Potrawy mielone

Ilustracja: Mielenie - opis, zastosowanie, przyrządy do mielenia, porady

Mielenie polega na rozdrobnieniu produktów spożywczych przez ich zmiażdżenie, tak aby ich struktura stanowiła miałką masę lub proszek. Mielenie stosuje się głównie do produktów, które można wykorzystać tylko w formie rozdrobnionej, jak ziarna kawy czy pieprzu. Do celów leczniczych mielimy również siemię lniane. Warzywa, jak buraki lub marchew, raczej ścieramy na tarce niż mielimy. Szerokie zastosowanie w kuchni ma mięso mielone, z którego robimy takie potrawy jak kotlety mielone, lazanię, pierogi z mięsem, czy zapiekanki z mięsem mielonym. Do mielenia używamy ręcznych młynków. Obecnie coraz częściej mielimy maszynką elektryczną.

Mielenie - opis, zastosowanie, przyrządy do mielenia, porady

Mielenie kawy i pieprzu jest niezbędne w kuchni. Szerokie zastosowanie ma mielenie mięsa, bez którego nie możemy wyobrazić sobie klasycznej kuchni polskiej, z jej kotletami mielonymi lub pierogami z mięsem. Poznaj najlepsze sposoby mielenia produktów spożywczych. Dowiedz się jakie urządzenia służą do mielenia oraz co i w jaki sposób warto mielić w warunkach domowych.

Mielenie produktów żywnościowych w sztuce kulinarnej

Jakie produkty należy zmielić w czasie obróbki kulinarnej

Mielenie polega na rozdrobnieniu produktów żywnościowych na drobne cząstki przez miażdżenie w młynach i młynkach. Każdy wie, że ziarno na mąkę musi być zmielone w młynku. Mielimy również w warunkach domowych w celu obróbki kulinarnej żywności.

Jakie produkty należy zmielić przed dalszą obróbką:

  • kawę ziarnistą,
  • mięso,
  • zioła,
  • siemię lniane,
  • pieprz,
  • mak na makowiec,
  • ser na sernik.

Kawę parzymy ze zmielonych ziaren. Do niektórych potraw i produktów leczniczych stosuje się mielone zioła. Doskonałą przyprawą jest także mielony pieprz. W celach leczniczych stosuje się także mielone siemię lniane, które jest jednym z najlepszych źródeł kwasów omega 3, zaś w formie zmielonej są one lepiej przyswajalne. Mięso mielone ma szerokie zastosowanie w kuchni. Robimy z niego kotlety mielone, farsze do pierogów i naleśników, zapiekanki z mięsa mielonego, lazanię, placek pasterski i wiele innych potraw.

O ile w domu nie zajmujemy się mieleniem zboża, to warto samodzielnie zmielić kawę, pieprz i mięso. Produkty mocno rozdrobnione i mielone tracą swoją strukturę, w związku z tym szybko tracą wartości odżywcze i stają się pożywką dla drobnoustrojów. Dlatego też zalecane jest samodzielne mielenie pieprzu i kawy, gdyż dzięki temu nie tracimy ich aromatu i smaku, gdyż mielona kawa i pieprz dość szybko wietrzeją. Mięso mielone bardzo szybko się psuje, dlatego też należy je szybko zużyć. Jeśli kupujemy mięso mielone, warto znaleźć taki sklep, gdzie można kupić wybrany kawałek mięsa i poprosić o zmielenie go maszynką na naszych oczach.

Warzywa właściwie nie są wykorzystywane w wersji mielonej. Warzywa w postaci miazgi, jak buraki czy marchewka na jarzynę do obiadu, uzyskiwaliśmy przez utarcie ich na tarce o małych oczkach. Jeśli często mielimy warzywa można zaopatrzyć się w ręczną szatkownicę z korbą. Natomiast na zasadzie mielenia działa wyciskarka wolnoobrotowa.

Kolejnymi produktami, które wymagają zmielenia jest mak i ser. Aby upiec tradycyjne, polskie ciasta należy namoczyć mak i zmielić go 3 razy, podobnie w przypadku sera na sernik. Tradycyjnie mak i ser przygotowywano przez ucieranie w makutrze. Później pomagano sobie maszynką do mięsa. Obecnie raczej kupuje się te produkty w formie gotowej.

Sposoby mielenia i przyrządy do mielenia kawy i pieprzu

Typowym urządzeniem do mielenia jest młyn, który mieli poprzez miażdżenie. W warunkach domowych od wieków stosowano ręczne młynki do kawy, do pieprzu oraz maszynki do mięsa. Zanim je wynaleziono, pieprz i przyprawy rozdrabniano ręcznie w moździerzach.

Co ciekawe, wynalazcą młynka do pieprzu był Leonardo da Vinci. Jego budowa nie zmieniła się od wieków i nadal używamy młynków ręcznych, w których żarno wprawiane jest w ruch przez kręcenie gałką u góry. Ziarna kawy są znacznie twardsze i wymagają młynka z korbą, który został wynaleziony w XV wieku w Turcji. W Europie popularność kawy wzrastała od czasu bitwy wiedeńskiej. Początkowo kawę rozdrabniano w moździerzach. Wkrótce jednak wprowadzono młynki z korbą. Zaś w XX wieku pojawiły się młynki elektryczne zarówno do kawy jak i do pieprzu. W młynku do kawy mielimy także zioła, orzechy, przyprawy czy siemię lniane.

Sposoby jak zmielić mięso maszynką ręczną i elektryczną

Potrawy z rozdrobnionego mięsa popularne były od zarania dziejów. Początkowo mięso było siekane na drobno przy pomocy tasaka. Natomiast w XIX wieku niemiecki konstruktor Karl Drais wynalazł ręczną maszynkę do mięsa, która miele za pomocą noża tnącego i ślimaka poruszanych korbą.

Obecnie możemy zaopatrzyć się w elektryczną maszynkę do mięsa, których ceny wahają się od około 300 do prawie 2 tysiące zł. Maszynką do mięsa, zarówno ręczną jak i elektryczną, możemy zmielić mięso na różne grubości. Elektryczne maszynki mogą również pokroić i poszatkować warzywa. Maszynka do mięsa przyda się szczególnie amatorom domowego wyrobu kiełbas. Maszynki posiadają nakładkę na nabijania kiełbas.

Pozostałe przepisy na potrawy mielone

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto