Pierożki smażone
- Mąka pszenna typ 500 (390 g)
- Olej rzepakowy - do ciasta (125 ml)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Sól - 1/2 łyżeczki do ciasta (2 g)
- Mięso mielone wołowe (600 g)
- Cebula (100 g)
- Natka pietruszki - 1/2 pęczka (15 g)
Przepis na pierożki smażone krok po kroku
Do miski wsyp mąkę, dodaj olej, 190 ml wody ciepłej, żółtko oraz sól. Ciasto wyrabiaj, aż zrobi się gładkie.
Odstaw ciasto na 30 minut, by odpoczęło.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej łyżkę oleju i podsmaż na nim cebulę, aż się zeszkli. Przełóż do miski.
Natkę pietruszki drobno posiekaj i dodaj do cebuli.
Dodaj mięso. Dopraw solą i pieprzem do smaku i dokładnie wyrabiaj, aż składniki się połączą.
Ciasto cienko rozwałkuj na blacie oprószonym mąką.
Z ciasta wytnij kółka z pomocą szklanki lub odpowiedniej foremki.
Na środek wyciętych kółek wykładaj mięsny farsz i dokładnie zlep brzegi.
Na patelnie wlej olej (dość dużą ilość). Olej dobrze rozgrzej.
Na rozgrzanym oleju ułóż pierogi i smaż z obu stron na złoty kolor.
Pierożki przekładaj na talerz wyłożonym ręcznikiem papierowym, by odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.
-
Pielmieni
-
Pierogi z serem
-
Farsz na pierogi ruskie
-
Pierogi gruzińskie
-
Pierożki gruzińskie
-
Gruzińskie pierogi
-
Farsz na pierogi z kapustą i grzybami
-
Farsz do krokietów
-
Farsz na pierogi z mięsem
-
Pierogi z serem na słodko
-
Pierogi chinkali
-
Pierogi z ziemniakami
-
Farsz do pierogów z kapustą i grzybami
-
Kołduny litewskie
-
Farsz na uszka
-
Farsz na pierogi z mięsem mielonym
-
Farsz do pasztecików
-
Cappelletti
-
Farsz na pierogi
Więcej informacji na temat pierożków smażonych
Domowe pierożki smażone na patelni to naprawdę prosty przepis na obiad. Taki pomysł na pyszne pierogi na pewno Cię zachwyci.
Przepis na pierożki smażone jest bardzo szybki w wykonaniu. Dzięki temu, że pierogi nie wymagają wcześniejszego ugotowania, to zaoszczędzisz masę czasu na ich przygotowanie.
Najpierw do miski wsyp mąkę, dodaj olej, 190 ml wody ciepłej, żółtko oraz sól. Ciasto wyrabiaj, aż zrobi się gładkie. Odstaw ciasto na 30 minut, by odpoczęło. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej łyżkę oleju i podsmaż na nim cebulę, aż się zeszkli. Przełóż do miski. Natkę pietruszki drobno posiekaj i dodaj do cebuli. Dodaj mięso. Dopraw solą i pieprzem do smaku i dokładnie wyrabiaj, aż składniki się połączą. Ciasto cienko rozwałkuj na blacie oprószonym mąką. Z ciasta wytnij kółka z pomocą szklanki lub odpowiedniej foremki. Na środek wyciętych kółek wykładaj mięsny farsz i dokładnie zlep brzegi. Na patelnie wlej olej (dość dużą ilość). Olej dobrze rozgrzej. Na rozgrzanym oleju ułóż pierogi i smaż z obu stron na złoty kolor. Pierożki przekładaj na talerz wyłożonym ręcznikiem papierowym, by odsączyć je z nadmiaru tłuszczu.
Jeśli wiesz już jak zrobić pierożki smażone, tak by były smaczne, to koniecznie przygotuj do nich również sos z jogurtu i mięty. Taki dodatek sprawi, że pierożki będą najlepsze.
Wołowinę otrzymuje się z bydła, które w czasie uboju miało powyżej 6 miesięcy. Jest to jedno z najważniejszych mięs kuchni europejskiej i amerykańskiej. Wołowina jest mięsem o znacznych wymaganiach, jeśli chcesz, by przygotowany z niej posiłek był smaczny. Należy unikać soli podczas przygotowania mięsa, by nie stało się twarde podczas obróbki cieplnej.
Stek wołowy to element wołowiny pochodzący z części grzbietowej. Ma włóknistą budowę, błonki i okalającą warstwę tłuszczu. Chociaż określa się, że mięsa czerwone (w tym wołowina) powinny być unikane ze względów zdrowotnych, to warto maksymalnie raz w tygodniu przygotować dania z wołowiny. Mięso wołowe jest jednym z najlepszych źródeł żelaza hemowego, które jest najlepiej przyswajalne przez nasz organizm. Mięsa warto wzbogacić surówką ze świeżych warzyw bogatych w witaminę C, które dodatkowo zwiększą wchłanianie żelaza. Poza tym składnikiem w wołowinie znajdują się również witamina A, E oraz D. To także bardzo dobre źródło białka pełnowartościowego, które odpowiada za prawidłową pracę i rozrost mięśni. By w pełni korzystać z dobrodziejstw wartości odżywczych produktów należy spożywać różnorodne produkty.
Alergeny w pierożkach smażonych
Lista alergenów dla pierożków smażonych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze pierożków smażonych
Mięso wołowe jest jednym z najlepszych źródeł żelaza hemowego, które jest najlepiej przyswajalne przez nasz organizm.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.