  10. A teraz bardziej „humorystycznie”. Co łączy lody z niektórymi chipsami? Zarówno w lodach, jak i w chipsach 50% zawartości to… powietrze.

Pozostałe przepisy na lody domowe

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto