Ciasto królewskie
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Żółtko jajka (4 szt.)
- Masło - 2,5 kostki (500 g)
- Miód - 4 łyżki (80 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżka (10 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) (300 g)
- Mleko 2% - 3 szklanki (750 ml)
- Kasza manna - 8 łyżek (80 g)
- Czekolada gorzka (100 g)
- Śmietanka kremowa 36% - 4 łyżki (40 ml)
- Powidła śliwkowe (600 g)
Przepis na ciasto królewskie krok po kroku
Na stolnicę wysyp mąkę, dodaj żółtka, rozdrobnioną kostkę masła, miód, szklankę ksylitolu i proszek do pieczenia. Z tych składników dokładnie zagnieć ciasto, podziel na 3 części, rozwałkuj i każdą wyłóż na blaszkę do pieczenia. Piecz każdy placek ok. 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.
Do garnka wlej masło, niecałą szklankę ksylitolu i zagotuj. Dodaj kaszę mannę i gotuj, cały czas mieszając, aż całość zgęstnieje. Odstaw do wystudzenia.
Pozostałe masło utrzyj mikserem, aż będzie białe i puszyste. Stopniowo dodawaj kaszę, cały czas miksując, do połączenia składników.
Czekoladę rozpuść w łaźni wodnej z dodatkiem śmietanki.
Pierwszy placek ciasta posmaruj powidłami, masą i przełóż drugim plackiem. Ponownie nałóż powidła i masę i wierzch ułóż ostatni placek.
Wierzch polej polewą czekoladową i udekoruj orzechami lub owocami.
-
Ciasto krówkowe
-
3 bit bez pieczenia
-
Ciasto kinder bueno
-
Tort pavlova
-
Ciasto ze słonecznikiem
-
Chatka baby jagi
-
Banoffee
-
Ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem"
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto rafaello na biszkopcie
-
Ciasto zielony mech
-
Ciasto ambasador
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Boża krówka
-
Ciasto filadelfia
-
Szarlotka królewska
-
Ciasto fale dunaju
-
Ciasto marysieńka
-
Ciasto z kremem
Więcej informacji na temat ciasta królewskiego
Ciasto królewskie z polewą czekoladą i orzechami to fantastyczny pomysł na pyszne, domowe ciasto, które świetnie sprawdzi się na deser lub jako słodki dodatek do kawy, czy herbaty. Możesz przygotować je na wiele okazji, ponieważ nie tylko świetnie smakuje, ale również pięknie prezentuje się na stole. Wystarczy odpowiednio udekorować je na przykład orzechami, bakaliami, czy świeżymi owocami. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ciasto królewskie, aby było naprawdę najlepsze i dobre na każdą okazję, jesteś w odpowiednim miejscu. Nasz sprawdzony przepis będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Przygotowanie tego ciasta nie jest trudne, jednak dość czasochłonne. Dlatego zaplanuj sobie jego pieczenie odpowiednio wcześnie, ponieważ ciężko Ci będzie przygotować ten placek na ostatnią chwilę. Nasz przepis na ciasto królewskie krok po kroku pokaże Ci jak je zrobić, aby wszystkim smakowało. Ciasto składa się z kilku warstwa – delikatnego ciasta, kremowej masy z masła, mleka i kaszy manny, powideł śliwkowych oraz polewy czekoladowej. Możesz też przygotować ciasto z masą budyniową, będzie równie smaczne. Składniki niezbędne do przygotowania ciasta królewskiego nie są wymyślne ani bardzo drogie i większość z nas na co dzień ma je w swojej kuchni. Potrzebne Ci będą mąka pszenna, masło lub dobrej jakości margaryna, cukier, a najlepiej ksylitol lub erytrytol, jajka, mleko, proszek do pieczenia, czekolada, kasza manna. Nie może zabraknąć również powideł śliwkowych, najlepiej naturalnych, bez dodatku cukru. Ciasto samo w sobie jest dość słodkie, więc powidła powinny przełamywać ten smak. Aby ciasto było nie tylko pyszne, ale również mniej kaloryczne, warto zamienić cukier na ksylitol lub erytrytol. Dzięki temu będzie charakteryzowało się niższym indeksem glikemicznym. Ciasto królewskie świetnie sprawdza się jako ciasto okolicznościowe, ale również słodki dodatek do popołudniowej kawy, czy herbaty, dlatego śmiało możesz przygotowywać je bez względu na okazję i sezon
Alergeny w cieście królewskim
Lista alergenów dla ciasta królewskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
- Kasza manna
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
- Śmietanka kremowa 36%
Wartości odżywcze ciasta królewskiego
Dzięki wykorzystaniu cukru zamiast ksylitolu ciasto ma niższą kaloryczność i indeks glikemiczny.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.