Ekspresowy piernik z powidłami
- Mąka pszenna typ 500 - 3 szklanki (510 g)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Miód - 1 szklanka (345 g)
- Cukier - 1/2 szklanki (110 g)
- Jajko (3 szt.)
- Masło (100 g)
- Powidła śliwkowe (320 g)
- Kakao 16% (proszek) (16 g)
Przepis na ekspresowy piernik z powidłami krok po kroku
Masło roztop w garnku razem z opakowaniem przyprawy do piernika oraz miodem. Wymieszaj i ostudź. Składniki mają się tylko rozpuścić i połączyć.
Rozgrzej piekarnik do 180 st. C (góra-dół) bez termoobiegu i do formy włóż papier do pieczenia.
Oddziel białka od żółtek.
Gdy masa z miodu i masła będzie chłodna, dodaj do niej żółtka, mleko, kakao i cukier. Wszystko krótko zmiksuj.
Dodaj do wszystkiego przesianą mąkę z łyżką sody oczyszczonej. Zmiksuj do połączenia składników.
Ubij białka ze szczyptą soli na sztywną pianę.
Dodaj ubitą pianę i delikatnie wymieszaj wszystko łyżką.
Masę przelej do formy i wstaw do piekarnika.
Piecz 50 minut (do suchego patyczka).
Po upieczeniu studź ciasto w piekarniku przy otwartych drzwiczkach.
Ostudź piernik.
Piernik przekrój wzdłuż i zrób 3 blaty równej szerokości.
Posmaruj jeden blat połową powideł i przykryj drugim blatem.
Ponów tę czynność.
Piernik pozostaw na całą noc, by się zespolił, ale można też jeść od razu.
-
Domek z piernika
-
Piernik staropolski
-
Piernik dojrzewający
-
Piernik z powidłami
-
Ciasto piernikowe
-
Piernik Thermomix
-
Piernik pomidorowy
-
Tort piernikowy
-
Piernik przekładany
-
Chatka z piernika
-
Piernik z pomidorów
-
Piernik z jabłkami
-
Piernik z herbatą
-
Piernik alpejski
-
Piernik z dżemem
-
Szybki piernik na oleju
-
Piernik z powidłami śliwkowymi
-
Piernik długo dojrzewający
-
Piernik świąteczny
Więcej informacji na temat ekspresowego piernika z powidłami
Ekspresowy piernik z powidłami to rzecz konieczna w świąteczny dzień. To jest pyszny, wilgotny i puszysty placek przełożony powidłami śliwkowymi. Ten piernik jest niezwykle prostym przepisem. Szybko się go robi i jest najlepszym pomysłem na świąteczny stół. Przepis na ekspresowy piernik z powidłami zajmie Ci niedużo czasu, można nawet upiec go w Wigilię. Lepszy jest, jednak jeśli postoi chociaż jedną noc w lodówce (albo i niekoniecznie). Sprawdź jak zrobić ekspresowy piernik z powidłami i przygotuj ten prosty przepis.
Piernik to ciasto, które jest przygotowywane zwykle w święta Bożego Narodzenia. Ma cudowny aromat anyżu, cynamonu, goździków, imbiru, kardamonu, pieprzu, ziela angielskiego i gałki muszkatołowej. Ten wspaniały aromat nadaje specjalna mieszanka przypraw do piernika. Dobry pomysł na to, by nadać taki aromat to zrobienie swojej mieszanki przypraw. Takie smaki na pewno wprawią wszystkich w świąteczne nastroje. Ekspresowy piernik z powidłami to prosty przepis na bardzo smaczne ciasto. Dodatek powideł śliwkowych, którymi przełożony jest wypiek, dodatkowo zwiększa smakowitość. Przepis na ekspresowy piernik z powidłami jest dobry do jedzenia od razu, jak i po kilku dniach.
Jak zrobić ekspresowy piernik z powidłami, by był najlepszy? Na początku roztop masło z miodem i przyprawą do piernika. Taką mieszankę należy rozpuścić i połączyć w jednolitą masę – nie gotuj. Ostudź i w tym czasie przygotuj jajka (oddziel żółtka od białek), piekarnik i blaszkę. Do chłodnej mieszanki masła, miodu i przyprawy dodaj: żółtka, kakao, cukier, mleko – krótko miksuj. Dodaj przesianą przez sitko mąkę z sodą oczyszczoną. Na końcu, do przepisu na ekspresowy piernik z powidłami koniecznie dodaj ubite na sztywno białka jaj (ze szczyptą soli). Wymieszaj bardzo delikatnie z masą. To bardzo ważne – dzięki temu ciasto będzie puszyste, ale jednocześnie mokre i po prostu najlepsze. Masę wlej do blaszki i upiecz do suchego patyczka (około 50 minut). Po upieczeniu ostudź i zrób 3 blaty ciasta (przekrój wzdłuż). Możesz też zrobić dwa blaty, jeśli wolisz (wtedy sprawdź, czy ilość powideł nie będzie zbyt duża. Posmaruj ciasto powidłami śliwkowymi. Powinna to być dosyć cienka warstwa, maksymalnie 1 cm wysokości. Część powideł się wchłonie w ciasto. Odstaw placka najlepiej na całą noc. W tym czasie ekspresowy piernik z powidłami się fajnie zespoli. Można także podawać od razu.
Jak zrobisz ekspresowy piernik z powidłami, najlepszy jest bez niczego. Dobry pomysł na dodatek do ciasta to polewa czekoladowa.
Alergeny w ekspresowym pierniku z powidłami
Lista alergenów dla ekspresowego piernika z powidłami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
W przepisie na ekspresowy piernik z powidłami nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- soda oczyszczona
Wartości odżywcze ekspresowego piernika z powidłami
Przepis jest wysokokaloryczny. Ma wysoki indeks glikemiczny, ponieważ występuje tu spora ilość miodu i cukru. Miód straci swoje właściwości przy obróbce termicznej.
Energia i białka
(151g)
Węglowodany
(151g)
Tłuszcze
(151g)
Witaminy
(151g)
Składniki mineralne
(151g)
-
mąka pszenna,
mleko,
miód,
cukier,
jajka,
masło,
śliwki,
powidła śliwkowe,
kakao,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.