Puree

puree

Puree - jest to posiłek lub dodatek do dania, który przygotowujemy w wyniku zmielenia, bądź ugniecenia konkretnych warzyw. Najczęściej w polskiej kuchni występuje puree ziemniaczane, jednak może być przygotowane także z innych składników. Wtedy przygotowuje się puree z innych warzyw lub roślin strączkowych. Po raz pierwszy puree ziemniaczane pojawiło się we Francji pod koniec XVIII wieku, które zostało wynalezione przez francuskiego jeńca. Dzięki temu zaczęto jeść ziemniaki we Francji, ponieważ wcześniej uważano, że są one trujące dla ludzi.

Puree - najlepsze przepisy na domowe puree ziemniaczane

Niejednokrotnie na naszym stole pojawia się tradycyjny obiad, który składa się z porcji mięsa, ziemniaków oraz surówki. Jednak,= każdy z tych elementów naszej potrawy możemy zaserwować w wyjątkowy sposób. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zrobić puree ziemniaczane.

Dlaczego warto postawić na przepis na puree?

Zanim dowiemy się, jak ugotować ziemniaki na puree, wcześniej dobrze będzie zastanowić się, dlaczego warto w ogóle zdecydować się na to warzywo. Chociaż często kojarzy nam się, iż ziemniaki przywędrowały do nas z południowej Europy, to tak naprawdę są jedną z pamiątek przywiezionych przez hiszpańskich kolonistów. Natomiast ojczyzną ziemniaka jest m.in. Boliwia, czy też Peru.

W ziemniakach przede wszystkim znajdziemy takie wartości odżywcze jak witaminę C, H, K oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego znajdziemy w nich sporą część mikroelementów, do których zalicza się magnez, potas, wapń, żelazo, czy też fosfor. Nie powinniśmy zapominać także o kwasie foliowym, który jest bardzo ważny szczególnie dla kobiet starających się o potomstwo lub, które są już w ciąży. Warto systematycznie spożywać ziemniaki, ponieważ korzystnie wpływają one na nasz układ nerwowy. Ponadto warto się na nie zdecydować, jeżeli cierpimy na problemy trawienne.

Jak zrobić puree ziemniaczane?

Puree ziemniaczane to doskonały pomysł na domowy obiad. Jeżeli chcemy zrobić najlepsze puree, to warto zrobić je z masłem i mlekiem. Ale oczywiście nie będzie to jedyny przepis. Ponieważ inspiracji, które podpowiadają nam, co dodać do puree jest zdecydowanie więcej. Dlatego znajdziemy przepis na puree w bardziej tradycyjnej odsłonie, jak i również na przykład w wersji wegańskiej.

Często zastanawiamy się nad tym, jak ugotować ziemniaki na puree, dzięki czemu będziemy mogli zyskać idealną konsystencję. W takim przypadku wystarczy ziemniaki obrać, a następnie gotować aż do miękkości. Gdy już ziemniaki będą na tyle miękkie, tak jak byśmy podali je do obiadu w zwykłej formie, dopiero przyrządzamy z nich domowe puree. Najlepiej będzie rozgnieść specjalnym tłuczkiem do ziemniaków. Następnie mieszamy je z masłem i mlekiem. Na ok. 1 kg ziemniaków, najlepiej dodać 2 łyżki masła oraz ⅓ szklankę mleka. Razem wszystko dokładnie mieszamy, a następnie podajemy na stół.

Jak zrobić puree odpowiednio przyprawiając ziemniaki

Chcąc się dowiedzieć jak ugotować ziemniaki na puree do obiadu, na pewno znajdziemy wiele rozwiązań. Jednak na samym początku dobrze jest się skupić na tych tradycyjnych, które możemy jeszcze dodatkowo uświetnić. W takim razie, jeżeli chcemy przyrządzić jak najlepiej ziemniaki z masłem i mlekiem, to doskonale sprawdzą się te warzywa z dodatkiem à la sosu beszamelowego.

Pamiętajmy, że oryginalny sos beszamelowy przyrządza się również na bazie mąki pszennej. Jednak tutaj przygotowujemy go jedynie z masłem, mlekiem, solą, pieprzem, a także gałką muszkatołową. Gdy już ugotujemy ziemniaki, w osobnym garnku zagotowujemy masło z mlekiem. Warto zastosować proporcję, aby na jedną łyżkę masła dolać pół szklanki mleka. Następnie do masła i mleka, dodajemy odrobinę soli i pieprzu i pół łyżeczki gałki muszkatołowej. Kolejnym krokiem będzie dodanie tych składników do ziemniaków oraz ich dokładne zmieszanie.

Bardzo dobre ziemniaki ze śmietaną

Jeżeli chcemy przygotować aksamitne w smaku ziemniaki bez mleka, to jak najbardziej sprawdzi się puree ze śmietaną. Wtedy z powodzeniem możemy zastąpić mleko śmietaną 12% lub 18%. Dodajemy jej o połowę mniej, niż dodalibyśmy mleka. Jeżeli chcemy, aby nasze domowe puree było jeszcze bardziej aksamitne w smaku, to z pewnością możemy wykorzystać pomysł na wymieszanie ziemniaków ze śmietaną kremówką 30% lub 36%.

Innym pomysłem na to, jeżeli chcemy się dowiedzieć, jak zrobić puree bez mleka, będzie dodanie kefiru lub maślanki. Możemy także dodać jogurt naturalny bądź grecki. Jak widzimy, możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Zatem każdy z nas znajdzie dla siebie odpowiedni przepis na puree do obiadu, z którego będzie zadowolony.

Co dodać do puree ziemniaczanego?

Wiedząc już, jak zrobić puree ziemniaczane do obiadu w podstawowej wersji, na pewno będziemy chcieli się przekonać o tym, w jaki sposób możemy jeszcze je uświetnić. Dlatego pojawia się kolejne pytanie, co dodać do puree ziemniaczanego, aby smakowało ono jeszcze lepiej. Do takich składników zaliczyć możemy:

  • Boczek - zastanawiając się nad tym, co dodać do puree, aby wyszło naprawdę dobre, możemy zdecydować się na wędzony boczek z cebulą. W tym celu kroimy wędzony boczek na drobną kostkę, a następnie podsmażamy na patelni. Następnie dodajemy cebulę, którą również wcześniej kroimy na drobną kostkę. Czekamy, aż cebula się zeszkli. Dopiero te dwa składniki dodajemy do puree. Wtedy najczęściej ziemniaki serwujemy już bez mleka i bez masła.
  • Ser żółty - chcąc uzyskać jak najlepsze puree bez mleka, do ziemniaków możemy dodać starty żółty ser. Należy jednak pamiętać o tym, aby zrobić to jeszcze, póki ziemniaki są gorące. Najlepiej dodać jeszcze do nich po łyżce majonezu oraz masła.
  • Ricottę - jeżeli zastanawiamy się nad tym, co dodać do puree ziemniaczanego z masłem i mlekiem, aby wyszło jak najlepsze do obiadu, to możemy wybrać serek ricottę. W tym celu do ok. 1 kg ziemniaków dodajemy 2 łyżki masła, pół szklanki mleka oraz 200 g serka. Do naszego puree ziemniaczanego możemy również dodać świeże zioła, takie jak koperek, czy estragon z rozmarynem.
  • Zielony groszek - jeżeli planujemy, aby zaserwować wyjątkowe puree ziemniaczane do obiadu, to z pewnością spodoba nam się wersja z zielonym groszkiem. Najlepsze puree wyjdzie, jeżeli zielony groszek ugotujemy z odrobiną cukru, dzięki czemu, warzywo będzie wyróżniać się ładnym, zielonym kolorem. Następnie ziemniaki ugniatamy z masłem i mlekiem, do których dodajemy również groszek.
  • Wasabi - przepis na puree wcale nie musi być nudne. Jeżeli uważamy, że najlepsze dla nas są domowe ziemniaki z masłem i mlekiem, ale jednocześnie chcemy wzbogacić ich smak, to doskonale sprawdzi się puree z wasabi. Wiedząc już, jak ugotować ziemniaki na puree, dodajemy do niego mleko oraz masło. Natomiast dodatkowym składnikiem jest wasabi, które doda nam ostrości.

Wegańskie puree ziemniaczane bez masła i bez mleka

Coraz częściej, nasze domowe posiłki, które serwujemy do obiadu, staramy się przyrządzać w wersji wegańskiej. To jednak wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z naszego ukochanego puree. Istnieje jak najbardziej możliwość, aby przyrządzić je bez masła oraz bez mleka. Najlepiej wtedy będzie, jeżeli takie składniki zastąpimy produktami roślinnymi.

Chcąc się dowiedzieć, jak zrobić puree bez mleka i bez masła, ciekawą propozycją będzie dodanie w zamian mleka sojowego, a także masła roślinnego. Oczywiście możemy przygotować bardzo dobre puree również bez masła roślinnego. Wtedy doskonale sprawdzi się oliwa z oliwek, bądź olej lniany. Nie jest dla nas już żadną tajemnicą, jak ugotować ziemniaki na puree, aby w ten sposób przygotować najlepsze dodatki do obiadu.

Jeżeli chcemy się dowiedzieć, co dodać do puree, aby wyszło w wersji wegańskiej, to możemy zdecydować się na mleczko kokosowe. Jednak wtedy najlepiej jest taki przepis na puree uświetnić azjatyckimi przyprawami. Dlatego nie powinniśmy bać się nowych smaków, dzięki czemu uzyskamy zupełnie nowe, domowe danie. Wtedy do naszego puree bez masła i bez mleka, aby wyszło naprawdę dobre, możemy dodać jeszcze do smaku curry oraz starty imbir.

Jak ugotować ziemniaki na puree do obiadu i nie tylko

Jak widzimy, możemy znaleźć niejeden pomysł na to, jak ugotować ziemniaki na puree, aby wyszło naprawdę najlepsze w smaku. Najczęściej przygotowujemy je ze śmietaną lub masłem i mlekiem. Ale oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie na domowe dodatki do głównych dań. Pojawia się zatem pytanie, jak zrobić puree, które będzie składać się z innych warzyw.

Do takich propozycji zalicza się m.in.:

  • Pomysł na puree z kalafiora - jest to bardzo dobre puree, które możemy z powodzeniem przygotować bez mleka. Najlepiej jest natomiast je przygotować ze śmietaną oraz masłem. Możemy dodać również świeżą pietruszkę.
  • Pomysł na puree z dynii - domowe puree pod żadnym pozorem nie musi się ograniczać wyłącznie do ziemniaków. Takie warzywo w formie puree jest bardzo dobre bez masła i bez mleka. Wystarczy dodać jedynie odrobinę soli oraz curry do smaku.
  • Pomysł na puree z selera - seler wydaje się być warzywem, które doskonale będzie smakować w rosole. Jednak możemy również przygotować z niego bardzo dobre puree ze śmietaną i masłem. Aby wydobyć jeszcze lepszy smak tego warzywa, możemy dodać do niego odrobinę czosnku i chrzanu.
  • Pomysł na puree z kukurydzy - wcześniej zastanawialiśmy się nad tym, co dodać do puree ziemniaczanego. Jeżeli chcemy przyrządzić puree z kukurydzy, to z powodzeniem do tego celu wystarczy kukurydza mrożona. Zamiast jednak jej gotowania, wystarczy podsmażyć kukurydzę przez kilka minut. Oczywiście najlepiej będzie smakować ona ze śmietaną i masłem.
  • Przepis na puree z cukinii - sezon na cukinie jest bardzo długi, jednocześnie pozwala na skorzystanie z tego warzywa pod wieloma postaciami, również w formie puree. W tym celu wystarczy tak naprawdę ugotować cukinię, a następnie wymieszać ją z masłem. Oczywiście powinniśmy doprawić ją do smaku.
  • Przepis na puree z bobu - jeżeli zaliczasz się do miłośników bobu, to na pewno musisz spróbować bobu z tego warzywa. Aby cieszyć się smakiem bobu, wcześniej należy go ugotować, a następnie obraż. Bób miksujemy, dodając do niego śmietanę, sól i pieprz. Jeżeli będziemy chcieli nieco wyostrzyć smak, wystarczy dodać do puree koziego sera.

Mając tyle możliwości przygotowania puree ziemniaczanego, nie powinno nas dziwić to, że ten dodatek do dań zagości na dłużej na naszym stole. Oczywiście możemy dodawać do ziemniaków również inne warzywa, które zostały wymienione już wcześniej, jak i również takie, które tylko przyjdą nam do głowy. Wtedy będziemy mogli odkrywać zupełnie nowe smaki. Nie bójmy się również przyprawiać naszego puree, dzięki czemu będziemy mogli jeszcze bardziej podkreślić doskonałość tego dodatku do obiadu.

Przepis na puree z ziemniaków. Zobacz, jak zrobić puree ziemniaczane, z masłem i mlekiem, a także bez mleka i bez masła, a także, jak podawać je do obiadu.

Puree - przepisy

Często zadawane pytania
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto