Chatka baby jagi
- Herbatniki - 63 sztuki (405 g)
- Serek homogenizowany waniliowy (600 g)
- Dżem brzoskwiniowy - 2 słoiczki (410 g)
- Masło (250 g)
- Czekolada mleczna (200 g)
- Śmietanka kremowa 30% (50 g)
Przepis na chatkę baby jagi krok po kroku
Masło i cukier z wanilią (1 opakowanie) ubij, aż masa stanie się jaśniejsza.
Stopniowo dodawaj serki homogenizowane (po 2 łyżki). Nie przestawaj miksować. Masa jest gotowa, jak już będzie jednolita.
Ułóż na stole kawałek tekturki na wielkość 7 wysokości i 3 długości herbatników.
Tekturę przykryj folią (z dłuższego boku więcej, by można było złożyć ciasto).
Ułóż pierwszą warstwę herbatników: 3 herbatniki na krótszy bok i 7 herbatników na dłuższy bok. Razem ma być 21 herbatników.
Posmaruj herbatniki połową kremu (na całej powierzchni) i przykryj drugą warstwą herbatników.
Na drugiej warstwie rozsmaruj drugą część kremu i ponownie nałóż ostatnią warstwę herbatników.
Na trzeciej warstwie herbatników rozsmaruj dżem (po całej powierzchni).
Zacznij teraz składać ciasto. Za pomocą folii podnieś ku górze dłuższe boki i złącz je ze sobą. Powinien powstać kształt trójkąta. Nie przejmuj się, że będzie nierówno. Polewa skutecznie wyrówna ciasto. Tuż przy obu brzegach ciasta może być luka w dżemie, ale spokojnie — od drugiego kawałka dżem będzie wypełniony w całości.
Dobrze zabezpiecz ciasto folią i następnie schowaj je do lodówki na całą noc.
Na kolejny dzień rozpuść czekoladę ze śmietanką (nie gotuj!). Polewą polej ciasto. Możesz posypać posypką.
Odstaw ciasto na minimum 2 godziny do lodówki.
Smacznego.
Więcej informacji na temat chatki baby jagi
Kojarzysz takie ciasto w kształcie trójkąta? Chatka Baby Jagi z serkami homogenizowanymi i dżemem to dobry przepis na ciasto bez pieczenia. Ten pyszny pomysł na charakterystyczne ciasto nie jest zbyt trudny do zrobienia. Przepis na chatkę Baby Jagi należy zrobić na około 2 dni przed podaniem. Nie zalicza się więc do ciast ekspresowych. Samo wykonanie go jest jednak szybkie. Sprawdź, jak zrobić chatkę Baby Jagi. To dobry pomysł na genialne ciasto bez pieczenia, które być może robiła Twoja babcia na święta.
Chatka Baby Jagi jest także znana jako pyszny deser o nazwie chatka Puchatka. Jest specyficznym ciastem bez pieczenia, ponieważ jego kształt przypomina trójkąt. Chatka Baby Jagi składa się z herbatników, kremu z serkami homogenizowanymi oraz dżemu. Wierzch zdobi polewa z czekolady oraz posypka. Bardzo często ciasto te robiło się na święta, więc wiele osób może mieć miłe skojarzenia, gdy zjedzą chatkę Baby Jagi.
Tym pysznym pomysłem na deser łatwo zrobisz ciasto z herbatników z kremem z serków homogenizowanych oraz z dżemem. Do tego czekoladowa polewa i posypka – chatka Baby Jagi jest idealna. Jak zrobić chatkę Baby Jagi? Koniecznie musisz mieć masło, które ma temperaturę pokojową. To samo tyczy się serków. Te dwa składniki nie mogą być zimne. W innym wypadku krem nie wyjdzie i może się zważyć. Przepis na chatkę Baby Jagi należy dobrze przygotować. W tym celu potrzebujesz tekturki oraz folii spożywczej. Przygotuj masę: ubij masło z cukrem z prawdziwej wanilii i następnie, jak ono stanie się jaśniejsze, dodawaj po 2 łyżki serka homogenizowanego. Gdy krem będzie miał gładką konsystencję (nie ubijaj za długo, by nie zważyć kremu) jest gotowy. Na tekturze ułóż folię, na niej pierwszą warstwę herbatników (21 sztuk (3 × 7 sztuk)). Posmaruj połową kremu, ułóż drugą warstwę herbatników, posmaruj resztą kremu i przykryj trzecią warstwą herbatników. Na końcu wyłóż dżem, rozsmaruj i złóż ciasto w trójkąt. Za pomocą folii podciągnij dłuższy bok w górę i złącz boki. Jeżeli nie będzie prosto – to nic. Wstaw dobrze zabezpieczone ciasto do lodówki na całą noc. Na dzień następny rozpuść czekoladę ze śmietanką (byle nie dopuścić do wrzenia) i polej chłodną polewą ciasto. Posyp posypką, odstaw do stężenia i gotowe! Jak zrobisz chatkę Baby Jagi, możesz jeść ją jakieś 2 godziny po schłodzeniu (ważne, żeby czekolada zastygła).
*W przepisie na chatkę Baby Jagi, zamiast tekturki możesz wykorzystać książkę lub inne, proste i stabilne podłoże (które da się umieścić w lodówce).
Alergeny w chatce baby jagi
Lista alergenów dla chatki baby jagi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
- Serek homogenizowany waniliowy
- Masło
- Czekolada mleczna
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze chatki baby jagi
Chatka baby jagi to ciasto wysokokaloryczne. Ma dużo cukru i tłuszczu nasyconego. Jeżeli jesteś na diecie redukcyjnej, lepiej uważać na ilość.
Energia i białka
(159g)
Węglowodany
(159g)
Tłuszcze
(159g)
Składniki mineralne
(159g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.