Sernik z chałwą
- Herbatniki (100 g)
- Masło (30 g)
- Ser twarogowy półtłusty (800 g)
- Cukier drobny (150 g)
- Jajko (4 szt.)
- Śmietanka kremowa 36% (125 ml)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 2 łyżki (20 g)
- Chałwa - waniliowa (300 g)
- Ekstrakt waniliowy - 2 łyżeczki (10 ml)
Przepis na sernik z chałwą krok po kroku
Do miski włóż twaróg i utrzyj go z cukrem.
Ciągle ucierając, dodawaj po jednym jajku.
Dodaj śmietanę, skrobię, pokruszoną chałwę i ekstrakt waniliowy. Chwilę ucieraj na gładki krem.
W malakserze rozdrobnij ciastka.
Masło rozpuść i wlej do herbatników.
Wyłóż spód masą z ciasteczek. Dokładnie dociśnij i wyrównaj.
Masę serową wylej na spód z herbatników.
W piekarniku ustaw naczynie wypełnione wodą. Na wyższej półce postaw sernik.
Piecz w 170 stopniach przez około godzinę.
Wystudź z uchylonymi drzwiami.
Następnie schłodź w lodówce przez całą noc.
-
Serniczki na zimno
-
Sernik
-
Sernik królewski
-
Sernik złota rosa
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Sernik z rosą
-
Sernik wiedeński
-
Sernik z wiaderka
-
Sernik gotowany
-
Sernik z mleka w proszku
-
Serniczki oreo
-
Sernik na zimno z mascarpone mango
-
Sernik izaura
-
Sernik bez spodu
-
Sernik japoński
-
Sernik puszysty
-
Sernik krakowski
-
Sernik z mlekiem skondensowanym
-
Serniki
Więcej informacji na temat sernika z chałwą
Sernik chałwowy to pyszne ciasto, które koniecznie musisz spróbować. Tradycyjny sernik wzbogacony smakiem słodkiej chałwy to prawdziwy rarytas dla fanów tego przysmaku.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić sernik z chałwą to uspokajam, że wystarczy kilka chwil przygotowania i parę godzin chłodzenia. Spód przygotujesz z herbatników i masła. Masa serowa to połączony twaróg, cukier, jajka, śmietanę, skrobię, chałwę i ekstrakt waniliowy. Na spód wyłóż masę i piecz w piekarniku. Jeśli zastanawiasz się jak upiec ten placek to pamiętaj by na niższej półce (pod ciastem) ustawić naczynie z wodą, ponieważ pieczenie powinno odbyć się z parą wodną.
Jeśli chcesz wzbogacić ten sprawdzony przepis na sernik z chałwą dodatkową polewą, to wystarczy, że pokruszone 150 g chałwy dokładnie zblendujesz z 125 ml śmietanki 36% i razem zagotujesz, aż zgęstnieje. Taką polewą polej ciasto przed schłodzeniem w lodówce.
Sernik to najpopularniejszy wypiek w Polsce. Ten dobry serowy wypiek to pozycja obowiązkowa na święta, imprezy urodzinowe czy imieniny. Istnieje kilkaset przepisów na wykonanie perfekcyjnego ciasta. Ale cofnijmy się do początku historii sernika, a sięga ona czasów starożytnych. Według zapisu greckiego filozofa Agimusa ciasto serowe było prawdziwym rarytasem, którym częstowano przede wszystkim zwycięzców olimpiady. Wraz z ekspansją Rzymian sernik zyskał popularność w całej Europie, a każdy jej region ma swój wypracowany przepis na ten deser. W zależności od regionu sernik przygotowuje się nie tylko z twarogu, ale również ricotty czy fety. W każdym wydaniu serowe wypieki to pyszny dodatek do kawy.
Chałwa to wyrób powstały z nasion sezamu lub słonecznika i cukru. Pochodzi z Iranu, ale od dawna występuje również w Azji. Polakom zasmakowała dopiero po II wojnie światowej. Na polskich półkach znaleźć można przede wszystkim chałwę z miazgi sezamowej. Nasiona sezamu są bardzo bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają pozytywny wpływ m.in. na pracę serca. Są również bogate w błonnik- miotełkę oczyszczającą układ pokarmowy. W sezamie znajdzie również duże pokłady witaminy E oraz magnezu i cynku.
Alergeny w serniku z chałwą
Lista alergenów dla sernika z chałwą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
- Masło
- Ser twarogowy półtłusty
- Śmietanka kremowa 36%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chałwa
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chałwa
Wartości odżywcze sernika z chałwą
Chałwa to wysokokaloryczna słodycz, ale ze względu na dużą zawartość sezamu to również dobre źródło witamin i wartości odżywczych.
Energia i białka
(140g)
Węglowodany
(140g)
Tłuszcze
(140g)
Składniki mineralne
(140g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.