Kuchnia brytyjska

Ilustracja: Kuchnia brytyjska - opis, potrawy, przepisy, ciekawostki

Kuchnia brytyjska ukształtowała się w chłodnym klimacie morskim, gdzie ludzie potrzebują dużo energii od samego rana. Dlatego też angielskie śniadanie jest bardzo obfite i sycące, bogate w białka i węglowodany. Główne narodowe dania to wszelkiego typu zapiekanki z mięsem, placki nadziewane mięsem i podrobami, czy też mięso w cieście. Na codzień najchętniej jada się rybę z frytkami, zaś od święta pieczeń wołową. Na kuchnię brytyjską miała wpływ również kuchnia indyjska, gdyż angielskie przysmaki zostały wzbogacone o curry. Typową przekąską w Wielkiej Brytanii są kanapki, jak dziwna, lecz smaczna kanapka z frytkami.

Kuchnia brytyjska - opis, potrawy, przepisy, ciekawostki

Typowa charakterystyka kuchni brytyjskiej jest często myląca i dość krzywdząca, gdyż popularne opinie głoszą, że że jest to kuchnia uboga i bez smaku. Kuchnię angielską ukształtował klimat, gdyż jada się tłusto i królują ciężkie potrawy z mięsa, podrobów, ryb, ziemniaków i ciasta. Kuchnia brytyjska to nie tylko tradycyjna ryba z frytkami czy jajecznica na bekonie, lecz także pyszne zapiekanki, placki nadziewane mięsem i ciasta.

Kuchnia brytyjska - charakterystyka

Czym charakteryzuje się tradycyjne jedzenie w Wielkiej Brytanii

Kuchnia brytyjska uchodzi za nieciekawą i niezbyt zdrową. Angielskie jedzenie kojarzy się przede wszystkim z jajecznicą na bekonie i rybą z frytkami. Chłodniejszy klimat w Wielkiej Brytanii wymusza bardziej treściwe, sycące i ciężkie jedzenie. Jak wszystkie kuchnie świata, kuchnia angielska wywodzi się z ludu, który musi się dobrze najeść, aby mieć siły do pracy. Dlatego też najbardziej popularne są dania mięsne, mączne i ziemniaczane, jak pieczone mięsa, czy wszelkiego rodzaju placki z mięsem, zapiekanki i mięso w cieście.

Na kuchnię brytyjską miała wpływ kuchnia amerykańska oraz kuchnia indyjska oraz chłodny klimat morski. Jednak najważniejsze potrawy i przepisy kuchni angielskiej ukształtowały się w XX wieku w czasie obu wojen światowych. Trudności z zaopatrzeniem i kryzys w tym czasie spowodowały, że potrawy komponowano z tego co było. Przykładem tego jest prawdziwe angielskie śniadanie, które zawiera elementy niepasujące do siebie. Zniknęły wtedy dania wykwintne, a zastąpiła je kuchnia ludowa, prosta i niewyszukana.

Kuchnia brytyjska nie cieszy się dobrą opinią na świecie. Uchodzi za niezdrową, tuczącą i bez polotu. Jednak ta opinia może być bardzo krzywdząca, gdyż kuchnia brytyjska oferuje nie tylko rybę z frytkami, lecz także pyszne zapiekanki, mięsa w cieście czy wszelkiego rodzaju placki.

Charakterystyka obyczajów kulinarnych Anglików

Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które w Wielkiej Brytanii jest obfite i kaloryczne i składa się z kilku dań na zimno i na ciepło.

Kolejnym brytyjskim posiłkiem jest tradycyjna herbata podawana koniecznie o godzinie 5. Wbrew pozorom, nie jest to filiżanka herbaty, lecz obfity posiłek obiadowy. Wtedy właśnie najczęściej jada się fish and chips. W ciągu dnia, między śniadaniem a herbatką, jada się jakąś małą przekąskę, na przykład kanapki.

Zwyczajem angielskim jest jadanie w pubach przy kuflu piwa. Dlatego też puby serwują typowe angielskie dania jak ryba z frytkami, zapiekanki czy placki z mięsem.

Tradycyjne, narodowe potrawy i przysmaki Wielkiej Brytanii

Tradycyjne angielskie śniadanie

W Anglii jedzenie śniadania uważa się za bardzo ważne. Śniadanie stanowi solidną porcję kalorii, tak aby starczyło energii na dzień pracy. Narodowe śniadanie nosi nazwę “full English breakfast” i składa się z jajecznicy na bekonie, parówek, fasolki w sosie pomidorowym, pomidorów, grzybów i plastrów kiełbasy. Do tego wszystkiego podaje się jeszcze owsiankę, tosty z dżemem, czy też ziemniaczane krokiety. Do śniadania pije się kawę lub herbatę.

Obecnie full English breakfast jest bardziej daniem w karcie restauracji hotelowej niż codziennym daniem w domu. Anglicy najchętniej jadają na śniadanie tosty z dżemem. Jednak solidne, pożywne śniadanie złożone z wielu elementów nadal gości w angielskich domach, z tym że prawdziwe angielskie śniadanie jest modyfikowane, zaś jego elementy dowolnie zmieniane.

