Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką
- Mąka krupczatka (360 g)
- Cukier (220 g)
- Masło (200 g)
- Jajko (1 szt.)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Śmietana 12% (75 g)
- Mąka pszenna typ 500 (210 g)
- Śliwki (600 g)
Przepis na kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką krok po kroku
Do dużej miski wsyp krupczatkę, 110 g cukru, płaską łyżkę proszku do pieczenia, szczyptę soli oraz 100 g masła.
Posiekaj nożem.
Dodaj jajko, żółtko, śmietanę i aromat waniliowy.
Zagnieć ciasto.
Odstaw ciasto do lodówki.
Nagrzej piekarnik do 180 st. C. Do blaszki włóż papier do pieczenia.
Śliwki przekrój na pół i usuń pestki. Umyj, osusz.
Mąkę pszenną połącz ze 110 g cukru oraz 100 g masła.
Zagnieć ciasto, powinno być sypkie.
Wstaw do lodówki.
Dno blaszki wyłóż ciastem, które przygotowałeś pierwsze. Wyrównaj i nakłuj widelcem.
Na cieście ułóż śliwki. Dziura po pestce powinna być skierowana do góry.
Posyp ciasto kruszonką.
Piecz ciasto 50 minut.
Ostudzone ciasto posyp cukrem pudrem.
- Ciasto ze śliwkami
- Placek ze śliwkami
- Ciasto ze śliwkami i kruszonką
- Ciasto drożdżowe ze śliwkami
- Tarta ze śliwkami
- Kruche ciasto ze śliwkami
- Ciasto ze śliwkami i budyniem
- Ciasto ucierane ze śliwkami
- Ciasto ze śliwkami i bezą
- Ciasto śliwkowe
- Placek ze śliwkami i kruszonką
- Szybkie ciasto ze śliwkami na oleju
- Tarta ze śliwkami i kruszonką
- Kruchy placek ze śliwkami
- Ciasto kruche ze śliwkami i budyniem
- Szybki placek ze śliwkami
- Ciasto czekoladowe ze śliwkami
- Biszkopt ze śliwkami
- Placek ze śliwkami
Więcej informacji na temat kruchego ciasta ze śliwkami i kruszonką
Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką to pyszny klasyk wśród ciast. Szybkie, smaczne i dobre nie tylko na weekend. Zobacz, jak zrobić kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką. To bardzo prosty przepis. Robi się szybko, a przy tym smak jest bardzo dobry. Wspaniałe, kruche ciasto z waniliowym aromatem, śliwki oraz kruszonka – najlepszy sposób na wypiek, który zrobisz ekspresowo. Przepis na kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką jest lubiany chyba przez wszystkich. Uwaga! Może znikać, zanim zdąży ostygnąć – takie dobre jest to ciasto.
Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką jest prostym przepisem na ciasto, które jest dobrze znane przez większość Polaków. Ciasto jest stosunkowo niskie i idealnie słodkie – po prostu pyszne. Jak zrobisz kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką, możesz przechowywać je poza lodówką. Najlepiej użyć świeżych śliwki w sezonie letnim.
Pyszny i szybki placek ze śliwkami oraz kruszonką jest smaczną propozycją na deser. Możesz podać go w zwykły dzień, jak też od święta. Każdy pretekst na kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką jest dobry. Jak zrobić kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką? Bardzo prosty przepis – sam zobacz. Przygotuj spód ciasta: mąkę, proszek do pieczenia oraz masło posiekaj nożem. Dodaj jajko, żółtko, aromat waniliowy oraz śmietanę. Zagnieć szybko ciasto i wstaw je do lodówki, by je schłodzić. Nastaw piekarnik, a blachę wyłóż papierem do pieczenia. Śliwki należy wypestkować, umyć i wysuszyć. Należy jeszcze przygotować kruszonkę. Mąkę pszenną wymieszaj z masłem i cukrem. Kruszonka powinna być sypka. Ją wstaw także do lodówki. Na dno blachy wyłóż ciasto (spód). Wyrównaj i nakłuj widelcem. Ułóż śliwki dziurą po pestce do góry. Posyp owoce kruszonką. Placka upiecz, a następnie ostudź. Jak będzie chłodne, posyp je cukrem pudrem.
*Do przepisu na kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką, masło, jajka i śmietana muszą być wyjęte prosto z lodówki.
Przepis na kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką niestety nie należy do wypieku z niskim indeksem glikemicznym. Jeżeli chciałbyś zjeść taki placek w zdrowszej wersji, wystarczy zrobić parę rzeczy, które „ulepszą” pod względem zdrowotnym ten wypiek. Jednocześnie, ciasto jest równie pyszne. Dobre dla osób na diecie z niskim indeksem glikemicznym będzie użycie erytrytolu zamiast cukru. Gdy nie jesteś przyzwyczajony do zamienników cukru, polecam na początku wymienić połowę ilości cukru na erytrytol bądź inny zamiennik cukru. Również mąka powinna być zastąpiona inną. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem byłaby mąka o typie minimum 720.
Alergeny w kruchym cieście ze śliwkami i kruszonką
Lista alergenów dla kruchego ciasta ze śliwkami i kruszonką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka krupczatka
- Mąka pszenna typ 500
- proszek do pieczenia
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 12%
- Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
- Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze kruchego ciasta ze śliwkami i kruszonką
Przepis na ciasto kruche ze śliwkami należy do wysokokalorycznych. Śliwki są źródłem antyoksydantów, witaminy C, E. Dostarczają także witaminy z grupy B oraz błonnika.
Energia i białka
(170g)
Węglowodany
(170g)
Tłuszcze
(170g)
Witaminy
(170g)
Składniki mineralne
(170g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.