Pasztet drobiowo-wieprzowy
- Boczek surowy (250 g)
- Karkówka wieprzowa (250 g)
- Wątróbka drobiowa (250 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Pietruszka (35 g)
- Marchewka (45 g)
- Seler korzeniowy (30 g)
- Jajko (3 szt.)
- Kasza manna (20 g)
- Bułka tarta (75 g)
- Masło (30 g)
Przepis na pasztet drobiowo-wieprzowy krok po kroku
Umyty boczek i karkówkę pokrój na mniejsze kawałki i razem z umytymi i oczyszczonymi wątróbkami umieść w garnku, zalej całkowicie wodą, dodaj 2 liście laurowe oraz 2 ziarna ziela angielskiego, obraną marchewkę, cebulę, 2 ząbki czosnku, pietruszkę oraz seler.
Gotuj, aż mięso będzie miękkie.
Mięso oraz odcedź, usuń ziele i liście.
Nagrzej piekarnik do 200 st. C bez termoobiegu.
Warzywa razem z mięsem zmiel maszynką.
Wymieszaj bardzo dokładnie wraz z jajkami, 60 g bułki tartej, kaszą manną, 200 ml wody, 1 łyżeczkę majeranku, 1/2 łyżeczki soli, 1/4 łyżeczki pieprzu.
Formę wysmaruj masłem, posyp bułką tartą i przełóż do niej masę na pasztet. Wyrównaj.
Piecz pasztet przez około 45 minut (lub do uzyskania brązowej, przypieczonej skórki).
Więcej informacji na temat pasztetu drobiowo-wieprzowego
Upieczesz ten pyszny pasztet drobiowo-wieprzowy na święta wielkanocne? Jest bardzo prosty, idealny do chleba. Domowy pasztet drobiowo-wieprzowy jest najlepszy. Jest to smaczny, mięsny dodatek na kanapki, który bez problemu zrobisz sam. Własnoręcznie zrobiony pasztet wielkanocny jest super wyjściem, gdy lubisz sam przygotowywać własne wyroby. Przepis na pasztet drobiowo-wieprzowy składa się z trzech rodzajów mięsa. Jest dobry do podania nie tylko na świętach. Zobacz, jak zrobić pasztet drobiowo-wieprzowy w prosty i szybki sposób.
Pasztet jest to rodzaj wędliny. Zwykle pasztet pieczony jest w podłużnej, aluminiowej foremce na pasztet. Wielkanocny pasztet drobiowo-wieprzowy jest bardzo pyszny i łatwy. Przepis na pasztet wymaga użycia boczku, karkówki oraz wątróbek drobiowych. Do tego należy dodać marchewkę, pietruszkę, seler, cebulę i czosnek. Do smaku gotuje się wyżej wymienione składniki z dodatkiem ziela angielskiego oraz liścia laurowego. Masa na pasztet to także jajka, kasza manna, bułka tarta oraz przyprawy: sól, pieprz, majeranek i trochę wody. Różnorodność składników sprawia, że pasztet drobiowo-wieprzowy jest smaczny i aromatyczny.
Z czym jeść pasztet? Z chlebem oraz ulubionymi dodatkami. Jedni lubią musztardę, inni ketchup, jeszcze inni chrzan. Super sprawdza się pomidor, ogórek lub ogórek kiszony. Takie śniadanie, kolacja lub szybka przekąska jest super – nic nie zastąpi domowej roboty pasztetu. Jak zrobisz pasztet drobiowo-wieprzowy, dobrze się spisze na święta. Jest także pysznym pomysłem na pieczony pasztet do chleba na co dzień. Najlepiej byłoby upiec pasztet jeden dzień przed podaniem.
Jak zrobić pasztet drobiowo-wieprzowy? Ugotuj mięso z przyprawami oraz warzywami. Boczek i karkówkę należy pokroić na mniejsze kawałki, dzięki czemu mięso szybciej się ugotuje, wątróbkę należy oczyścić. Gdy mięso będzie już miękkie, wyjmij z gotowania ziele angielskie i liście laurowe. Zmiel warzywa i mięso w maszynce do mielenia mięsa (ma być bardzo drobno zmielone – gładko i bez większych grudek). Wymieszaj zmielone mięso i warzywa z resztą składników (jajka, kasza manna, bułka tarta, woda i przyprawy), przełóż masę do formy wysmarowanej masłem i obsypanej bułką tartą, a następnie upiecz. Pasztet powinien być pieczony około 45 minut (w zależności od wielkości foremki i wysokości pasztetu). Jest dobry, gdy jego wierzch staje się brązowy i przypieczony.
*Do przepisu na pasztet drobiowo-wieprzowy można wymienić karkówkę wieprzową na łopatkę wieprzową, a boczek wieprzowy na podgardle wieprzowe.
Alergeny w pasztecie drobiowo-wieprzowym
Lista alergenów dla pasztetu drobiowo-wieprzowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza manna
- Bułka tarta
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze pasztetu drobiowo-wieprzowego
Pasztet jest źródłem tłuszczu, białka i węglowodanów. Dostarcza więc wszystkie makroskładniki. Zawiera tłuszcz nasycony z tłustego mięsa (nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych szkodzi zwłaszcza na układ sercowo-naczyniowy).
Energia i białka
(96g)
Węglowodany
(96g)
Tłuszcze
(96g)
Witaminy
(96g)
Składniki mineralne
(96g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.