Ciasto szachownica
- Jajko (10 szt.)
- Cukier (150 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (120 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 2 łyżki (20 g)
- Proszek do pieczenia (5 g)
- Kakao 16% (proszek) - 2 łyżki (20 g)
- Twaróg sernikowy (1500 g)
- Masło (200 g)
- Cukier puder (200 g)
- Budyń (proszek) (40 g)
- Kandyzowana skórka z pomarańczy (20 g)
- Czekolada gorzka (50 g)
Przepis na ciasto szachownica krok po kroku
Z czterech jajek oddziel białka od żółtek.
Białka ubij na sztywną pianę ze szczyptą soli, stopniowo wsypując cukier.
Nie przerywając ubijania, dodaj pojedynczo żółtka.
W drugiej misce wymieszaj mąkę pszenną, ziemniaczaną z kakao i proszkiem do pieczenia.
Wsyp delikatnie do masy jajecznej i wymieszaj.
Ciasto przelej do formy wyłożonej papierem do pieczenia i przez 15 minut w 180 st. C.
Po upieczeniu odstaw do ostygnięcia.
W tym czasie oddziel białka od żółtek z pozostałych sześciu jajek.
Utrzyj żółtka z miękkim masłem i cukrem. Następnie dodaj twaróg i cukier i dokładnie zmiksuj.
Z białej ubij sztywną pianę i wmieszaj do ciasta. Na koniec dodaj skórkę pomarańczową i wymieszaj.
Ostudzone ciasto czekoladowe pokrój na paski.
Formę wyłóż papierem. Ułóż na nim paski z ciasta w podobnej odległości co szerokość ciasta. W przerwy między ciastem czekoladowym wlej masę sernikową.
Na wierzch masy ułóż paski ciasta i ponownie przerwy napełnij masą serową. Powtarzaj, aż wykorzystasz ciasto czekoladowe i masę sernikową.
Wstaw ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Piecz przez 60 minut.
Upieczone, wystudzone ciasto polej rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą lub gotową polewą.
-
Murzynek
-
Ciasto czekoladowe
-
Ciasto czekoladowe z wiśniami
-
Ciasto czekoladowe z bananami
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Murzynek z serem
-
Brownie z buraka
-
Murzynek na oleju
-
Ciasto cycki murzynki
-
Murzynek z jabłkami
-
Ciasto czekoladowe z malinami
-
Ciasto czekoladowe z truskawkami
-
Murzynek z powidłami
-
Szybki murzynek
-
Ciasto czekoladowe z mascarpone
-
Szybkie ciasto czekoladowe z dżemem
-
Ciasto czekoladowe z kakao
-
Ciasto Hrabina
-
Ciasto murzynek
Więcej informacji na temat ciasta szachownica
Smaczne ciasto szachownica to idealny wypiek do kawy. Czy może być coś lepszego niż połączenie sernika i czekoladowego biszkoptu w dodatku w naprawdę pięknej formie? Podaj to dobre ciasto swojej rodzinie i na pewno będzie zachwycona.
Ten sprawdzony przepis na ciasto szachownica wymaga wykonania dwóch elementów ciasta, które następnie zostaną ze sobą połączone. Na początku wykonaj biszkopt czekoladowy. Z czterech jajek oddziel białka od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę ze szczyptą soli, stopniowo wsypując cukier. Nie przerywając ubijania, dodaj pojedynczo żółtka. W drugiej misce wymieszaj mąkę pszenną, ziemniaczaną z kakao i proszkiem do pieczenia. Wsyp delikatnie do masy jajecznej i wymieszaj. Ciasto przelej do formy wyłożonej papierem do pieczenia i przez 15 minut w 180 st. C. Po upieczeniu odstaw do ostygnięcia. Teraz czas na przygotowanie masy sernikowej. Oddziel białka od żółtek z pozostałych sześciu jajek. Utrzyj żółtka z miękkim masłem i cukrem. Następnie dodaj twaróg i cukier i dokładnie zmiksuj. Z białej ubij sztywną pianę i wmieszaj do ciasta. Na koniec dodaj skórkę pomarańczową i wymieszaj. Ostatnim krokiem jest ułożenie ciasta w szachownicę. Ostudzone ciasto czekoladowe pokrój na paski. Formę wyłóż papierem. Ułóż na nim paski z ciasta w podobnej odległości co szerokość ciasta. W przerwy między ciastem czekoladowym wlej masę sernikową. Na wierzch masy ułóż paski ciasta i ponownie przerwy napełnij masą serową. Powtarzaj, aż wykorzystasz ciasto czekoladowe i masę sernikową. Wstaw ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Piecz przez 60 minut. Upieczone, wystudzone ciasto polej rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą lub gotową polewą.
Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić ciasto szachownica. Taki pomysł na słodki wypiek na pewno zachwyci Twoich znajomych i rodzinę. Ciasto wymaga chwili pracy, ale jest tak pyszne, że na stałe zagości w Twojej kuchni. Jeśli wiesz już, jak się robi ciasto szachownica, by wyglądało, jak prawdziwa szachownica a przy okazji miało niebiański smak, to nie czekaj i wykonaj je nawet już dziś.
Alergeny w cieście szachownica
Lista alergenów dla ciasta szachownica przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- twaróg sernikowy
- Masło
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Kandyzowana skórka z pomarańczy
Wartości odżywcze ciasta szachownica
Domowe wypieki są znacznie lepszym i zdrowszym wyborem niż gotowe ciasta ze sklepu.
Energia i białka
(140g)
Węglowodany
(140g)
Tłuszcze
(140g)
Witaminy
(140g)
Składniki mineralne
(140g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.