Zapiekanka z puree ziemniaczanym i mięsem mielonym
- Ziemniaki późne - 10 dużych sztuk (1500 g)
- Marchewka - 1 duża sztuka (250 g)
- Groszek zielony konserwowy (250 g)
- Cebula czerwona - 2 średnie sztuki (250 g)
- Masło (120 g)
- Śmietanka kremowa 30% (100 g)
- Ser cheddar (100 g)
- Mięso mielone wieprzowe (500 g)
- Mięso mielone wołowe (500 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (30 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (30 g)
Przepis na zapiekanka z puree ziemniaczanym i mięsem mielonym krok po kroku
Ziemniaki obierz ze skórki i umieść w garnku.
Wlej wodę, wsyp łyżkę soli i dodaj dwa ząbki czosnku.
Gotuj przez 25 minut.
Wystudź ziemniaki i połącz z masłem i śmietaną, aż powstanie gładka masa.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno.
Obierz marchew i pokrój w kostkę.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Dodaj marchew i podsmaż.
Warzywa odsuń na bok patelni.
Dodaj mięso i smaż przez 7-8 minut.
Do mięsa dodaj paprykę słodką, tymianek, rozmaryn dopraw solą i pieprzem.
Dodaj groszek konserwowy i wymieszaj.
Posiekaj natkę pietruszki i koper, dodaj do mięsa i wymieszaj.
Mięso przełóż do naczynia żaroodpornego, na wierzch wyłóż puree ziemniaczane.
Zetrzyj cheddar na tarce i posyp wierzch zapiekanki.
Piecz w nagrzanym do 180 st. C piekarniku przez 45-50 minut.
Zapiekanka ma lekko zbrązowieć na wierzchu.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka z cukinii
-
Zapiekanka z kurczakiem
-
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka ziemniaczana z kurczakiem
-
Zapiekanka gyros
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Moussaka
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Zapiekanka warzywna
-
Zapiekanka z pieczarek
-
Zapiekanka z pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Kugel
-
Zapiekanki
Więcej informacji na temat zapiekanki z puree ziemniaczanym i mięsem mielonym
Zapiekanka z puree ziemniaczanym i mięsem mielonym to świetny pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Zapiekanka może zostać przygotowana z różnego rodzaju mięsa. Do zapiekanki dodać można także ulubione zioła lub warzywa. Przepis na zapiekankę z puree ziemniaczanym i mięsem mielonym jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia zapiekanki potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, mięso mielone wieprzowe, mięso mielone wołowe, cebula czerwona, czosnek, papryka słodka, śmietana kremówka, masło, marchew, groszek konserwowy, ser cheddar, tymianek, koper, natka pietruszki, rozmaryn, sól, pieprz, olej rzepakowy.
Jak zrobić zapiekankę z puree ziemniaczanym i mięsem mielonym? Ziemniaki obierz ze skórki i umieść w garnku. Wlej wodę, wsyp łyżkę soli i dodaj dwa ząbki czosnku. Gotuj przez 25 minut. Wystudź ziemniaki i połącz z masłem i śmietaną, aż powstanie gładka masa. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno. Obierz marchew i pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Dodaj marchew i podsmaż. Warzywa odsuń na bok patelni. Dodaj mięso i smaż przez 7-8 minut. Do mięsa dodaj paprykę słodką, tymianek, rozmaryn dopraw solą i pieprzem. Dodaj groszek konserwowy i wymieszaj. Posiekaj natkę pietruszki i koper, dodaj do mięsa i wymieszaj. Mięso przełóż do naczynia żaroodpornego, na wierzch wyłóż puree ziemniaczane. Zetrzyj cheddar na tarce i posyp wierzch zapiekanki. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 45-50 minut. Zapiekanka ma lekko zbrązowieć na wierzchu.
Ziemniaki zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego. Są także nisko kaloryczne i zawierają sporą ilość potasu, który reguluje pracę naszego serca. Pomaga obniżać ciśnienie krwi i utrzymać prawidłową gospodarkę wodno elektrolitową.
Podsumowując pyszna zapiekanka z puree ziemniaczanym to doskonały obiad w chłodne dni. Prosty przepis na pasterską zapiekankę pochodzi z kuchni brytyjskiej. Zapiekanka przygotowywana jest z mieloną jagnięciną, lecz śmiało, można ją zamienić na inne mięso. Zapiekanka jest dobra do spożycia od razu po przygotowaniu. Można ją przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Zapiekankę można podać także na obiad w niedzielę.
Alergeny w zapiekance z puree ziemniaczanym i mięsem mielonym
Lista alergenów dla zapiekanki z puree ziemniaczanym i mięsem mielonym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
- Ser cheddar
Wartości odżywcze zapiekanki z puree ziemniaczanym i mięsem mielonym
Zapiekanka z puree ziemniaczanym i mięsem mielonym to bardzo dobre źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Zapiekanka jest dość kaloryczna i zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych. Osoby dbające o linię powinny zawracać uwagę na wielkość porcji.
Energia i białka
(720g)
Węglowodany
(720g)
Tłuszcze
(720g)
Witaminy
(720g)
Składniki mineralne
(720g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.