Ciasta z galaretką

Przepisy na najlepsze ciasta z galaretką
Ciasta z galaretką

Galaretka słodka, którą stosujemy do ciast i deserów, powstaje z substancji utwardzającej, najczęściej żelatyny, oraz soku lub kompotu owocowego. Pozwala ona na tworzenie ciast w różnych kolorach i utrzymuje owoce ułożone na cieście. Galareta wywodzi się z galaret mięsnych, które tworzono już w średniowieczu. W Polsce do klasycznych dań z galaretą należą, bardzo niegdyś popularne, “zimne nóżki”. Słodkie galaretki do ciast robimy z gotowych galaretek dostępnych w sklepach, lub gotujemy samodzielnie w domu na bazie żelatyny i soków owocowych. Galaretki stanowią szczególnie ważną bazę do ciast na zimno, bez pieczenia. Przy użyciu galaretki, która spaja składniki ciasta, robimy sernik na zimno, torty serowe oraz ciastka i desery na bazie serów. Galaretką dekorujemy również górę ciast biszkoptowych, tak aby na wierzchu pojawiła się warstwa owoców spojonych galaretką. Kolorowe galaretki pozwalają również na tworzenie kolorowych ciast warstwowych.

Ciasto z galaretką - sprawdzone przepisy na ciasta z dodatkiem galaretki

Kto nie lubi pysznej galaretki z owocami? Stanowi ona nie tylko przysmak dla dzieci, lecz także dla dorosłych. Galaretka jako zwieńczenie ciasta sprawia, że staje się ono przyjemnie wilgotne i pyszne. Ciasto z galaretką pozwala na różne efekty kolorystyczne, gdyż galaretki można robić w różnych kolorach i zatapiać w nich kolorowe owoce lub orzechy. Przedstawiamy jakie ciasta i desery można zrobić z galaretką. Doradzamy jak zrobić ciasto bez pieczenia lub ciasto warstwowe przy użyciu galaretki. Pokazujemy najciekawsze przepisy na ciasta i torty z galaretką.

Jak upiec ciasto z galaretką

Galaretka - jak ją zastosować do wypieków

Galaretka stanowi pyszny i kolorowy dodatek do ciasta. Nie tylko ładnie wygląda, lecz także świetnie smakuje. Ciasto z galaretką nabiera owocowego smaku i jest też wspaniale wilgotne i lekko kwaskowe. Owocowa galaretka pasuje zarówno do ciast na zimno, jak i do ciasta drożdżowego czy biszkoptowego. Słodko-kwaśny smak galaretki doskonale komponuje się ze słodyczą ciasta. Ciasto z galaretką z owocami jest szczególnie lubiane przez dzieci i idealnie sprawdza się na imprezie dla dzieci.

Pomysłów na łatwe zastosowanie galaretki jest wiele. Najbardziej klasyczny przepis na smaczny placek stanowi warstwa galaretki z owocami na wierzchu. Galaretka sprawdza się szczególnie w ciastach bez pieczenia, typu serniki na zimno czy przekładańce. Pełni ona rolę spajającą, dzięki czemu ciasto się nie rozpada. Galaretkę można wykorzystać również jako pianka lub mus. Gotową galaretkę możemy pokroić na kawałki i dodać do kremu, czy warstwy sernika na zimno.

Kto wymyślił ciasto z galaretką

Galaretkę zaczęto wytwarzać w XIX wieku, zaś upowszechniła się w wypiekach dopiero w XX wieku. Jednak dania z galaretką znane były już od zarania dziejów. Potrawy połączone galaretowatą masą tworzono w różnych częściach świata od wieków. Wykorzystywano w tym celu ryż, tapiokę czy kukurydzę. W średniowieczu odkryto metodę uzyskiwania galarety z kości rybich i zwierzęcych. Początkowo robiono słone galaretki z mięsem lub rybami. Z tych dań wywodzi się klasyczne, polskie danie, tzw “zimne nóżki”, czyli mięso w galarecie.

Galarety upowszechniły się w kuchni dworskiej i arystokratycznej w XVII i XVIII wieku. Ceniono szczególnie fakt, że galaretka pozwala na formowanie różnych kształtów. Na arystokratycznych stołach stawiano wówczas niemal rzeźby z galarety. Galaretki barwiono na różne kolory, wlewano do wymyślnych form i krojono. Łączono kolory galaretek tworząc szachownice, czy inne ciekawe efekty kolorystyczne. Żelatynę pozyskiwano wówczas z kopyt zwierzęcych, rogów jeleni lub rybich ości.

Nie wiadomo kiedy galaretka trafiła do polski, lecz istnieją wzmianki, że mięsne galarety podano na ślubie Zygmunta Starego i Bony Sforzy. W późniejszych czasach tradycyjnym daniem, najczęściej jadanym na święta, były “zimne nóżki”, lub “nóżki w galarecie”. Danie to było szczególnie modne w czasie PRL, kiedy to o mięso było trudno, zaś mięsne galarety dostarczały organizmowi białka i kolagenu. Tzw. “choroba wściekłych krów” w latach 90-tych znacznie ograniczyła popularność galaret. Niechęć do żelatyny wołowej sprawiła, że danie to popadło w zapomnienie. Obecnie żelatynę produkuje się głównie z kości wieprzowych. Weganie i wegetarianie stosują żelatynę pochodzącą z roślinnych pektyn lub agaru.

W XIX wieku w USA pojawiła się żelatyna w proszku do samodzielnego przygotowania galaretki. Zrewolucjonizowało to prace kuchenne, gdyż od tej pory można było w łatwy i szybki sposób zrobić domową galaretkę. Wkrótce zaczęły pojawiać się w sprzedaży galaretki wzbogacone smakowo, z dodatkiem sztucznych aromatów i barwników. Następnie zaś pojawiły się gotowe wyroby z galaretką.

Dobre i łatwe sposoby jak zrobić galaretkę, która się nie rozpada

Galaretka to przezroczysta substancja o galaretowatej konsystencji. Wytwarza się ją z żelatyny wołowej, wieprzowej lub rybnej. Słodka galaretka stanowi połączenie substancji żelującej i wywaru z owoców. Aby zrobić galaretkę do ciasta w szybki sposób, wystarczy kupić opakowanie galaretki w sklepie. Galaretkę rozpuszczamy w gorącej wodzie i studzimy, gdyż tężeje ona pod wpływem niskiej temperatury.

Warto pamiętać, że niektóre owoce zawierają enzymy, które uniemożliwiają stężenie galaretki. Jeśli chcemy, aby galaretka stężała, nie możemy zatapiać w niej takich owoców, jak: kiwi, papaja, ananasy czy mango.

Galaretki gotowe zawierają cukier, sztuczne barwniki i chemiczne dodatki. Dlatego też wykonanie galaretki własnoręcznie w domu to dobry pomysł. Możemy użyć do tego żelatyny. Żelatynę rozpuszczamy w zimnej wodzie. Następnie dodajemy gorący sok owocowy. Aby zabarwić galaretkę stosujemy kolorowy sok owocowy. Gotujemy całość do momentu aż żelatyna się rozpuści. Po czym studzimy galaretkę. Gdy galaretka ostygnie wstawiamy ją do lodówki. Jeśli chcemy zrobić galaretkę z owocami, to ostudzoną, lecz jeszcze nie zastygniętą galaretką zalewamy owoce świeże lub mrożone.

Czy galaretka jest zdrowa

Powszechnie uważa się, że jedzenie galaretek ma dobry wpływ na włosy i paznokcie oraz kości. Zaleca się jedzenie galaretek osobom po złamaniach, czy zwichnięciach. Ponadto jest to produkt niskokaloryczny, a co za tym idzie nie powoduje przybierania na wadze. Jako pochodna zwierzęcego kolagenu galaretka powinna ujędrniać skórę, wzmocnić paznokcie i włosy i mieć dobry wpływ na kości i stawy.

Jednak galaretki, zwłaszcza słodkie, zawierają bardzo mało składników odżywczych i stanowią tzw. puste kalorie. Zawierają niewielką ilość cukru. Wprawdzie są niskokaloryczne, więc nie powodują przybierania na wadze, lecz mogą prowadzić do niekorzystnych skoków poziomu cukru we krwi. Z drugiej strony galaretka pozwala na utrzymanie świeżych owoców w deserach i ciastach. Ułatwia dekorację ciast przy pomocy owoców. Dlatego też dobrze jest ją stosować jako niskokaloryczny dodatek do ciast, który pozwala na dodanie większej ilości świeżych lub mrożonych owoców.

Szczególnie dobre rozwiązanie stanowi samodzielne robienie galaretek na bazie żelatyny. Pozwalają one wykorzystać owoce z kompotu, owoce świeże czy mrożone, tworząc ciekawe kompozycje smakowe. Galaretka umożliwia zatapianie w niej różnych słodkich owoców, świeżych czy gotowanych, dzięki czemu ograniczamy ilość cukru w ciastach i deserach.

