Tort świętego Honoriusza

Opublikowano: 03.10.2022 r., 21:24 | Autor: Ewa Cierpiał
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Tort świętego Honoriusza na białym talerzyku
Tort świętego Honoriusza
Tort świętego Honoriusza to idealne połączenie kremu śmietankowego i czekoladowego z ciastem ptysiowym i francuskim. Ten pyszny deser sprawdzi się idealnie na przyjęcia urodzinowe i jubileusze.
Przygotowanie 20 min
Gotowanie i Pieczenie 100 min
595 kcal
Kcal w porcji
150 g
Wielkość porcji
85
Indeks glikemiczny
Przepis wegetariański
Składniki dla 12 porcji
  • Ciasto francuskie (275 g)
  • Masło (70 g)
  • Jajko (2 szt.)
  • Mąka pszenna typ 500 (90 g)
  • Mascarpone 250 g + 125 g (375 g)
  • Śmietanka kremowa 36% 500 ml + 250 ml (750 ml)
  • Cukier puder (50 g)
  • Czekolada mleczna (100 g)
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, cukier puder
Sprzęt kuchenny
piekarnik, papier do pieczenia, rondelek, rękaw cukierniczy, tortownica 22 cm

Przepis na tort świętego honoriusza krok po kroku

W rondelku doprowadź do wrzenia 150 ml wody ze szczyptą soli i masłem. Do gotującej się wody przesiej mąkę pszenną, cały czas mieszając. Gdy powstanie jednolita kulka ciasta odstaw całość do ostygnięcia.

Gdy ciasto ostygnie, dodaj jajka i całość dokładnie zmiksuj. Połowę ciasta przełóż do rękawa cukierniczego.

Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Wyciśnij na nią 12 małych ptysi o średnicy 2-3 cm. Upiecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. przez 25 minut i odstaw do ostygnięcia.

Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto francuskie rozłóż i odciśnij na nim dno tortownicy. Ostrożnie wytnij odciśnięty okrąg i przełóż do tortownicy.

Pozostałe wcześniej przygotowane ciasto ponownie podziel na pół i jedną część przełóż do rękawa cukierniczego. Wyciśnij jeden okrąg na ciasto francuskie wzdłuż brzegów tortownicy. Drugi okrąg wyciśnij mniej więcej w połowie między krawędzią tortownicy a jej środkiem.

Piecz przez 35 minut w 180 st. C. Następnie zostaw do ostygnięcia na blacie.

Pozostałe ciasto ponownie wyciśnij w podobny sposób na świeżym papierze do pieczenia. Upiecz tak jak poprzednio (35 minut, 180 st. C.) i zostaw do ostygnięcia.

Krem śmietankowy: Do szklanej miski wlej 500 ml śmietanki, dodaj cukier puder i ubij, aż będzie sztywna. Ciągle miksując, dodawaj po łyżce mascarpone (250 g), aż masa się połączy.

Krem czekoladowy: Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Dodaj do niej kilka łyżek śmietany i dokładnie wymieszaj.

Pozostałą śmietanę ubij na sztywno. Dodaj po łyżce mascarpone (125 g) i mieszaj, aż masa się połączy. Ciągle miksując, wlej rozpuszczoną wcześniej czekoladę i mieszaj, aż będzie miała jednolity kolor.

Przygotowane na samym początku ptysie przekrój na pół i wypełnij połową przygotowanego kremu śmietankowego.

Upieczone ciasto francuskie z ptysiowym posmaruj połową pozostałego kremu śmietankowego, a na nim rozsmaruj krem czekoladowy. Ułóż na nim okręgi z upieczonego w drugiej turze ciasta ptysiowego.

Wierzch ozdób kleksami kremu śmietankowego i czekoladowego. Na samej górze ułóż wypełnione kremem ptysie.

Przed podaniem schłodź chwilę tort.

Jak oceniasz przepis na tort świętego honoriusza
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 93,2% osób

Więcej informacji na temat tortu świętego honoriusza

Tort świętego Honoriusza to idealne połączenie kremu śmietankowego i czekoladowego z ciastem ptysiowym i francuskim. Ten dobry deser sprawdzi się idealnie na przyjęcia urodzinowe i jubileusze.

Ten tort zaliczany jest do jednych z najsłynniejszych tortów na świecie. Wywodzi się on z Francji, a jego początki datowane są na XIX wiek. Powstał on dokładnie w Paryżu, w cukierni Chiboust a jego nazwa pochodzi od patrona francuskich piekarzy i cukierników – św. Honoriusza. Ten sprawdzony przepis na tort świętego Honoriusza wymaga trochę pracy, ale efekt jest tego wart. Składniki znajdziesz w każdym sklepie spożywczym, więc przygotuj ten pyszny tort razem z nami.

Na początku przygotuj ciasto ptysiowe. W rondelku doprowadź do wrzenia 150 ml wody ze szczyptą soli i masłem. Do gotującej się wody przesiej mąkę pszenną, cały czas mieszając. Gdy powstanie jednolita kulka ciasta odstaw całość do ostygnięcia. Gdy ciasto ostygnie, dodaj jajka i całość dokładnie zmiksuj. Połowę ciasta przełóż do rękawa cukierniczego. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Wyciśnij na nią 12 małych ptysi o średnicy 2-3 cm. Upiecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. przez 25 minut i odstaw do ostygnięcia. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto francuskie rozłóż i odciśnij na nim dno tortownicy. Ostrożnie wytnij odciśnięty okrąg i przełóż do tortownicy. Pozostałe wcześniej przygotowane ciasto ponownie podziel na pół i jedną część przełóż do rękawa cukierniczego. Wyciśnij jeden okrąg na ciasto francuskie wzdłuż brzegów tortownicy. Drugi okrąg wyciśnij mniej więcej w połowie między krawędzią tortownicy a jej środkiem. Piecz przez 35 minut w 180 st. C. Następnie zostaw do ostygnięcia na blacie. Pozostałe ciasto ponownie wyciśnij w podobny sposób na świeżym papierze do pieczenia. Upiecz tak jak poprzednio (35 minut, 180 st. C.) i zostaw do ostygnięcia. Teraz pora na kremy. Na początku krem śmietankowy: Do szklanej miski wlej 500 ml śmietanki, dodaj cukier puder i ubij, aż będzie sztywna. Ciągle miksując, dodawaj po łyżce mascarpone (250 g), aż masa się połączy. Krem czekoladowy: Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Dodaj do niej kilka łyżek śmietany i dokładnie wymieszaj. Pozostałą śmietanę ubij na sztywno. Dodaj po łyżce mascarpone (125 g) i mieszaj, aż masa się połączy. Ciągle miksując, wlej rozpuszczoną wcześniej czekoladę i mieszaj, aż będzie miała jednolity kolor. Przygotowane na samym początku ptysie przekrój na pół i wypełnij połową przygotowanego kremu śmietankowego. Upieczone ciasto francuskie z ptysiowym posmaruj połową pozostałego kremu śmietankowego, a na nim rozsmaruj krem czekoladowy. Ułóż na nim okręgi z upieczonego w drugiej turze ciasta ptysiowego. Wierzch ozdób kleksami kremu śmietankowego i czekoladowego. Na samej górze ułóż wypełnione kremem ptysie. Przed podaniem schłodź chwilę tort.

Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić tort świętego Honoriusza. To naprawdę świetny pomysł na deser.

Alergeny w torcie świętego honoriusza

Lista alergenów dla tortu świętego Honoriusza przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Ciasto francuskie
    • Mąka pszenna typ 500
  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Masło
    • mascarpone
    • Śmietanka kremowa 36%
    • Czekolada mleczna
  • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Jajko

Wartości odżywcze tortu świętego honoriusza

na 100g gotowej potrawy

W dobrze zbilansowanej diecie jest również miejsce na torty z kremem i słodkie wypieki.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(150g)
Energia (kcal)
397.15
595.73
Białko (g)
5.74
8.62

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(150g)
Węglowodany (g)
18.39
27.58
Węglowodany przyswajalne (g)
17.97
26.96
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.41
0.62
Brak danych dla: mąka pszenna typ 500.
czytaj dalej

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(150g)
Tłuszcz (g)
34.24
51.36
Tłuszcze nasycone (g)
28.42
42.62
Szacunkowy indeks glikemiczny tortu świętego honoriusza 85
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania tortu świętego honoriusza

Koszt składników
58.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Ciasto francuskie
275 g
5.00
Za 230,0 g
Liczba opakowań 2
5.98
Za 275 g
Masło
70 g
5.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 1
1.75
Za 70 g
Jajko
2 szt.
6.00
Za 6,0 szt.
Liczba opakowań 1
2.00
Za 2 szt.
Mąka pszenna typ 500
90 g
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.27
Za 90 g
Mascarpone
375 g
250 g + 125 g
6.50
Za 250,0 g
Liczba opakowań 2
9.75
Za 375 g
Śmietanka kremowa 36%
750 ml
500 ml + 250 ml
8.00
Za 500,0 ml
Liczba opakowań 2
12.00
Za 750 ml
Cukier puder
50 g
2.00
Za 400,0 g
Liczba opakowań 1
0.25
Za 50 g
Czekolada mleczna
100 g
3.50
Za 100,0 g
Liczba opakowań 1
3.50
Za 100 g
Koszt składników
58.50