Muffinki fasolowe ze śliwkami suszonymi
- Śliwki suszone - 9 sztuk (63 g)
- Orzechy włoskie (60 g)
- Fasola czerwona - 1 puszka (240 g)
- Banan - 1 sztuka (120 g)
- Daktyle suszone - 6 sztuk (30 g)
- Jajko (2 szt.)
- Syrop z agawy - 5 łyżeczek (38 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki (30 ml)
- Proszek do pieczenia - pół łyżeczki (2 g)
- Soda oczyszczona - pół łyżeczki (2 g)
- Kakao 16% (proszek) - 3 łyżki (30 g)
Przepis na muffinki fasolowe ze śliwkami suszonymi krok po kroku
Zacznij od wcześniejszego namoczenia daktyli.
Nastaw piekarnik na 180 stopni Celsjusza. Przygotuj foremki i papilotki na muffinki.
Wypłucz fasolę z zalewy bardzo dokładnie.
Zblenduj fasolę, banana, daktyle, jajka, syrop z agawy, olej, 30 g orzechów oraz kakao, sodę i proszek do pieczenia.
Do każdej foremki nałóż po równą ilość masy. Najlepiej nałożyć nieco więcej niż połowę foremki. Na środku ciasta wyłóż po jednej śliwce i posyp resztą posiekanych orzechów.
Piecz całość około 20-25 minut.
Posyp pudrem z erytrytolu.
-
Sernik złota rosa
-
Smoothie
-
Chlebek bananowy fit
-
Legumina
-
Nutella ze śliwek
-
Ciastka czekoladowe
-
Pieczone jabłka
-
Deser z galaretki
-
Lody bananowe
-
Galaretka bez cukru
-
Słodycze bez cukru
-
Sernik z brzoskwiniami z wiaderka
-
Ciasto bananowe fit
-
Affogato
-
Ciastka z kleiku ryżowego
-
Fit tiramisu
-
Brownie z buraka
-
Trufle czekoladowe
-
Dietetyczne desery
Więcej informacji na temat muffinek fasolowych ze śliwkami suszonymi
Zdrowe muffinki fasolowe bez cukru i mąki? Są pyszne, w środku mają śliwkę suszoną i są posypane orzechami włoskimi. Dobre nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. Muffinki są świetną opcją na zdrowy posiłek. Możesz zabrać je w dłuższą podróż. Nadadzą się też na drugie śniadanie do pracy, na studia czy do szkoły. Pyszne, słodkie i bardzo proste do zrobienia muffinki to super sposób na pyszne ciasto czekoladowe w zdrowej, dietetycznej odsłonie. Babeczki z fasoli czerwonej słodzone między innymi bananem to dobry pomysł na bezglutenowy deser.
Przed przystąpieniem do pieczenia ważne jest to, by mieć foremki na muffinki. Ilość babeczek może zależeć od tego, jak duże foremki na muffinki posiadasz. Można użyć blaszki na muffinki i dodać do niej papilotki (lub naoliwić olejem albo masłem). Fajne są też silikonowe formy na muffinki. Gdyby okazało się, że wyjdzie mnij lub więcej muffinek dodaj więcej lub mniej śliwek suszonych.
Daktyle powinny być wcześniej namoczone. Dzięki temu zabiegowi są one miękkie i da się je dobrze zblendować. Suszone daktyle nie moczone są ciężkie do dokładnego zblendowania. By namoczyć daktyle trzeba je włożyć do miseczki lub do szklanki i zalać gorącą wodą tak, by przykryć owoce w całości. Wystarczy moczyć je około 5 minut. Gdy minie ten czas wodę z moczenia odlej.
Fasolę dokładnie wypłucz. To ważne, by pozbyć się zapachu fasoli. Wystarczy fasolę umieścić na sicie i płukać pod wodą około dwie-trzy minuty. Wszystkie składniki blenduj dokładnie, aż powstanie idealna, bezgrudkowa masa. Dzięki temu ciasto nie rozpadnie się. Jeżeli jednak zdarzą się niedokładnie zblendowane grudki któregoś składnika nie skreśli to ciasta. Wtedy warto jest dokładnie schłodzić babeczki. Gorące mogłyby rozlecieć się przy wyjmowaniu z foremek.
Najlepszy sposób na sprawdzenie stanu upieczenia muffinek to użycie patyczka do szaszłyka. Sprawdź za pomocą patyczka czy ciasto nie jest surowe – wbij patyczek w ciasto. Jeśli na patyczku nie zostaje surowe ciasto oznacza to, że już są gotowe. Gdy patyczek jest czysty (bez śladu surowego ciasta), a jedynie wilgotny – wtedy można zakończyć pieczenie.
Alergeny w muffinkach fasolowych ze śliwkami suszonymi
Lista alergenów dla muffinek fasolowych ze śliwkami suszonymi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Proszek do pieczenia
Wartości odżywcze muffinek fasolowych ze śliwkami suszonymi
Bardzo zdrowy przepis, dobry dla dzieci i dorosłych. Dobre źródło białka, węglowodanów i tłuszczu.
Energia i białka
(75g)
Węglowodany
(75g)
Tłuszcze
(75g)
Witaminy
(75g)
Składniki mineralne
(75g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.