Dobre i łatwe przepisy i pomysły na pyszny placek z galaretką

Dobry przepis na ciasta bez pieczenia

Galaretki sprawdzają się szczególnie w ciastach na zimno, bez pieczenia. Smaczny sernik na zimno, czy też tort serowy robimy przy użyciu warstw kolorowych galaretek. Galaretka spaja składniki ciasta i sprawia, że ser się nie rozpada. Ciasta i serniki na zimno stanowią orzeźwiający deser, szczególnie w czasie letnich imprez. Są one również smacznym i pożywnym przysmakiem dla dzieci.

Ciasto bez pieczenia robimy na bazie warstw spojonych galaretką. Jako podstawę sernika lub ciasta na zimno stosuje się całe lub pokruszone herbatniki. Następnie do tortownicy wlewamy warstwy galaretki z różnymi dodatkami. Natomiast wierzch dekorujemy kolorową galaretką z owocami. Kolorowy sernik możemy zrobić dodając do masy serowej kawałki galaretki w różnych kolorach. Smaczny sernik lub tort serowy robimy z kilku warstw sera zagęszczonego galaretkami w różnych barwach.

Galaretka stanowi zazwyczaj zwieńczenie ciasta lub tortu na zimno. Zatapiamy w niej świeże owoce, tak aby na wierzchu tortu powstała gładka powierzchnia galaretki, którą możemy dodatkowo udekorować bitą śmietaną lub kremem. Ciekawy efekt dają również owoce zanurzone w galaretce, w taki sposób, że ich część wystaje ponad powierzchnię galaretki. Galaretka wówczas spaja owoce stanowiące dekorację tortu. Innym sposobem wykorzystania galaretki do dekoracji ciasta, tortu lub ciastek na zimno są warstwy galaretki pomiędzy warstwami serka lub kremu. Dzięki temu możemy zrobić kolorowe ciasto, gdyż galaretka pozwala na uzyskanie różnych kolorów.

Jednym z najszybszych deserów, na przykład na imprezę dla dzieci, jest ciasto na zimno z galaretki i bitej śmietany. Należy zaopatrzyć się w galaretki w różnych kolorach. Gdy galaretki stężeją kroimy je na kawałki. Tortownicę wykładamy herbatnikami. Podstawą ciasta jest bita śmietana utwardzona galaretką w kolorze żółtym lub różowym. Zatapiamy w niej kawałki kolorowych galaretek i całość wlewamy do tortownicy. Gdy całość nieco stężeje na wierzchu układamy świeże owoce, na przykład truskawki, maliny, brzoskwinie czy jagody. Owoce możemy również zalać niewielką warstwą galaretki, która spowoduje, że będą się lepiej trzymać. Ciasto odstawiamy na 2 - 3 godziny do lodówki do całkowitego stężenia.

Przepis na pyszny i szybki placek biszkoptowy lub drożdżowy z owocami w galaretce

Galaretka sprawdza się również do dekoracji ciasta drożdżowego lub biszkoptowego. Stanowi ona najczęściej warstwę zwieńczającą ciasto i spajającą owoce. Dobrym pomysłem jest również oddzielenie ciasta od galaretki warstwą kremu. Na upieczone i ostudzone ciasto nakładamy warstwę kremu. Dobrze sprawdza się krem serowy, na przykład na bazie serka mascarpone. W kremie możemy dodatkowo zatopić owoce lub orzechy, które będą ładnie wyglądały po pokrojeniu. Ciasto z kremem wstawimy do lodówki. Przygotowujemy również galaretkę i wstawiamy do lodówki. Gdy zacznie tężeć, wylewamy ją na wierzch ciasta, zaś na wierzchu również układamy owoce.

Dobre, kolorowe efekty daje również przekładaniec z ciasta biszkoptowego. W tym celu dzielimy ciasto biszkoptowe na 3 części. Do jednej z nich dodajemy kakao. Pieczemy w 3 oddzielnych foremkach. Przygotowujemy galaretkę z owocami. Możemy również zrobić dwie galaretki w różnych kolorach. Łącząc galaretkę z bitą śmietana uzyskamy warstwę w biało-kremowym kolorze. Następnie przekładamy warstwy ciasta warstwami galaretki, a całość wstawiamy do lodówki do stężenia.

Ciasta z galaretką - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto