Tradycyjne placki ziemniaczane po węgiersku
- Karkówka wieprzowa (500 g)
- Pieczarki (100 g)
- Papryka żółta (70 g)
- Papryka zielona (70 g)
- Cebula (200 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 3 łyżki (30 g)
- Koncentrat pomidorowy - 1 łyżka (15 g)
- Olej rzepakowy (40 ml)
- Ziemniaki późne (750 g)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na tradycyjne placki ziemniaczane po węgiersku krok po kroku
Na początek należy zacząć od sosu gulaszowego.
Na patelnię dodaj 10 g oleju. Pokrój pieczarki w plasterki i podsmaż je kilka minut. Następnie zdejmij je z patelni.
Mięso pokrój w niezbyt dużą kostkę. W 20 g mąki (około) umieść karkówkę i obtocz mięso.
Na patelnię po pieczarkach dodaj kolejne 10 g oleju. Podsmaż na nim mięso przez około kilka minut. Podsmażoną karkówkę dodaj do dużego garnka.
Po raz kolejny na patelni po karkówce przysmaż 100 g cebuli pokrojonej w kostkę oraz 2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę. Gdy cebulka będzie zeszklona dodaj ją do pieczarek.
Karkówkę zalej około 500 ml domowego bulionu bądź wody. Dodaj 2 ziela angielskie i 2 liście laurowe. Gotuj całość około 40 minut, może być pod przykryciem.
W tym czasie papryki pokrój w kostkę. Po upływie tego czasu do karkówki dodaj pokrojone papryki, podsmażoną cebulę oraz pieczarki, koncentrat pomidorowy, paprykę ostrą i słodką oraz sól i pieprz. Gotuj około 60 minut - do miękkości mięsa.
Czas na placki ziemniaczane. Obrane i umyte ziemniaki zetrzyj na tarce o średnich oczkach. Odciśnij nadmiar wody. Dodaj do ziemniaków pokrojoną drobno cebulę i posiekany ząbek czosnku. Dodaj też 10 g mąki, jajko, sól i pieprz. Wymieszaj.
Na patelni rozgrzej resztę oleju i smaż na rozgrzanym tłuszczu duże, okrągłe placki.
Podawaj placki z sosem: na połowie placka wyłóż sos, przykryj go drugą połową placka. Posyp natką pietruszki. Podawać można ze śmietaną.
Więcej informacji na temat tradycyjnych placków ziemniaczanych po węgiersku
Tradycyjny przepis na chrupiące placki ziemniaczane z sosem węgierskim. Placki ziemniaczane węgierskie są super propozycją na pyszny, sycący obiad. Te placki ziemniaczane nazywane są inaczej plackami ziemniaczanymi po cygańsku. Smaczne, złociste placki ziemniaczane oraz gulasz to połączenie znakomite. Oryginalny przepis kulinarny na placki ziemniaczane po węgiersku jest dosyć czasochłonny, ale smakiem wynagradza wszystko. Danie podawaj tylko i wyłącznie na gorąco, można serwować z dodatkiem śmietany.
Całą potrawę przygotowuje się długo. Czas gotowania gulaszu to około godzina i czterdzieści minut. Najważniejsze jest, by mięso było mięciutkie i rozpadające się. Jeśli mięso po tym czasie nie jest wystarczająco miękkie gotuj sos dłużej. Do sosu warto wykorzystać bulion domowy, sos będzie bardziej aromatyczny. Zawsze można też dodać wodę. Jeżeli konsystencja gulaszu byłaby zbyt rzadka możesz gotować dłużej – sam się zredukuje. Możesz także dodać mąki, wtedy sos się zagęści. Jakby sos był bardzo gęsty dodaj więcej płynu.
Placki ziemniaczane warto smażyć duże i okrągłe. Smaż placki wyłącznie na gorącym oleju, ponieważ za mało rozgrzany tłuszcz wsiąknie w placka. Zbyt duża moc palnika grozi przypaleniem go, a w środku byłby niedopieczony. Z uwagi na to, że placki są sporych rozmiarów, trzeba bardzo uważać przy przekręcaniu placka. Najlepiej jest przekręcić go jak już będzie widać, że się ściął. Rób to bardzo ostrożnie. Przekręcanie placka w odpowiednim momencie nie stworzy większego problemu. Uważaj jednak, by się nie przypaliły.
Efekt końcowy placka ziemniaczanego po węgiersku tradycyjnie przypomina omlet. Na połowie placka należy wyłożyć sos gulaszowy. Wierzch powinno się zakryć drugą częścią placka i stworzyć półksiężyc. Na wszystko niektórzy podają odrobinę śmietany.
By zachować gorącą potrawę polecam wstawić gotowe placki z sosem do piekarnika. Jest to dobre rozwiązanie jeśli robisz więcej niż jedną porcję potrawy. Zanim placki byłyby usmażone pierwsze mogłyby już wystygnąć. Dlatego jest to ciekawa propozycja, by ułatwić sobie pracę.
Alergeny w tradycyjnych plackach ziemniaczanych po węgiersku
Lista alergenów dla tradycyjnych placków ziemniaczanych po węgiersku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tradycyjnych placków ziemniaczanych po węgiersku
Przepis jest pełnowartościowy i sycący. Dobry posiłek dla każdego, zdrowego człowieka. W celu odchudzenia dania można wymienić produkty (na przykład karkówkę na pierś z kurczaka).
Energia i białka
(455g)
Węglowodany
(455g)
Tłuszcze
(455g)
Witaminy
(455g)
Składniki mineralne
(455g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.