Ciasto z wiśniami

ciasto z wiśniami

Wiśnie rosną w klimacie umiarkowanym, zaś największym producentem tych owoców jest właśnie Polska. W naszym klimacie wiśnie uzyskują pyszny słodko-kwaśny smak. Sezon na wiśnie ma miejsce latem od czerwca do sierpnia. Wiśnie są owocem zdrowym, gdyż zawierają duże ilości antyoksydantów. Zarówno świeże owoce, jak i konfitury z wiśni, znajdują szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej. Wykorzystujemy je do wszelkiego rodzaju ciast z owocami, jak ciasta kruche, biszkoptowe i ucierane, jak również ciasta bez pieczenia. Z udziałem wiśni świeżych lub ze słoika zrobimy ciasta z kremem typu “pleśniak”, przekładańce i torty z kremami, oraz placki i serniki na zimno. Wiśnie sprawdzają się również jako dodatek do deserów i lodów.

Ciasto z wiśniami - pomysły i przepisy na ciasta i desery z wiśniami

Pyszne słodko-kwaśne wiśnie pojawiają się na rynku latem. Jemy je w postaci świeżych owoców, choć ustępują one smakiem popularnym czereśniom. Jednak w odróżnieniu od lubianych czereśni, wiśnie lepiej sprawdzają się do wypieków, ciast i deserów. Robimy z nich liczne przetwory jak soki, kompoty, konfitury, nalewki i wina. Doradzamy jak wykorzystać wiśnie do słodkich wypieków i jak zrobić popularne ciasta i placki z wiśniami. Przedstawiamy najciekawsze, proste i szybkie przepisy na ciasta i desery z udziałem wiśni.

Do jakiego ciasta można dodać wiśnie

Jak ważne są wiśnie w sztuce kulinarnej i w profilaktyce zdrowia

Wiśnia została prawdopodobnie wyhodowana w Azji drogą wielu krzyżówek. Obecnie nie występuje w stanie naturalnym. Jest to tylko drzewo hodowlane lub dziczejące. Co ciekawe, Polska jest największym producentem wiśni na świecie, szczególnie dlatego, że występuje tu duża różnica temperatur pomiędzy dniem i nocą. Dzięki temu owoce wiśni są jednocześnie słodkie i kwaśne. Duże uprawy wiśni znajdują się również w Turcji, Rosji i USA.

Owoce wiśni składają się w 85% z wody, jednak pozostałe składniki są niezwykle wartościowe dla naszego zdrowia. Wiśnie zawierają ogromne ilości antyoksydantów. Szczególnie mocnym przeciwutleniaczem są flawonoidy odpowiedzialne za czerwony kolor owocu. Wiśnie wspomagają pracę serca i są ważnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej. Pomagają również na bezsenność. Sok z wiśni zawiera melatoninę, czyli hormon regulujący sen. Wiśnie warto podawać dzieciom, gdyż wpływają one na prawidłowy rozwój dziecka i poprawiają odporność. Wiśnie dobrze działają w przypadku dny moczanowej i łagodzą jej objawy.

Jedząc lub przygotowując wiśnie do ciasta warto pamiętać, aby wyrzucać owoce nadpsute. Nadgniłe owoce mogą zawierać szkodliwe i rakotwórcze mykotoksyny. Nie jemy również pestek wiśni, które zawierają kwas pruski. Nie ma niebezpieczeństwa, jeśli połkniemy całą pestkę, gdyż zostanie ona po prostu wydalona. Groźniejsze dla zdrowia może być rozgryzienie pestki. Dlatego należy uważać na dzieci i domowe zwierzęta. Warto pamiętać, aby wiśnie przed jedzeniem starannie umyć.

Ciasto z wiśniami w kuchni polskiej

W Polsce występują dwie odmiany wiśni: szklanki i wiśnie sokowe. Sezon na wiśnie ma miejsce latem. Wczesne odmiany dojrzewają już w czerwcu.

Co można zrobić z wiśni:

  • przetwory, jak: konfitury, dżemy i galaretki,
  • napoje, jak: kompoty, soki, nalewki, wina,
  • dodatek do ciast,
  • dodatek do deserów, lodów,
  • dodatek do sałatek i dań wytrawnych.

Ciasto z wiśniami możemy upiec ze świeżymi owocami lub z owocami ze słoika. W sklepach przetwory z wiśni dostępne są cały rok. Warto jednak wykorzystać sezon na wiśnie, kiedy owoce są najtańsze, i zrobić własne przetwory. Mamy wówczas pewność, że dżemy, konfitury i soki nie zawierają konserwantów i sztucznych dodatków. Przed dodaniem owoców wiśni do ciasta lub robieniem przetworów wiśnie musimy wydrylować, czyli usunąć pestki. Warto zaopatrzyć się w tym celu drukarkę, która jest tania, łatwa w obsłudze i pozwoli na szybkie i łatwe usunięcie pestek.

Jak zrobić proste i pyszne ciasto z wiśniami

Jak zrobić dobry placek z wiśniami

Wydrylowane świeże wiśnie i przetwory z wiśni mogą posłużyć do upieczenia różnego rodzaju ciast. Jest to owoc bardzo soczysty i uniwersalny, zaś jego słodko-kwaskowy smak wspaniale wzbogaca smak ciasta.

Jak wykorzystać wiśnie, aby upiec pyszne i proste ciasta? Najprostszy przepis na ciasto z wiśniami stanowi szybkie ciasto kruche, które możemy przykryć wiśniami na wierzchu. Idealnym dodatkiem jest galaretka, którą wylewamy na kruche ciasto. Przetwory z wiśnie świetnie sprawdzą się jako masa do przekładania ciasta i tortów oraz jako dodatek do kremów i mas serowych. Konfitury z wiśni doskonale nadają się do nadziewania pączków, muffinek oraz do polewania tart i babeczek. Dżemy, galaretki i konfitury z wiśni możemy również wykorzystać jako nadzienie do bułeczek, rogalików, roladek czy ciasteczek nadziewanych z ciasta francuskiego.

Właściwie każdy placek możemy zrobić z wiśniami, jak również z innymi owocami. Sprawdzi się dobry przepis na ciasto kruche, drożdżowe, ucierane, czy biszkoptowe.

Przepis na szybkie, kruche ciasto z wiśniami

Jednym z najłatwiejszych rodzajów ciast jest placek kruchy, który można z łatwością zrobić samemu. Placek ten zawsze się udaje. Ciasto powstaje przez zagniatanie mąki z jajkami i tłuszczem. Mimo konieczności zagniatania ciasta na stolnicy, jest ono bardzo łatwe do zrobienia, nawet dla osób z mniejszym doświadczeniem kulinarnym. Gotowe ciasto schładzamy w lodówce, a następnie wylepiamy nim formę.

W kuchni polskiej najbardziej popularny jest kruchy placek ze śliwkami, lecz można z powodzeniem wykorzystać wiśnie, którymi pokrywamy ciasto przed pieczeniem, zaś na owoce wysypujemy kruszonkę. Warto zostawić trochę ciasta, które wykorzystamy na kruszonkę do posypania owoców. Dzięki temu ciasto zwiększy swoją objętość. Dobrym sposobem wzbogacenia placka z wiśniami jest pianka z białek. Pianką zrobioną z białek, cukru i mąki ziemniaczanej przykrywamy warstwę wiśni, na nią zaś wysypujemy kruszonkę. Uzyskujemy wówczas pyszne ciasto o nazwie “pleśniak”. Zamiast pianki sprawdzi się także krem budyniowy lub serowy.

Innym sposobem wykorzystania wiśni co ciasta kruchego jest galaretka. Najpierw pieczemy spód z ciasta kruchego, który następnie zalewamy galaretką z wiśniami i wstawiamy do lodówki do stężenia. na tak zrobionym cieście możemy wykonać dekoracje na wierzchu z bitej śmietany. Innym sposobem urozmaicenia ciasta jest krem, który wykładamy na kruchym cieście, przed zalaniem go galaretką. Uzyskujemy w ten sposób pyszne, kolorowe ciasto warstwowe. Najlepiej sprawdzi się krem budyniowy lub krem serowy.

