Torty na komunię

torty na komunię

Tort na komunię świętą stanowi ukoronowanie przyjęcia komunijnego dla dziecka, które wkracza do wspólnoty religijnej. Po uroczystościach religijnych tego dnia organizujemy przyjęcie dla rodziny, którego punktem kulminacyjnym jest tort komunijny. Dekoracja tortu na tę okazję musi pasować do okazji. Ważny jest kolor i kształt tortu. Zamawiamy lub robimy tort w kształcie okrągłym, prostokątnym lub w kształcie księgi. Obowiązuje kolor biały z elementami złota, dlatego też cały tort pokrywamy białym kremem lub białą masą lukrową. Wybieramy ozdoby w kształcie krzyża, hostii czy kielicha z hostią. Popularne są także tematyczne wydruki na waflach. Wykorzystujemy przepisy na tort warstwowy z ciasta biszkoptowego przekładanego kremem.

Torty na komunię - przepisy na torty, masy oraz sposoby dekoracji tortów

Pierwsza komunia święta stanowi w polskiej tradycji bardzo ważny dzień dla dziecka i całej rodziny. Rodziny religijne w tym dniu organizują dużą uroczystość z wykwintnym menu i prezentami dla dziecka. Przyjęcie komunijne jest ważną uroczystością rodzinną, kiedy to cała rodzina spotyka się przy wspólnym stole, aby uczcić dziecko wstępujące do wspólnoty religijnej. Po zakończeniu uroczystości religijnych cała rodzina spotyka się na przyjęciu, którego głównym elementem jest pięknie udekorowany tort komunijny. Doradzamy jak samodzielnie zrobić wspaniały tort komunijny. Przedstawiamy ciekawe pomysły jak samodzielnie udekorować tort, tak aby uświetnił świąteczny stół.

Jak zorganizować przyjęcie komunijne

Przyjęcie komunijne - tort, menu, dekoracje

W naszej kulturze pierwsza komunia dziecka jest wielkim wydarzeniem rodzinnym, szczególnie dla rodzin kultywujących tradycje religijne. Jest to ważne wydarzenie dla dziecka, które jest w tym dniu w centrum uwagi całej rodziny i dostaje prezenty. Obrzędom religijnym towarzyszy przyjęcie, które organizujemy w domu lub w lokalu, w zależności od wielkości rodziny i przeznaczonego na ten cel budżetu.

Przyjęcie komunijne zorganizowane w domu będzie wspaniałe i udane jeśli tylko zatroszczymy się o odpowiednie menu, świąteczne dekoracje i miłą atmosferę. Oznacza to więcej pracy dla rodziców, ale też mniejsze koszty. Według polskiej tradycji przyjęcie komunijne organizujemy podobnie jak przyjęcie na większe święta religijne, czyli rodzina zasiada przy wspólnym, suto zastawionym stole. Różnią się tylko ozdoby i dekoracje, które w tym dniu powinny przyjąć kolor biały z dodatkami w kolorze złotym i żółtym. Kolory biały i złoty symbolizują niewinność dziecka oraz biały kolor hostii i złoty kielicha. Stół dekorujemy białym obrusem, białymi serwetkami, zaś jako ozdoby mogą posłużyć białe kwiaty.

Jak wybrać tort na komunię - kształt, smak i ozdoby

Ważnym elementem przyjęcia na komunię świętą jest tort komunijny. Często torty na komunię zamawiane są w cukierni. Jednak tort zrobiony samodzielnie w domu będzie bardzo szczególny, gdyż został wykonany z sercem. Możemy się obawiać, że zrobienie atrakcyjnego tortu na komunię jest zbyt trudne. Cała tajemnica tkwi w tym, aby wykorzystać przepisy na klasyczny tort i tak dobrać ozdoby, aby pasowały do okazji.

Tort na komunię najczęściej przyjmuje kształt okrągły, nierzadko piętrowy, który różni się od tortu ślubnego tylko wielkością i dekoracjami. Bardzo modne są także torty na komunię w kształcie księgi. Jeśli chodzi o smak tortu, to największą popularnością cieszą się lekkie torty owocowe, cytrynowe lub śmietankowe. Podczas przyjęć przy stole, kiedy jemy dużo, lepiej sprawdzają się lekkie, owocowe torty, które nie obciążają żołądka i sprawiają, że goście mogą się długo bawić. Smak owocowy lub czekoladowy również lepiej odpowiada dzieciom. Idealnym rozwiązaniem są kremy owocowe, śmietankowe, czy też serowe, na przykład z serka mascarpone. Ponieważ tort będą jadły dzieci, rezygnujemy z dodatku alkoholu oraz ciężkich, tłustych kremów. Świetnie sprawdzają się kremy twarogowe z serka mascarpone, kremy budyniowe i śmietankowe.

Tort komunijny musi mieć obowiązkowo kolor biały. Najprostszym sposobem dekoracji tortu jest wysmarowanie go na wierzchu i po bokach białym kremem serowym lub śmietankowym. Innym sposobem jest, gotowa lub zrobiona własnoręcznie, masa lukrowa, którą pokrywamy tort i która stanowi świetne tło do dekoracji czy też napisów na torcie. Masa lukrowa pozwala na idealną, profesjonalną dekorację tortu. Jednak jest bardzo słodka, dlatego też goście najczęściej zostawiają ją na talerzach. Ponadto musimy ułożyć ją na warstwie maślanego kremu, wskutek czego tort jest bardzo ciężki oraz bardziej tłusty i kaloryczny.

Ozdoby tortu na komunię zarówno dla dziewczynki jak i dla chłopca nawiązują do charakteru święta. W sprzedaży dostępne są różne ozdoby do tortów na różne okazje. Tort na komunię dekorujemy ozdobami w kształcie krzyża, różańca, hostii lub kielicha z hostią. Pasują także białe dekoracje kwiatowe. Do nowoczesnych dekoracji należą również tematyczne wydruki na waflach z odpowiednim obrazkiem i napisem. Wafel układamy na szczycie tortu, zaś jego brzegi ukrywamy girlandą z kremu wyciśniętą z rękawa cukierniczego.

Ciekawym pomysłem na dekoracje komunijne są ciasteczka kruche. Możemy kupić odpowiednie foremki w kształcie krzyża, kielicha, białego gołąbka lub klęczącego dziecka. Upieczone ciasteczka udekorowane białą polewą lukrową posłużą do dekoracji tortu. Możemy również zakupić dekoracje w kształcie figurek lub lalek z lukru na tort dla chłopca lub dla dziewczynki.

Najciekawsze przepisy na torty na komunię świętą dla chłopca i dla dziewczynki

Jak zrobić tort na komunię świętą

Wbrew pozorom wykonanie tortu samodzielnie w domu wcale nie jest trudne. Tort jest ciastem warstwowym, który składa się z warstw ciasta biszkoptowego przekładanego warstwami kremu. Podstawą tortu jest placek biszkoptowy, który po upieczeniu przekrajamy w poprzek na kilka cienkich placków, które zostaną przełożone masą kremową.

Klasyczne ciasto biszkoptowe robimy z mąki, cukru i jajek. Zaczynamy od ubicia białek z cukrem. Następnie dodajemy żółtka i mąkę. Zwykle dodaje się mąkę pszenną z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Upieczenie ciasta biszkoptowego nie wymaga proszku do pieczenia, jednak w przypadku tortu komunijnego warto dodać proszek do pieczenia, aby ciasto mogło utrzymać ciężkie dekoracje.

Po upieczeniu i przekrojeniu warstwy nasączamy ponczem, dzięki czemu uzyskujemy pyszne, wilgotne ciasto. Poncz powinien być lekki i owocowy. Robimy go z herbaty, soku owocowego lub soku z cytryny. Jako poncz do tortu dla dzieci świetnie sprawdzi się sok owocowy lub syrop z brzoskwiń z puszki zmieszany z sokiem z cytryny.

Samo wykonanie tortu jest bardzo proste. Pierwszą warstwę ciasta nasączamy ponczem i smarujemy kremem. Na to nakładamy drugą warstwę ciasta, którą także nasączamy ponczem i pokrywamy kremem. Podobnie robimy z trzecią warstwą. Tak wykonany tort smarujemy z wierzchu i po bokach białym kremem i tworzymy dekoracje.

Jak wybrać krem do tortu na komunię świętą

Krem, który będzie pokrywał tort z wierzchu musi być obowiązkowo biały. Natomiast do środka możemy zastosować różne kremy. Ponieważ będzie to tort dla dzieci, warto wybrać lekkie kremy owocowe, śmietankowe, budyniowe lub czekoladowe. Fajnym dodatkiem, który złamie zbyt słodki i tłusty smak kremu, jest mus owocowy lub konfitura owocowa, którą układamy na warstwie ciasta, pod kremem. Konfitury owocowe szczególnie doskonale współgrają z kremem czekoladowym.

Do tortu świetnie sprawdzą się różnego rodzaju kremy śmietanowe i serowe, które są lekkie i kwaskowe w smaku. Krem robimy ze zmielonego sera twarogowego lub serka mascarpone zmiksowanego ze śmietaną. Do kremu możemy dodać owoce, mus owocowy lub owoce z puszki, które miksujemy razem z kremem.

Idealnie nadaje się krem czekoladowy, który zrobimy ze śmietany, czekolady i serka mascarpone. W podgrzanej śmietanie rozpuszczamy połamaną czekoladę. Po schłodzeniu, najlepiej w lodówce, dodajemy serek mascarpone i całość miksujemy.

Jeśli chcemy, aby krem był bardziej tłusty możemy wykorzystać budyń. Robimy budyń według recepty na opakowaniu. Następnie miksujemy go z masłem. Dobrym pomysłem jest także połączenie kremu czekoladowego z masą kajmakową. Warto wiedzieć, że tego rodzaju krem będzie bardzo słodki.

Jako krem możemy użyć bitej śmietany. Warto jednak pamiętać, że bita śmietana jest nietrwała. Dlatego też tort trzeba przygotować tuż przed przyjęciem i szybko spożyć. Pamiętajmy również, że tort komunijny należy przechowywać w lodówce.

Torty na komunię - przepisy

Często zadawane pytania
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto