Pasztety

Ilustracja: Pasztety - przepisy, przygotowanie, nietypowe dodatki, porady

Pasztet oznacza tradycyjne danie z mielonego i upieczonego mięsa, przede wszystkim wieprzowiny. Smak swój pasztet zawdzięcza dodaniu wątróbki kurzej lub cielęcej. Przepis na pasztet pochodzi prawdopodobnie z kuchni francuskiej, gdzie stanowił przysmak arystokracji. Niegdyś pasztet jadano na ciepło jako rodzaj pieczeni z mielonego mięsa. Obecnie jada się go głównie na zimno, jako wędlinę do kanapek. W wielu krajach jada się również pasztet w cieście, który w Polsce występuje w postaci pasztecików do barszczu czerwonego. Tradycyjnie robiono klasyczny pasztet mięsny, zaś obecnie popularne stają się pasztety wegetariańskie z warzyw i kasz.

Pasztety - przepisy, przygotowanie, nietypowe dodatki, porady

Komu nie kojarzy się pyszny, pieczony pasztet wielkanocny, samodzielnie zrobiony przez babcię z wieprzowiny, wątróbki i jajek? Swojski, pieczony pasztet mięsny smakuje wspaniale i stanowi atrakcję każdego przyjęcia. Dlatego też warto znać przepis na pasztet, szczególnie że wykonanie go nie jest trudne. Dowiedz się, jak się robi mięsny pasztet oraz poznaj nowe rodzaje pasztetów wegetariańskich.

Pasztety domowe - kto wymyślił przepis na pasztet

Na czym polega przepis na pasztet

Pasztet generalnie oznacza pieczone, mielone mięso, które stanowi rodzaj wędliny lub smarowidła do chleba. Różne rodzaje pasztetów dostępne są w handlu, zaś domowy pasztet najczęściej robi się na święta. Klasyczny pasztet jest mięsny, zrobiony z różnych rodzajów zmielonego i upieczonego mięsa. Jednak w dobie starania o zdrowe żywienie i ograniczenie mięsa w diecie, coraz bardziej popularne są pasztety wegetariańskie z warzyw czy kasz.

Ojczyzną pasztetów jest średniowieczna Francja, gdzie sztuka pieczenia pasztetów została uwieczniona w ówczesnej poezji. Pierwszy przepis na pasztet z mięsa różnych ptaków pojawia się w XIV wiecznej poezji francuskiej. Pasztety robione z mięsa były przysmakiem arystokracji i koronowanych głów. W tamtych czasach tylko najbogatszych stać było na potrawy mięsne, a szczególnie na pasztety z przepiórek czy kaczek. Trudno sobie jednak wyobrazić, że przepis na pasztet powstał w średniowieczu. Prawdopodobnie znany był od wieków, kiedy to mięsne resztki rozdrabniano i pieczono jako rodzaj mięsnego ciasta.

Danie to uważano za tak wykwintne i modne, że kucharze umiejący upiec pyszny pasztet byli poszukiwanymi specjalistami, zatrudnionymi na bogatych dworach. W XVII i XVIII wieku dobry pasztet uważany był za arcydzieło sztuki kulinarnej. Utalentowani pasztetnicy byli rozchwytywani i osiągali wysokie gaże za swoje usługi.

Rozwinęły się różne rodzaje pasztetów. Początkowo pasztet oznaczał pieczenie masy mięsnej, która podawana była na ciepło. Później pojawił się zwyczaj jadania pasztetów na zimno, jako rodzaju wędliny. Innym rodzajem są pasztety zapiekane w cieście.

Pasztety domowe w kuchniach świata

Z pasztetów słynie głównie kuchnia francuska. Najsłynniejszy i najdroższy, a także budzący kontrowersje, pasztet stanowi foie gras, pasztet strasburski, czyli pasztet z gęsich i kaczych wątróbek. Do tego pasztetu wykorzystuje się gęsi i kaczki specjalnych ras. Niestety przysmak ten jest ogromnie kontrowersyjny, gdyż jego składnikiem są nienaturalnie stłuszczone wątroby ptaków. Ptaki karmi się na siłę przez włożenie do przełyków specjalnej sondy. Tucz ptaków połączony jest z cierpieniem zwierząt, dlatego też w wielu krajach tego rodzaju tucz zwierząt jest zakazany. Niehumanitarny tucz drobiu jest zakazany w większości krajów europejskich, w tym także w Polsce.

Ciekawym daniem kuchni francuskiej jest pasztet lotaryński, czyli pasztet w cieście francuskim. Do zrobienia tego pasztetu potrzebne jest drobno posiekane mięso, najlepiej karkówka wieprzowa. Mięso z przyprawami i białym winem umieszcza się w formie wyłożonej ciastem francuskim, a następnie przykrywa płatem ciasta i piecze.

Ciekawym daniem francuskim jest pasztet la crepine, czyli pieczony w błonie surowiczej. Mielone mięso z dodatkiem koniaku owija się la crepine i piecze wkładając foremkę w większą formę napełnioną wodą.

Domowy pasztet i paszteciki w kuchni polskiej

W Polsce smakoszom pasztetów był król Jan III Sobieski. Wtedy serwowano pieczone pasztety jako ciepłe dania obiadowe lub dania na ucztach. Obecnie zwyczaj ten odszedł całkowicie w niepamięć. W kuchni polskiej pozostał pieczony pasztet, który je się na zimno i traktuje jako rodzaj wędliny krojonej do chleba. W sklepach dostępne są różnego rodzaju pasztety do smarowania chleba.