Przepis jak zrobić dobry placek biszkoptowy lub ucierany z wiśniami

W bardzo podobny sposób, jak ciasto kruche, możemy udekorować wiśniami placek biszkoptowy. Ciasto biszkoptowe jest nieco trudniejsze do zrobienia, lecz bardziej uniwersalne. Wykorzystuje się je do ciast warstwowych i tortów, które przekładamy kremami i konfiturami z wiśnie lub świeżymi, wydrylowanymi owocami. Podobnie jak w przypadku ciasta kruchego, biszkopt świetnie smakuje z galaretką na wierzchu. Najprostsze ciasto biszkoptowe z owocami robimy po prostu dodając wiśnie do ciasta. Warto wówczas dodać proszek do pieczenia, aby ciasto mogło unieść ciężar owoców.

Jednym z ciekawych sposobów wykorzystania biszkopta, są rolady z wiśniami. Po upieczeniu zwijamy ciasto biszkoptowe w rulon przy pomocy wilgotnej ściereczki i odstawiamy na 1 godzinę. Po tym czasie ciasto rozwiajmy i smarujemy musem owocowym. Świetnie sprawdzą się konfitury z wiśni lub wiśnie zatopione w bitej śmietanie lub kremie budyniowym. Roladę ponownie zawijamy, układamy zakończeniem do dołu i odstawiamy do lodówki do stężenia.

Łatwiejszym do zrobienia ciastem jest placek ucierany, czyli biszkoptowo-tłuszczowy. Różni się od biszkopta tym, że dodajemy tłuszcz w postaci oleju lub masła. Masło ucieramy z mąką i żółtkami, następnie zaś dodajemy ostrożnie pianę z białek. Jeśli użyjemy olej, składniki wystarczy dokładnie pomieszać. Wydrylowane wiśnie wkładamy po prostu do ciasta i pieczemy. Innym sposobem jest wyłożenie wiśni na upieczone ciasto i zalanie ich galaretką.

Świeże wiśnie oraz konfitury z wiśni świetnie sprawdzają się jako warstwa przekładańców i tortów. Kwaskowy smak wiśni idealnie przełamuje ciężki i tłusty smak kremów, dzięki czemu tort wydaje się lżejszy i mniej słodki. Szczególnie robiąc tort z ciężkim kremem maślanym, warto pod warstwą kremu wysmarować ciasto konfiturą z wiśni.

Przepis na pyszne i proste desery i ciasta bez pieczenia z wiśniami

Wiśnie świetnie sprawdzają się jako dodatek do deserów i ciast bez pieczenia. Kwaskowy smak idealnie przełamuje smak słodyczy, dzięki czemu desery wydają się lżejsze. Wszelkiego rodzaju konfitury i przetwory wiśniowe możemy wykorzystać do tworzenia pysznych deserów warstwowych z kremem z bitej śmietany, kremem z kaszy manny czy kremem budyniowym lub serowym. Prostym sposobem na łatwy krem jest wykorzystanie budyniu lub serka mascarpone, który ucieramy z masłem. Konfitura z wiśni świetnie smakuje jako polewa do lodów.

Idealnym sposobem na pyszny deser są wszelkiego rodzaju ciasta i serniki na zimno. Gotowe spody do tarty lub tartaletek możemy wysmarować bitą śmietaną lub kremem, a następnie wyłożyć wiśniami i zalać galaretką. Wiśnie lub konfitury z wiśni przydadzą się również do dekoracji przekładańców lub serników na zimno. Pyszny sernik na zimno wysypujemy na wierzchu wydrylowanymi wiśniami, polewamy galaretką i odstawiamy do lodówki do stężenia.

Konfitury z wiśni lub wydrylowane świeże owoce sprawdzą się jako warstwa przekładańców. Jako spód do ciasta bez pieczenia wykorzystujemy upieczony placek kruchy lub po prostu herbatniki. Na herbatnikach układamy warstwę kremu, następnie kolejne herbatniki i kolejną warstwę kremu. Jeśli pomiędzy warstwami kremu dodamy warstwę konfitury wiśniowej, przekładaniec na zimno, nabierze pysznego, kwaskowego smaku.

Sposobów na wykorzystanie wiśni do słodkich wypieków i deserów jest mnóstwo. Dlatego też warto wykorzystać sezon na te owoce, aby zrobić własne konfitury i dżemy, tak aby także w zimowe dni tworzyć własne kompozycje smakowe w postaci pysznych deserów, placków, tortów lub ciast na zimno.

Ciasto z wiśniami - przepisy

Często zadawane pytania
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto