Szarlotka z kaszy jaglanej
- Kasza jaglana - 4 szklanki (740 g)
- Mąka kukurydziana - pół szklanki (60 g)
- Cukier (215 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 4 łyżki (40 g)
- Masło (80 g)
- Jabłko (2000 g)
- Banan - 2 sztuki (240 g)
Przepis na szarlotkę z kaszy jaglanej krok po kroku
Kaszę wypłucz dobrze w zimnej wodzie. Następnie wypłucz we wrzątku. Włóż kaszę do garnka, wlej 1,5 l wody i ugotuj kaszę do miękkości.
W tym czasie obierz jabłka i zetrzyj je na tarce na dużych oczkach. Wymieszaj je z połową skrobi, 60 g cukru, sokiem z jednej cytryny oraz łyżeczką cynamonu. Możesz same jabłka uprażyć najpierw na patelni, ale nie ma takiej potrzeby.
Wstaw piekarnik do nagrzania na 180 stopni Celsjusza.
Banany rozgnieć widelcem na papkę.
Ugotowaną kaszę wymieszaj z mąką, resztą skrobi, 170 g cukru (zostaw 45 g cukru do posypania wierzchu) oraz bananami. Wszystko dobrze wymieszaj.
Na dno blaszki wyłóż większą część ciasta i równomiernie rozłóż ją i przyciśnij.
Na ciasto wyłóż jabłka.
Na wierzchu ułóż resztę ciasta, zetrzyj masło i posyp resztą cukru.
Tortownicę przykryj folią aluminiową. Piecz przez godzinę. Ostatnie 10 min piecz bez folii.
Upieczoną szarlotkę posyp cynamonem.
-
Szarlotka
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka sypana
-
Szarlotka krucha
-
Szarlotka z bezą
-
Szarlotka z budyniem
-
Szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka królewska
-
Szybka szarlotka
-
Szarlotka na dużą blachę
-
Szarlotka z pianką
-
Szarlotka z jabłkami
-
Fit szarlotka
-
Klasyczna szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka Thermomix
-
Szarlotka z jabłkiem
-
Szarlotka bezglutenowa
-
Ciasto na szarlotkę
-
Szarlotka
Więcej informacji na temat szarlotki z kaszy jaglanej
Szybka szarlotka z kaszy jaglanej jest przeznaczona głównie dla osób na diecie bezglutenowej i bezjajecznej. Jest pyszna i to świetny pomysł na deser. Jest to wypiek prosty do zrobienia, a w dodatku zdrowy. Przepis na szarlotkę z kaszy jaglanej nie zawiera jajka ani glutenu. Jabłka prażone i cynamon to cecha charakterystyczna tego pysznego wypieku. Kojarzy się z jesienią lub babcinym wypiekiem, który często gościł w domach. Jak zrobisz szarlotkę z kaszy jaglanej, możesz ją podać nawet osobie, która powinna unikać ciast z glutenem.
Szarlotka z kaszy jaglanej jest szybka i smaczna. To proste ciasto, które sprawdzi się na każdą okazję. Jak zrobić szarlotkę z kaszy jaglanej? Przygotuj tortownicę o średnicy 22 cm. Potrzebny będzie też papier do pieczenia. Na początku należy ugotować kaszę jaglaną. By nie wyszła gorzka, przepis na szarlotkę z kaszy jaglanej należy rozpocząć od dokładnego opłukania kaszy najpierw w wodzie zimnej, a następnie we wrzątku. Po płukaniu trzeba ugotować ją w wodzie przez około 20 minut, aż będzie miękka. Podczas gotowania zajmij się jabłkami. Szybka wersja polega na obraniu jabłek, a następnie starciu ich na grubych oczkach tarki. Dodaj do nich skrobię, cukier, cynamon i sok z cytryny. Piekarnik w tym momencie rozgrzej, a banany rozgnieć widelcem. Ugotowaną kaszę wymieszaj z mąką, bananami, skrobią i cukrem (zostawiając trochę na wierzch). Tak przygotowane ciasto wyłóż na dno tortownicy (większą część). Na nie ułóż jabłka i ponownie ciasto. Na koniec zetrzyj na tarce zimne masło i posyp cukrem. Piecz ciasto pod folią aluminiową przez godzinę, ale na ostatnie 10 minut zdejmij ją. Upieczone ciasto posyp cynamonem.
Szarlotka z kaszy jaglanej to dobry pomysł na coś pysznego. To świetny posiłek na deser dla osób, które nie mogą jeść nie tylko glutenu, ale też jajek. Jak zrobić szarlotkę z kaszy jaglanej, by nie trzeba dodawać jajek? Ciasto na szarlotkę bardzo dobrze się upiecze nawet bez niego. W przepisie na szarlotkę z kaszy jaglanej to banan spełnia funkcję „zlepiającą” (czyli tę, za którą odpowiada jajko). Masa jest bardziej zwarta i nie rozpada się. Poza tym banan może osłodzić ciasto. Jeśli nie lubisz na desery jeść nic, co jest zbyt słodkie, miej na uwadze ten fakt, i ewentualnie zrezygnuj z dodania cukru na wierzch.
Możesz zrobić jabłka na dwa sposoby. Mogą to być jabłka prażone lub jabłka bez prażenia. Dobrym pomysłem na szybkie ciasto jest pominięcie duszenia owoców. Na zrobienie jabłek prażonych warto poświęcić trochę czasu, by większość soków wyparowała. Do duszenia jabłek można też pokroić je w małą kosteczkę.
Alergeny w szarlotce z kaszy jaglanej
Lista alergenów dla szarlotki z kaszy jaglanej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze szarlotki z kaszy jaglanej
Ciasto jest bezglutenowe, więc to dobry pomysł na deser bez glutenu. Jest lekkostrawne. Kasza jaglana jest bardzo wartościowa i zdrowa.
Energia i białka
(240g)
Węglowodany
(240g)
Tłuszcze
(240g)
Witaminy
(240g)
Składniki mineralne
(240g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.