Atrakcją świątecznego stołu jest domowy pasztet wielkanocny lub bożonarodzeniowy. Niegdyś nasze babcie i prababcie samodzielnie robiły wielkanocny pasztet z różnych rodzajów mięsa, jajek i namoczonej bułki.

Pasztety w cieście występują w polskiej tradycji kulinarnej w postaci pasztecików, czyli małych ciasteczek nadziewanych mięsnym pasztetem. Nadzienie może być również z grzybów czy kapusty. Tradycyjnie paszteciki stanowią dodatek do barszczu czerwonego.

Jak upiec pasztet mięsny

Jak zrobić tradycyjny domowy, pieczony pasztet mięsny

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w każdym domu na święta przygotowywano pasztet. Każdemu kojarzy się pasztet wielkanocny, jako ukoronowanie świątecznego stołu. Przygotowanie pasztetu jest dość pracochłonne, dlatego też zwykle swojski pasztet robiono specjalnie na głównie święta Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia.

Największą trudność polega na tym, aby tak zrobić swojski pasztet, aby się nie rozpadał, nie kruszył i nie był suchy. Dobry pasztet robi się z wieprzowiny, jednak najlepszy wychodzi z różnych rodzajów mięsa. Bardzo ważny jest dodatek wątróbki, która odpowiada za wspaniały smak pasztetu. Natomiast dodatek jajek sprawia, że pasztet się nie kruszy.

Potrzebne będą takie podstawowe składniki jak:

  • różne rodzaje mięsa,
  • wątróbka kurza lub cielęca,
  • przyprawy,
  • czerstwe pieczywo,
  • jarzyny,
  • jajka.

Robienie pasztetu wymaga sporo czasu i cierpliwości. Niektóre rodzaje mięsa, jak na przykład drób czy cielęcina, mogą sprawić, że swojski pasztet będzie suchy. Dlatego też przed robieniem pasztetu dobrze jest te rodzaje mięsa zamarynować na kilka godzin.

Mięso gotujemy wraz z przyprawami i warzywami około 3 godziny. Smak pasztetu zależy głównie od dodatku wątróbki, która wkładamy do garnką z gotujacym się mięsem, na koniec, mniej więcej 15 minut przed końcem gotowania. Na koniec do wywaru dodajemy czerstwą bułkę i czekamy, aż nasiąknie wywarem.

Gdy wszystko wystygnie, całość mielimy w maszynce do mięsa. Dobry pasztet wymaga, aby składniki zostały zmielone 3 razy. Następnie na stolnicy dodajemy jajka i przyprawy i wyrabiamy ciasto rękami. Wyrobioną masę wkładamy do formy wysmarowanej tłuszczem i obsypanej tartą bułką i pieczemy. Według podstawowego przepisu czas pieczenia pasztetu powinien wynosić jedną godzinę.

Ciekawe przepisy na pyszny pasztet

Przepis na pasztet przyda się szczególnie, gdy mamy mięso z rosołu, które po wygotowaniu jest niesmaczne. Tego rodzaju mięso można wykorzystać na swojski pasztet. Jako składniki bierzemy mięso i warzywa, które należy zmielić w maszynce do mięsa. Mięso z kurczaka oddzielamy od kości, jednak wykorzystujemy także skórę. Jak w klasycznym przepisie dodajemy jajka i bułkę tartą. Przekładamy do foremki i pieczemy. Czas pieczenia wynosi około 90 minut.

Dla urozmaicenia smaku do pasztetu dodaje się różne dodatki, jak: śliwki suszone, żurawinę, grzyby czy suszone pomidory. Do pasztetu stosujemy również przyprawy, jednak ważne jest, aby nie były zbyt intensywne i nie tłumiły smaku mięsa.

Przepisy na pyszny pasztet wegetariański

Czy można zrobić dobry pasztet wegetariański

Obecny trend zdrowego żywienia idzie w kierunku ograniczenia spożycia mięsa i zwiększenia spożycia warzyw. Pasztet wegetariański stanowi dobry pomysł na pyszną i zdrową wędlinę do chleba. Pasztet wegetariański jak najbardziej można zrobić.

Jakie składniki powinien mieć pasztet wegetariański? Wybieramy sezonowe warzywa, jak na przykład cukinia, seler, marchew i wiele innych. Dobrym składnikiem pasztetu wegetariańskiego jest kasza lub warzywa strączkowe. Pasztet zrobimy z kaszy jaglanej czy ryżu. Ze strączkowych pasztet zrobimy z ciecierzycy, fasoli, soczewicy czy też grochu. Najlepiej połączyć warzywa, kasze i strączkowe. Spoiwem do pasztetu są jajka, które sprawią, że pasztet się nie rozpadnie. Czas pieczenia pasztetu wegetariańskiego wynosi od 30 do 90 minut w zależności od przepisu. Pasztet wegański nie może zawierać jajek, dlatego też trzeba zastosować jakiś produkt zastępczy, jak mąka z wodą, tofu czy wilgotne warzywa, oraz dodać więcej kaszy.

Pasztet wegetariański to najlepszy pomysł na wykorzystnie kasz, ryżu czy warzyw z obiadu, jeśli zdarzyło się ugotować za dużo. Pasztet możemy również zrobić z warzyw z rosołu, których nikt nie chce zjeść. Wystarczy zmielić ugotowane warzywa, dodać przyprawy, oraz kasze, jajka, a następnie włożyć do foremki i upiec.

Pozostałe przepisy na pasztety

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto