Składniki dla 10 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
śmietan-fix
To będzie niezbędne
papier do pieczenia, tortownica 21 cm

Przepis na ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem" krok po kroku

Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia na dnie i po bokach.

Na dnie tortownicy ułóż połowę herbatników.

Herbatniki polej mlekiem (wykorzystałam 25 gramów mleka).

Na herbatniki wyłóż całą masę kajmakową.

Kajmak przykryj drugą warstwą herbatników.

Wyłóż 360 g konfitury na drugą warstwę herbatników.

Nalej około 55 gramów zimnej wody do szklanki i wsyp do niej żelatynę. Zamieszaj i po minucie podgrzej w mikrofalówce (tylko do lekkiego podgrzania - nie może wrzeć!). Co jakiś czas sprawdzaj, czy żelatyna się rozpuszcza (mieszaj, ma stać się klarowna). Gdy żelatyna będzie bardzo ciepła i płynna można ją schłodzić w zimnej wodzie.

Ubij bitą śmietanę, gdy żelatyna się chłodzi, dodając do niej 11 gramów śmietan-fixu oraz erytrytol.

Jak żelatyna będzie już chłodna zacznij miksować i wlej ją do bitej śmietany. Zmiksuj mikserem, by wszystko się wymieszało - zajmie to chwilę.

Bitą śmietaną wyłóż na konfiturę, na wierzchu pozostawiając nierówności.

Na bitą śmietanę wykładaj miejscami resztę konfitury.

Za pomocą wykałaczki zrób różne wzorki, które ozdobią ciasto.

Ciasto wstaw do lodówki na noc.

Ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem"
Ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem" - cechy przepisu

Informacje dietetyczne - ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem"

W skrócie
Kalorii w porcji
339 kcal
Wielkość
jednej porcji
130 g
Indeks glikemiczny
50

Wartości odżywcze ciasta "wiśniowy puszek z kajmakiem"

na 100g gotowej potrawy

Przepis nie należy do niskokalorycznych. Zawiera sporą ilość tłuszczu nasyconego. Mimo wszystko ma indeks równy 50, więc należy do niskich.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(130g)
Energia (kcal)
260.89
339.15
Białko (g)
3.98
5.18

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(130g)
Węglowodany (g)
34.16
44.41
Węglowodany przyswajalne (g)
33.99
44.18
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.17
0.23
Brak danych dla: konfitura wiśniowa.
czytaj dalej

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(130g)
Tłuszcz (g)
12.84
16.69
Tłuszcze nasycone (g)
11.13
14.47
Tłuszcze nienasycone (g)
1.71
2.23

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(130g)
Sód (mg)
143.81
186.96
Szacunkowy indeks glikemiczny ciasta "wiśniowy puszek z kajmakiem" 50
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w cieście "wiśniowy puszek z kajmakiem"

Lista alergenów dla ciasta "wiśniowy puszek z kajmakiem" przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Śmietanka kremowa 30%
    • kajmak
    • Herbatniki
  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Herbatniki

Więcej informacji na temat ciasta "wiśniowy puszek z kajmakiem"

Najlepsze ciasto, jakie ostatnio jadłeś! Pyszne, kremowe i bardzo PUSZYSTE. Ciasto „wiśniowy puszek z kajmakiem” to istna rozkosz dla podniebienia. Jeśli należysz do osób lubiących ciasta z dużą ilością kremu – to coś dla Ciebie. Jest to autorski przepis, powstał on poprzez moją inwencję twórczą. Herbatniki, kajmak, konfitura wiśniowa oraz bita śmietana – to składniki tego fantastycznego deseru. Ciasto jest proste i prezentuje się pięknie. Jest bardzo proste do zrobienia, w dodatku bez pieczenia. Deser najlepiej smakuje po minimum 24 godzinach spędzonych w lodówce.

Ciasto „wiśniowy puszek z kajmakiem” jest prostym przepisem, który robi się szybko. Nie potrzeba do przepisu piekarnika, ponieważ należy do ciast na zimno. Jak zrobić ciasto „wiśniowy puszek z kajmakiem”? Przygotuj tortownicę o średnicy 21 lub 22 cm. Wyłóż ją papierem do pieczenia. Zabezpiecz dno oraz boki. By ułatwić wyłożenie brzegów warto posmarować je tłuszczem, wtedy papier z łatwością przylegnie. Na dnie ułóż herbatniki. Tam gdzie to możliwe – w całości. W miejsca, w które nie da się włożyć herbatników w całości pokrusz je i wypełnij puste miejsca. Polej herbatniki mlekiem, by lekko zmiękły. Wyłóż na nie kajmak, przykryj drugą warstwą herbatników. Posmaruj herbatniki konfiturą wiśniową – użyj jej większą część. Czas na bitą śmietanę.

Nazwa nawiązująca do „puszka” nie wzięła się znikąd. Ciasto jest niezwykle delikatne i konsystencja bitej śmietany bardzo przypomina coś lekkiego jak „puszek” – niczym chmurka. Jak zrobić ciasto „wiśniowy puszek z kajmakiem”, by bita śmietana wyszła puszysta? Musisz pamiętać, by przed zrobieniem przepisu na ciasto „wiśniowy puszek z kajmakiem” śmietanka była wyjęta prosto z lodówki. Wtedy lepiej się ubije. Przed rozpoczęciem ubijania lepiej jest przygotować żelatynę. Najpierw wlej zimną wodę do szklanki i dodaj żelatynę. Pomieszaj i odczekaj chwilę. Następnie podgrzej wszystko w mikrofalówce. Żelatyna ma się rozpuścić i być klarowna. Tutaj koniecznie pamiętaj, że nie może ona zacząć wrzeć – wtedy straci swoje właściwości. Podczas podgrzewania sprawdzaj co kilka sekund, czy żelatyna już się rozpuściła (wyjmuj z mikrofalówki, pomieszaj i oceń). Gdy będzie już klarowna ostudź ją. Możesz włożyć do zimnej wody. W tym czasie zacznij ubijać bitą śmietanę. Dodaj do niej śmietan-fix oraz erytrytol. Jak będzie puszysta (nie przebij!) zmiksuj ją z chłodną żelatyną. Wyłóż bitą śmietanę na konfiturę zostawiając nierówności. Na wierzchu wyłóż punktowo resztę wiśni. Wykałaczką zrób fajne, zdobiące ciasto wzory. Ciasto nie powinno być równie na wierzchu. Nierówności przypominają „puszek”, chmurkę.

Ciasto trzeba ostudzić. Po minimum 24 godzinach jest najlepsze i świetnie się kroi – nie rozpada się. Mam nadzieję, że ciasto przypadnie Ci do gustu.

Szacunkowy koszt przygotowania ciasta "wiśniowy puszek z kajmakiem"

Koszt składników
71.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Śmietanka kremowa 30%
525 g
3.00
Za 200.0 g
Liczba opakowań 3
7.88
Za 525 g
Kajmak
480 g
1 puszka
6.00
Za 460.0 g
Liczba opakowań 2
6.26
Za 480 g
Konfitura wiśniowa
500 g
9.00
Za 220.0 g
Liczba opakowań 3
20.45
Za 500 g
Herbatniki
140 g
1.50
Za 100.0 g
Liczba opakowań 2
2.10
Za 140 g
Erytrytol
35 g
18.00
Za 500.0 g
Liczba opakowań 1
1.26
Za 35 g
Żelatyna
9 g
2.50
Za 20.0 g
Liczba opakowań 1
1.12
Za 9 g
Koszt składników
71.50
Jak oceniasz przepis na ciasto "wiśniowy puszek z kajmakiem"
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 87.0% osób