Sernik marmurkowy
- Masło (50 g)
- Czekolada gorzka (40 g)
- Cukier (100 g)
- Jajko (4 szt.)
- Ekstrakt waniliowy - 2 łyżeczki (10 ml)
- Mąka pszenna typ 500 (50 g)
- Twaróg sernikowy (750 g)
- Mleko skondensowane (zagęszczone) (400 g)
- Mąka ziemniaczana - 1 łyżka (12 g)
- Czekolada mleczna (100 g)
Przepis na sernik marmurkowy krok po kroku
Rozpuść czekoladę gorzką razem z masłem w kąpieli wodnej. (Wlej do garnuszka wodę i doprowadź do wrzenia. Ułóż na wierzchu miseczkę z masłem i czekoladą i mieszaj, aż całość się rozpuści i połączy). Odstaw do ostygnięcia.
W misce ubij na jasną pianę 1 jajko z cukrem i łyżeczką ekstraktu waniliowego.
Wolno ubijając, wlej czekoladę i połącz. Dodaj przesianą mąkę i ponownie wymieszaj.
Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia i wlej przygotowaną masę. Piecz przez 15 minut z termoobiegiem w 170 st. C.
W tym czasie w misie miksera umieść twaróg sernikowy, 3 jajka, mleko skondensowane, mąkę ziemniaczaną i łyżkę mąki ziemniaczanej. Całość dokładnie wymieszaj do połączenia składników.
1/4 masy odlej do innej miski. W kąpieli wodnej rozpuść czekoladę mleczną i dodaj do odlanej porcji ciasta. Dokładnie wymieszaj.
Na upieczony spód wylej jasną masę serową. Na wierzch wylewaj łyżką ciemną masę i delikatnie mieszaj, tworząc efekt marmurka.
Temperaturę piekarnika zmniejsz do 150 st. C (grzanie góra-dół). Na dole piekarnika ustaw naczynie żaroodporne z wodą.
Wstaw sernik do piekarnika i piecz przez 60-70 minut.
Gdy ciasto się upiecze, zostaw je w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami, aż wystygnie.
Następnie umieść sernik w lodówce na całą noc- dzięki temu będzie miało bardziej zbitą strukturę.
-
Sernik królewski
-
Sernik wiedeński
-
Sernik z masą kajmakową
-
Sernik królewski puszysty
-
Sernik snickers
-
Sernik królewski Thermomix
-
Sernik królewski z brzoskwiniami
-
Sernik z mascarpone na herbatnikach
-
Sernik śmietankowy
-
Sernik z kratką
-
Sernik królewski z bezą
-
Sernik królewski z wiórkami kokosowymi
-
Sernik królewski bezglutenowy
-
Sernik królewski z malinami
-
Sernik królewski z wiśniami z wiaderka
-
Sernik królewski z wiaderka
-
Sernik królewski stracciatella z wiaderka fit
-
Sernik królewski
Więcej informacji na temat sernika marmukowego
Sernik to najpopularniejsze ciasto w Polsce. Ten dobry serowy wypiek to pozycja obowiązkowa na święta, imprezy urodzinowe czy imieniny. Istnieje kilkaset przepisów na wykonanie perfekcyjnego ciasta, dlatego i my pokazujemy jak zrobić sernik marmurkowy.
Sernik marmurkowy to pyszny i efektowny wypiek. Idealnie sprawdzi się na deser do kawy. Koniecznie sprawdźcie ten sprawdzony przepis na sernik marmurkowy.
Rozpuść czekoladę gorzką razem z masłem w kąpieli wodnej. W misce ubij na jasną pianę 1 jajko z cukrem i łyżeczką ekstraktu waniliowego. Wolno ubijając, wlej czekoladę i połącz. Dodaj przesianą mąkę i ponownie wymieszaj. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia i wlej przygotowaną masę. Piecz przez 15 minut z termoobiegiem w 170 st. C. W tym czasie w misie miksera umieść twaróg sernikowy, 3 jajka, mleko skondensowane, mąkę ziemniaczaną i łyżkę mąki ziemniaczanej. Całość dokładnie wymieszaj do połączenia składników. 1/4 masy odlej do innej miski. W kąpieli wodnej rozpuść czekoladę mleczną i dodaj do odlanej porcji ciasta. Dokładnie wymieszaj. Na upieczony spód wylej jasną masę serową. Na wierzch wylewaj łyżką ciemną masę i delikatnie mieszaj tworząc efekt marmurka. Temperaturę piekarnika zmniejsz do 150 stopni (grzanie góra-dół). Na dole piekarnika ustaw naczynie żaroodporne z wodą. Wstaw sernik do piekarnika i piecz przez 60-70 minut. Gdy ciasto się upiecze, zostaw je w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami aż wystygnie. Następnie umieść sernik w lodówce na całą noc- dzięki temu będzie miało bardziej zbitą strukturę.
Sernik to najpopularniejsze ciasto w Polsce. Ten dobry serowy wypiek to pozycja obowiązkowa na święta, imprezy urodzinowe czy imieniny. Istnieje kilkaset przepisów na wykonanie perfekcyjnego ciasta, dlatego i my pokazujemy jak zrobić sernik marmurkowy.
Ale cofnijmy się do początku historii sernika, a sięga ona czasów starożytnych. Według zapisu greckiego filozofa Agimusa ciasto serowe było prawdziwym rarytasem, którym częstowano przede wszystkim zwycięzców olimpiady. Wraz z ekspansją Rzymian sernik zyskał popularność w całej Europie, a każdy jej region ma swój wypracowany przepis na ten deser. W zależności od regionu sernik przygotowuje się nie tylko z twarogu, ale również ricotty czy fety.
Do Polski ciasto to trafiło głównie za sprawą Jana III Sobieskiego, który wracając z Austrii, przywiózł ze sobą sernik wiedeński. Po tym czasie sernik na stałe zagościł na polskich stołach i żadne z przyjęć nie może się udać bez niego. Przekonajcie się sami, że i ten najlepszy sernik uświetni Wasze przyjęcie lub niedzielne popołudnie.
Alergeny w serniku marmurkowym
Lista alergenów dla sernika marmukowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- twaróg sernikowy
- mleko skondensowane (zagęszczone)
- Czekolada mleczna
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze sernika marmukowego
W prawidłowo zbilansowanej diecie jest również miejsce na słodkie wypieki takie jak sernik marmurkowy.
Energia i białka
(140g)
Węglowodany
(140g)
Tłuszcze
(140g)
Witaminy
(140g)
Składniki mineralne
(140g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.