Elementem śniadania są tzw. black pudding i white pudding. Ciekawostką jest samo słowo pudding, które nie oznacza słodyczy, lecz bardzo różne potrawy. Yorkshire pudding to rodzaj nie słodkich wypieków do obiadu. Natomiast black pudding stanowi rodzaj kiełbaski bardzo przypominającej kaszankę i zrobionej z podrobów i krwi. White pudding przypomina pasztetową. Natomiast przysmakiem na Boże Narodzenie jest świąteczny pudding.

Angielskie przekąski

Wielka Brytania jest krajem, gdzie jada się najwięcej kanapek. Kanapka, czyli sandwich, stanowi tradycyjną przekąskę. Anglia wytworzyła całą kulturę kanapek, które są mocno rozbudowane, nawet piętrowe i z najróżniejszymi składnikami. Sklepy z kanapkami oferują różne rodzaje składników, z których można skomponować własną kanapkę.

Ciekawostką jest angielska kanapka z frytkami, czyli chip butty. Niegdyś było to jedzenia klasy robotniczej i biedaków, których nie stać było na rybę. Obecnie jest to przysmak, który jada się jako przekąskę w domu lub w pubie.

Kuchnia amerykańska przyniosła do Anglii fast food oraz burgery, które zdobyły dużą popularność. Angielskie burgery są naprawdę smaczne i nie porównują się z fast food, gdyż zawierają soczyste i wspaniale upieczone mięso.

Popularnym daniem jest tzw. bread pudding, które robi się tak samo jak francuskie grzanki.

Popularne potrawy na lunch i obiad

Tradycyjnym daniem jadalnym codziennie jest “fish and chips”, czyli ryba z frytkami. Danie to upowszechniło się w XIX wieku wraz z rozwojem floty rybackiej i rybołówstwa. Ryba, najczęściej dorsz lub łupacz, smażona jest w panierce w głębokim oleju i serwowana z frytkami skropionymi octem. Do ryby z frytkami podaje się ugotowany zielony groszek w całości lub zmielony. Kuchnia indyjska i tu miała coś do powiedzenia, gdyż popularnym dodatkiem do frytek jest także sos curry.

Na angielskie potrawy duży wpływ ma kuchnia indyjska i kuchnia azjatycka. Z Indii przywędrowało do Anglii curry, które stało się bardzo popularne. Anglicy bardzo gustują w ostrym curry, na które składa się mięso, ryby, pomidory i mnóstwo przypraw. W ostatnich czasach w Anglii bardzo popularne stały się potrawy z woka, tzw. stir-fry. Dania te zyskały ogromną popularność, gdyż są nie tylko smaczne i zdrowe, lecz także szybkie i łatwe do zrobienia.

Kuchnia brytyjska słynie także z pysznych zapiekanek, zapiekanego mięsa, czy też mięsa w cieście. Prawdziwe i bardzo sycące przysmaki to:

  • cottage pie, czyli zapiekanka z mielonego mięsa wołowego z cebulą, przykrytego puree ziemniaczanym,
  • shepherd's pie, czyli placek pasterski stanowiący taką samą zapiekankę, lecz z jagnięciną,
  • pie and mash, czyli placek nadziewany wieprzowiną z ziemniakami i sosem,
  • kidney pie, placek z wołowiną i nerkami zapiekanymi w cieście,
  • cornish pasty, czyli duży pieróg nadziewany mięsem i ziemniakami.

Angielskie słodycze i desery

Tradycyjnym ciastem angielskim jest jabłecznik, czyli apple pie, który przejęła też kuchnia amerykańska. Ciasto z jabłkami dekoruje się na wierzchu w charakterystyczną kratkę i podaje z lodami.

Słodkim przysmakiem jest sponge cake, czyli ciasto biszkoptowe przekładane bitą śmietaną i podawane ze świeżymi owocami. Świąteczny przysmak stanowi gingerbread man, czyli ciasteczka korzenne w kształcie ludzika. Wypiek tych ciasteczek stanowi nie lada uciechę, gdyż ciasteczka można dowolnie udekorować, na przykład ubierając ludzika w różne stroje.

Narodowe przysmaki świąteczne

Niedzielny obiad czy spotkania rodzinne mają zwykle bardziej wykwintny charakter. Wówczas na stole pojawia się pieczeń, czyli Sunday roast. Taki świąteczny obiad składa się z pieczonego mięsa, pieczonych ziemniaków, warzyw oraz Yorkshire pudding.

Yorkshire pudding to popularne, narodowe danie kuchni brytyjskiej. Jest to rodzaj ciasteczek upieczonych z ciasta naleśnikowego. Mają kształt małych filiżanek. Nie są to słodkie ciastka, lecz dodatek obiadowy, stanowiący nieodłączną część Sunday roast.

Niezwykłym przysmakiem świątecznym jest Christmas pudding, czyli rodzaj babki z łoju i suszonych owoców. Danie to długo się gotuje, a następnie odstawia, aby dojrzało. Podczas serwowania pudding często zalewa się alkoholem i podpala.

Pozostałe przepisy kuchni brytyjskiej

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto