Ciasto Jakuba
- Mąka pszenna typ 500 (525 g)
- Jajko (6 szt.)
- Śmietana 18% (200 g)
- Proszek do pieczenia - 2 płaskie łyżeczki (10 g)
- Cukier (230 g)
- Margaryna do pieczenia - 1 kostka (250 g)
- Kisiel (proszek) - wiśniowy, 3 opakowania (225 g)
- Wiśnie - drylowane lub z kompotu (600 g)
- Mleko 3,2% - 3 szklanki (750 ml)
- Budyń (proszek) - śmietankowy (90 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Cukier puder (40 g)
Przepis na ciasto jakuba krok po kroku
Białka oddziel od żółtek.
Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj do niej żółtka, śmietanę, podzieloną na mniejsze kawałki margarynę, 150 gram cukru oraz proszek do pieczenia.
Ze składników zagnieć gładkie ciasto i wstaw do lodówki na 60 minut.
Po tym czasie ciasto podziel na 6 równych części i każdą z nich rozwałkuj na prostokąt o wymiarach blaszki. Ciasta przełóż do blaszek wyłożonych papierem do pieczenia i wstaw do lodówki na czas ubijania bezy.
Jeśli używasz wiśni z kompotu, to odsącz je z nadmiaru soku.
Białka ubij na sztywną pianę (podczas ubijania do masy dodaj 6 łyżek cukru). Na koniec ubijania dodaj kisiel w proszku.
Z lodówki wyjmij 2 blaty, na jeden z nich ułóż 1/3 bezy wiśniowej i 1/3 wiśni. Wierzch bezy przykryj drugim blatem i oderwij z niego papier do pieczenia. Przygotuj w ten sposób pozostałe 2 blaty ciasta.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 20 minut (każdy z blatów piecz w ten sam sposób).
W garnku zagotuj dwie szklanki mleka z pozostałym cukrem.
W pozostałym mleku wymieszaj dokładnie proszek budyniowy i dodaj go do gotującego się mleka (ugotuj budyń).
Budyń zdejmij z palnika i pozostaw do wystudzenia.
Kostkę masła utrzyj na puszystą masę i stopniowo dodawaj do niej zimny budyń. Masę dokładnie zmiksuj przy pomocy miksera.
Na pierwszy blat ciasta połóż połowę masy budyniowej, przykryj drugim blatem, na nim rozsmaruj pozostały krem i przykryj trzecim blatem.
Ciasto posyp cukrem pudrem.
-
Śmietanowiec
-
Galaretkowiec
-
Malinowa księżniczka
-
Ciasto pszczółka
-
Ciasto balladyna
-
Sernik na zimno z galaretką
-
Boża krówka
-
Ciasto kubuś
-
Sernik mango
-
Biszkopt z galaretką
-
Ciasto popapraniec
-
Sernik bez sera
-
Biszkopt z owocami
-
Ciasto z truskawkami i mascarpone
-
Malinowa chmurka Thermomix
-
Ciasto orchidea
-
Kora orzechowa
-
Ciasto jajko sadzone
-
Ciasta z galaretką
Więcej informacji na temat ciasta jakuba
Ciasto Jakuba to doskonały pomysł na deser. Domowe wypieki świetnie sprawdzają się jako dodatek do kawy lub herbaty. Smaczne ciasto warto przygotować na imprezy rodzinne lub ze znajomymi. Sprawdzony przepis na ciasto Jakuba jest bardzo prosty, dlatego nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania ciasta potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, jajka, śmietana 18%, proszek do pieczenia, cukier, margaryna, kisiel, wiśnie, mleko, budyń, masło oraz cukier puder.
A jak zrobić ciasto Jakuba? Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj do niej żółtka, śmietanę, podzieloną na mniejsze kawałki margarynę, część cukru oraz proszek do pieczenia. Ze składników zagnieć gładkie ciasto i wstaw do lodówki na 60 minut. Po tym czasie ciasto podziel na 6 części i rozwałkuj na prostokąt. Białka z cukrem ubij na sztywną pianę. Na koniec ubijania dodaj kisiel w proszku. Z lodówki wyjmij 2 blaty, na jeden z nich ułóż 1/3 bezy wiśniowej i 1/3 wiśni. Wierzch bezy przykryj drugim blatem. Przygotuj w ten sposób pozostałe 2 blaty ciasta. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 20 minut. Z mleka, cukru oraz proszku budyniowego przygotuj budyń i pozostaw go do wystudzenia. Kostkę masła utrzyj na puszystą masę i stopniowo dodawaj do niej zimny budyń. Masę dokładnie zmiksuj przy pomocy miksera. Na pierwszy blat ciasta połóż połowę masy budyniowej, przykryj drugim blatem, na nim rozsmaruj pozostały krem i przykryj trzecim blatem.
Wiśnie są źródłem wielu witamin takich jak A, B, C oraz kwasu foliowego. Witamina A jest naturalną substancją chroniącą nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jest także niezbędna do prawidłowego procesu widzenia, chroni nasz organizm przed nowotworami.
Podsumowując pyszne ciasto Jakuba stanowi doskonały dodatek do kawy i herbaty. Najlepsze ciasto z wiśniami jest dobre do spożycia po przestudzeniu. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania ciasta dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w cieście jakuba
Lista alergenów dla ciasta Jakuba przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
- Mleko 3,2%
- Masło
Wartości odżywcze ciasta jakuba
Ciasto Jakuba to doskonała propozycja na pyszny dodatek do kawy lub herbaty. Ciasto zawiera spore ilości cukrów prostych, dlatego nie powinny spożywać go osoby zmagające się z cukrzycą lub insulinoopornością.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.