Tort świętego Honoriusza
- Ciasto francuskie (275 g)
- Masło (70 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 (90 g)
- Mascarpone - 250 g + 125 g (375 g)
- Śmietanka kremowa 36% - 500 ml + 250 ml (750 ml)
- Cukier puder (50 g)
- Czekolada mleczna (100 g)
Przepis na tort świętego honoriusza krok po kroku
W rondelku doprowadź do wrzenia 150 ml wody ze szczyptą soli i masłem. Do gotującej się wody przesiej mąkę pszenną, cały czas mieszając. Gdy powstanie jednolita kulka ciasta odstaw całość do ostygnięcia.
Gdy ciasto ostygnie, dodaj jajka i całość dokładnie zmiksuj. Połowę ciasta przełóż do rękawa cukierniczego.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Wyciśnij na nią 12 małych ptysi o średnicy 2-3 cm. Upiecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. przez 25 minut i odstaw do ostygnięcia.
Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto francuskie rozłóż i odciśnij na nim dno tortownicy. Ostrożnie wytnij odciśnięty okrąg i przełóż do tortownicy.
Pozostałe wcześniej przygotowane ciasto ponownie podziel na pół i jedną część przełóż do rękawa cukierniczego. Wyciśnij jeden okrąg na ciasto francuskie wzdłuż brzegów tortownicy. Drugi okrąg wyciśnij mniej więcej w połowie między krawędzią tortownicy a jej środkiem.
Piecz przez 35 minut w 180 st. C. Następnie zostaw do ostygnięcia na blacie.
Pozostałe ciasto ponownie wyciśnij w podobny sposób na świeżym papierze do pieczenia. Upiecz tak jak poprzednio (35 minut, 180 st. C.) i zostaw do ostygnięcia.
Krem śmietankowy: Do szklanej miski wlej 500 ml śmietanki, dodaj cukier puder i ubij, aż będzie sztywna. Ciągle miksując, dodawaj po łyżce mascarpone (250 g), aż masa się połączy.
Krem czekoladowy: Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Dodaj do niej kilka łyżek śmietany i dokładnie wymieszaj.
Pozostałą śmietanę ubij na sztywno. Dodaj po łyżce mascarpone (125 g) i mieszaj, aż masa się połączy. Ciągle miksując, wlej rozpuszczoną wcześniej czekoladę i mieszaj, aż będzie miała jednolity kolor.
Przygotowane na samym początku ptysie przekrój na pół i wypełnij połową przygotowanego kremu śmietankowego.
Upieczone ciasto francuskie z ptysiowym posmaruj połową pozostałego kremu śmietankowego, a na nim rozsmaruj krem czekoladowy. Ułóż na nim okręgi z upieczonego w drugiej turze ciasta ptysiowego.
Wierzch ozdób kleksami kremu śmietankowego i czekoladowego. Na samej górze ułóż wypełnione kremem ptysie.
Przed podaniem schłodź chwilę tort.
-
Krem do tortu
-
Tort dla dziesięciolatki
-
Tort minecraftowy
-
Krem czekoladowy do tortu
-
Masa do tortu
-
Krem do tortu z mascarpone
-
Tort śmietankowy
-
Krem z białej czekolady
-
Karmel
-
Tort malinowy
-
Bita śmietana z mascarpone
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Masa marcepanowa
-
Krem kokosowy
-
Krem patissiere
-
Krem truskawkowy do tortu
-
Tort szwardzwaldzki
-
Tort czekoladowy z malinami
-
Krem do tortu
Więcej informacji na temat tortu świętego honoriusza
Tort świętego Honoriusza to idealne połączenie kremu śmietankowego i czekoladowego z ciastem ptysiowym i francuskim. Ten dobry deser sprawdzi się idealnie na przyjęcia urodzinowe i jubileusze.
Ten tort zaliczany jest do jednych z najsłynniejszych tortów na świecie. Wywodzi się on z Francji, a jego początki datowane są na XIX wiek. Powstał on dokładnie w Paryżu, w cukierni Chiboust a jego nazwa pochodzi od patrona francuskich piekarzy i cukierników – św. Honoriusza. Ten sprawdzony przepis na tort świętego Honoriusza wymaga trochę pracy, ale efekt jest tego wart. Składniki znajdziesz w każdym sklepie spożywczym, więc przygotuj ten pyszny tort razem z nami.
Na początku przygotuj ciasto ptysiowe. W rondelku doprowadź do wrzenia 150 ml wody ze szczyptą soli i masłem. Do gotującej się wody przesiej mąkę pszenną, cały czas mieszając. Gdy powstanie jednolita kulka ciasta odstaw całość do ostygnięcia. Gdy ciasto ostygnie, dodaj jajka i całość dokładnie zmiksuj. Połowę ciasta przełóż do rękawa cukierniczego. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Wyciśnij na nią 12 małych ptysi o średnicy 2-3 cm. Upiecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. przez 25 minut i odstaw do ostygnięcia. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia. Ciasto francuskie rozłóż i odciśnij na nim dno tortownicy. Ostrożnie wytnij odciśnięty okrąg i przełóż do tortownicy. Pozostałe wcześniej przygotowane ciasto ponownie podziel na pół i jedną część przełóż do rękawa cukierniczego. Wyciśnij jeden okrąg na ciasto francuskie wzdłuż brzegów tortownicy. Drugi okrąg wyciśnij mniej więcej w połowie między krawędzią tortownicy a jej środkiem. Piecz przez 35 minut w 180 st. C. Następnie zostaw do ostygnięcia na blacie. Pozostałe ciasto ponownie wyciśnij w podobny sposób na świeżym papierze do pieczenia. Upiecz tak jak poprzednio (35 minut, 180 st. C.) i zostaw do ostygnięcia. Teraz pora na kremy. Na początku krem śmietankowy: Do szklanej miski wlej 500 ml śmietanki, dodaj cukier puder i ubij, aż będzie sztywna. Ciągle miksując, dodawaj po łyżce mascarpone (250 g), aż masa się połączy. Krem czekoladowy: Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Dodaj do niej kilka łyżek śmietany i dokładnie wymieszaj. Pozostałą śmietanę ubij na sztywno. Dodaj po łyżce mascarpone (125 g) i mieszaj, aż masa się połączy. Ciągle miksując, wlej rozpuszczoną wcześniej czekoladę i mieszaj, aż będzie miała jednolity kolor. Przygotowane na samym początku ptysie przekrój na pół i wypełnij połową przygotowanego kremu śmietankowego. Upieczone ciasto francuskie z ptysiowym posmaruj połową pozostałego kremu śmietankowego, a na nim rozsmaruj krem czekoladowy. Ułóż na nim okręgi z upieczonego w drugiej turze ciasta ptysiowego. Wierzch ozdób kleksami kremu śmietankowego i czekoladowego. Na samej górze ułóż wypełnione kremem ptysie. Przed podaniem schłodź chwilę tort.
Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić tort świętego Honoriusza. To naprawdę świetny pomysł na deser.
Alergeny w torcie świętego honoriusza
Lista alergenów dla tortu świętego Honoriusza przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ciasto francuskie
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- mascarpone
- Śmietanka kremowa 36%
- Czekolada mleczna
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze tortu świętego honoriusza
W dobrze zbilansowanej diecie jest również miejsce na torty z kremem i słodkie wypieki.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.