Pierogi z kapustą i grzybami

Opublikowano: 10.02.2022 r., 18:08 | Autor: Ewa Cierpiał
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Pierogi z kapustą i grzybami podane na białym talerzu z prażoną cebulą
Pierogi z kapustą i grzybami
Pyszne, świąteczne pierogi z kapustą i grzybami to danie obowiązkowe na wigilijnym stole. Jeśli nie wiecie, jak je zrobić koniecznie poznajcie nasz sprawdzony przepis.
Przygotowanie 30 min
Gotowanie i Smażenie 240 min
39 kcal
Kcal w porcji
20 g
Wielkość porcji
85
Indeks glikemiczny
Przepis wegetariański
Składniki dla 80 porcji
  • Mąka pszenna typ 500 (640 g)
  • Masło (30 g)
  • Kapusta kiszona (800 g)
  • Cebula 3 sztuki (300 g)
  • Olej rzepakowy (80 ml)
  • Suszone grzyby (60 g)
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, cukier
Sprzęt kuchenny
patelnia duża, garnek, stolnica, wałek, sitko, miska, ściereczka

Przepis na pierogi z kapustą i grzybami krok po kroku

Dzień wcześniej namocz grzyby. Włóż suszone grzyby do dużej miski i zalej dwoma łyżkami zimnej wody. Zostaw na noc przykryte talerzykiem.

Grzyby odsącz, zachowując jedną szklankę płynu z moczenia grzybów. Grzyby pokrój w drobną kostkę.

Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Na patelni podgrzej cały olej i podsmaż na nim cebulkę.

Dodaj grzyby i smaż jeszcze kilka minut.

Kapustę kiszoną przepłucz z grubsza i dobrze odsącz, po czym posiekaj nożem i przełóż do dużego garnka.

Do kapusty w garnku dodaj grzyby z cebulą i przyprawy: łyżeczkę cukru, 4 liście laurowe, 5 kulek ziela angielskiego i płaską łyżeczkę pieprzu.

Dolej szklankę wody z moczenia grzybów i pół szklanki zimnej wody. Dokładnie wszystko wymieszaj. Przykryj garnek pokrywką i gotuj na małym ogniu przez godzinę. Pamiętaj by co jakiś czas kapustę przemieszać.

Po godzinie zdejmij pokrywkę i smaż, aż odparuje (około 20 minut). Zostaw do ostygnięcia.

Do dużej miski wsyp mąkę. Dodaj łyżeczkę soli. Przygotuj 1,5 szklanki (375 ml) gorącej wody. Dodaj do niej masło i mieszaj, aż masło się rozpuści.

Wlej wrzątek do miski z mąką i wymieszaj na początku łyżką, by nie poparzyć dłoni. Gdy trochę straci na temperaturze, zacznij wyrabiać dłońmi do momentu aż zrobi się gładkie i elastyczne. Takie ciasto owiń folią i zostaw na pół godziny.

Stolnicę oprósz mąką. Ciasto podziel na 3 części. Jedną część rozwałkuj na grubość około 3 mm. Wycinaj kółka szklanką lub wykrawaczką do pierogów.

Na każde kółko nakładaj około łyżeczkę farszu. Sklejaj brzegi, nawilżając lekko jeden z nich wodą.

Rozłóż papier do pieczenia i posyp go mąką i po czym układaj na nim gotowe pierogi. W ten sposób wykorzystaj całe ciasto i farsz.

W szerokim garnku zagotuj wodę z odrobiną solą. Gotuj po około 13 pierogów na raz w lekko bulgoczącej wodzie. Gdy pierogi wypłyną na powierzchnie, gotuj je jeszcze 3-4 minuty.

Ugotowane układaj na talerzu obok siebie do ostygnięcia.

Jak oceniasz przepis na pierogi z kapustą i grzybami
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 93,2% osób

Więcej informacji na temat pierogów z kapustą i grzybami

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pierogi z kapustą i grzybami to jesteś w odpowiednim miejscu. Nasz sprawdzony przepis na pyszne pierogi jest bardzo prosty w przygotowaniu i nie wymaga wielu składników.

Aby wykonać przepis na pierogi z kapustą i grzybami potrzebne będą grzyby suszone, kapusta kiszona, cebula i olej. Do ciasta potrzebujesz mąki, masła, soli i wrzącej wody.

Na początku dokładnie namocz grzyby w zimnej wodzie przez noc. Dzięki temu nią nasiąkną i odzyskają swój pierwotny kształt. Następnego dnia je odsącz, pokrój w kostkę i podsmaż z cebulą na oleju. Kapustę kiszoną przepłucz z grubsza i posiekaj. Razem z kapustą do garnka włóż przyprawy takie jak: liście laurowe, ziele angielskie i pieprz. Będzie dzięki temu nie tylko pyszna, ale również przyprawy wspomogą proces trawienia dania. Następnie cebulę i grzyby. Wlej szklankę wody z moczenia grzybów i pół szklanki zimnej wody. Wszystko razem gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu przez godzinę. Następnie zdejmij pokrywkę i odparuj jeszcze chwilę.

Aby wykonać ciasto na pierogi wsyp mąkę do miski. Dodaj sól i wrzątek z masłem. Na początku mieszaj łyżką, następnie wyrabiaj dłońmi. Elastyczne ciasto odstaw na 30 minut. Następnie podziel je na części, wałkuj i wycinaj kółka. Na każde z nich wyłóż po łyżeczce przestudzonego farszu i dokładnie sklej brzegi. Teraz wystarczy pierogi ugotować i gotowe.

Przez zawartość grzybów i kapusty, jest to danie ciężkostrawne, dlatego warto nie pomijać dodatku przypraw. Pozostały sok z kiszonej kapusty możesz spokojnie wypić, ponieważ ma wiele prozdrowotnych oddziaływań na organizm. Jest źródłem antyoksydantów, witamin i minerałów. Dodatkowo zawiera naturalne probiotyki, które kształtują równowagę bakteryjną w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, co jest bardzo dobre dla naszego zdrowia.

Chociaż grzyby suszone uważane są w Polsce głównie jako dodatek smakowy, to warto wspomnieć, że mają również wiele wartości odżywczych. Zawierają dużo białka, witaminę A oraz witaminy z grupy B. Dlatego warto spożywać dania na bazie suszonych, leśnych grzybów.

Jeśli potrzebny Ci pomysł na przechowywanie pierogów to możesz je ugotować i zamrozić lub schować do zamrażalnika jeszcze przed ugotowaniem. Wigilijne przygotowania są wymagające, dlatego warto wykonać dania na święta już wcześniej.

Alergeny w pierogach z kapustą i grzybami

Lista alergenów dla pierogów z kapustą i grzybami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna typ 500
  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Masło

Wartości odżywcze pierogów z kapustą i grzybami

na 100g gotowej potrawy

Grzyby leśne zawierają dużo białka, witaminę A oraz witaminy z grupy B.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(20g)
Energia (kcal)
196.05
39.21
Białko (g)
6.26
1.25

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(20g)
Węglowodany (g)
29.45
5.89
Węglowodany przyswajalne (g)
27.07
5.41

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(20g)
Tłuszcz (g)
6.09
1.22
Tłuszcze nasycone (g)
1.74
0.35
Tłuszcze nienasycone (g)
4.35
0.87

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(20g)
Sód (mg)
278.66
55.73
Potas (mg)
137.07
27.41
Brak danych dla: suszone grzyby.
czytaj dalej
Wapń (mg)
22.92
4.58
Żelazo (mg)
2.83
0.57
Szacunkowy indeks glikemiczny pierogów z kapustą i grzybami 85
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania pierogów z kapustą i grzybami

Koszt składników
44.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mąka pszenna typ 500
640 g
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
1.92
Za 640 g
Masło
30 g
5.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 1
0.75
Za 30 g
Kapusta kiszona
800 g
5.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
4.00
Za 800 g
Cebula
300 g
3 sztuki
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.90
Za 300 g
Olej rzepakowy
80 ml
7.00
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
0.56
Za 80 ml
Suszone grzyby
60 g
7.00
Za 20,0 g
Liczba opakowań 3
21.00
Za 60 g
Koszt składników
44.00