Potrawy smażone na głębokim tłuszczu

potrawy smażone na głębokim tłuszczu

Smażenie na głębokim tłuszczu to metoda przygotowania potraw powszechnie wykorzystywana w gastronomii. Do przygotowania potraw smażonych na głębokim tłuszczu najczęściej wykorzystuje się frytkownicę lub fryturę. W domowych warunkach do przygotowania potraw smażonych w głębokim tłuszczu możemy wykorzystać garnek lub głęboką patelnię. Warto pamiętać, że potrawy smażone są ciężkostrawne, dlatego powinny zostać wyeliminowane z diety osób, które mają problemy zdrowotne ze strony przewodu pokarmowego.

Potrawy smażone na głębokim tłuszczu - spis potraw do smażenia

Potrawy smażone na głębokim tłuszczu chętnie przygotowywane są w barach typu fast-food. Smażenie to przeciwskazana metoda przygotowywania posiłków w wielu dietach (np. diecie lekkostrawnej). Jedzenie, które przygotujemy na głębokim tłuszczu jest bardzo smaczne. Podczas tej obróbki termicznej możemy przygotować wiele ciekawych potraw, które będą bardzo aromatyczne. Do przygotowania potraw smażonych na głębokim tłuszczu wykorzystuje się olej, do którego wrzuca się przygotowywane półprodukty dania. Ta metoda obróbki termicznej świetnie sprawdzi się do przygotowania smacznych dań obiadowych w krótkim czasie. Aby przygotować dania tą metodą obróbki termicznej potrzebujesz głęboki garnek lub patelnie. W artykule tym dowiesz się jak smażyć w głębokim tłuszczu oraz jakie przepisy można przygotować z wykorzystaniem tej metody obróbki termicznej.

Smażenie na głębokim tłuszczu – opis metody obróbki termicznej

Smażenie na głębokim tłuszczu – krótki opis

Smażenie na głębokim tłuszczu jest to technika obróbki termicznej, która polega na smażeniu żywności w oleju, specjalnej fryturze, smalcu lub maśle klarowanym w takiej ilości, aby cały produkt zanurzony był w wyżej wymienionym tłuszczu. Ta metoda obróbki termicznej znana jest od setek lat i stosuje się ją w większości kuchni świata (np. w kuchni amerykańskiej, europejskiej, azjatyckiej czy bliskowschodniej).

Aby przygotować dania smażone na głębokim tłuszczu możemy wykorzystać wiele różnych akcesoriów kuchennych. W domowych warunkach możemy skorzystać z frytkownicy, garnka, woka, głębokiej patelni czy rondelka. W celach gastronomicznych korzysta się ze specjalnych frytur. Do przygotowania potraw wykorzystuje się gorący tłuszcz. Na głębokim tłuszczu najczęściej przygotowywane jest mięso, frytki lub pączki.

Do smażenia na głębokim tłuszczu w domowych warunkach najlepiej wykorzystać wok z okrągłym dnem, ponieważ wykorzystamy znacznie mniejszą ilość tłuszczu niż np. przy użyciu garnka. Jednak do przygotowania potraw smażonych możesz także wykorzystać głęboki garnek lub patelnię. Do smażenia na głębokim tłuszczu warto zwrócić także uwagę na wybór dobrego jakościowo tłuszczu, na którym będziemy smażyć potrawy.

Zalety smażenia na głębokim tłuszczu

Zalet metody smażenia na głębokim tłuszczu jest bardzo wiele. Ta metoda obróbki termicznej niewątpliwie skraca czas przygotowywania potraw, ponieważ produkt smażony w całości zanurzony jest w gorącym tłuszczu. Do innych zalet smażenia na głębokim tłuszczu możemy zaliczyć:

  • Możliwość przygotowania wielu produktów spożywczych. Na głębokim tłuszczu możemy przygotować mięsa, frytki, faworki lub pączki.
  • Smażenie na głębokim tłuszczu kojarzone jest z produktami wysokokalorycznymi, jednak jeśli przed smażeniem dobrze rozgrzejemy tłuszcz potrawa nie będzie go aż tak dużo wchłaniała.
  • Dodatkowo smażenie na głębokim tłuszczu w wysokiej temperaturze sprawia, że potrawy są dużo bezpieczniejsze pod względem mikrobiologicznym.

Smażenie na głębokim tłuszczu - praktyczne porady

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które możesz wykorzystać podczas smażenia produktów w głębokim tłuszczu:

  • Do smażenia na głębokim tłuszczu wybieraj tłuszcze wysokiej jakości. Tłuszcze przeznaczone do smażenia powinny charakteryzować się wysokim punktem dymienia, dużą zawartością jednonienasyconych kwasów tłuszczowych a niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Podczas smażenia na głębokim tłuszczu zadbaj o odpowiednią temperaturę oleju. Temperaturę dobierz do smażenia konkretnego produktu spożywczego. Warto wykorzystać specjalne termometry do sprawdzenia ile stopni w danej chwili posiada tłuszcz na którym zamierzamy smażyć produkty.
  • Nie smaż na raz zbyt dużej ilości produktów spożywczych. Odpowiedni stosunkiem smażonej żywności do ilości tłuszczu wynosi 1:10. Warto nie przekraczać tego stosunku, ponieważ zbyt duża ilość produktów na raz sprawi, że temperatura tłuszczu spadnie i produkty wchłoną go dużo więcej.
  • Przed smażeniem na głębokim tłuszczu produkty spożywcze warto odpowiednio przygotować. W tym celu osusz dokładnie produkt oraz przed smażeniem usuń z niego nadmiar panierki.
  • Aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu produkty po usmażeniu możemy wyłożyć na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym.
  • Aby skrócić czas smażenia warto zadbać o odpowiednią wielkość produktów. Dania mięsne warto przygotować w mniejszych porcjach.

Przepisy na potrawy smażone na głębokim tłuszczu - opis

Smażenie na głębokim tłuszczu najchętniej wykorzystywane jest w restauracjach typu fast-food. W domowych warunkach tą metodą obróbki termicznej możemy przygotować pyszne frytki, faworki lub pączki. W kuchni polskiej na głębokim oleju często przyrządza się również kurczaka w chrupiącej panierce. W zależności od potrawy, którą zamierzamy usmażyć na głębokim tłuszczu, będzie różnił się czas smażenia. W kuchni Dalekiego Wschodu tą metodą obróbki termicznej przygotowywane jest mięso, warzywa, grzyby, sery lub tofu. Dania mięsne warto przygotować w małych porcjach, aby skrócić czas smażenia. Do przygotowywania potraw smażonych na głębokim tłuszczu wykorzystuje się gorący olej lub inny tłuszcz.

Pączki

Pączki to danie kuchni polskiej, które przygotowuje się z ciasta drożdżowego wykonanego najczęściej z mąki pszennej. Gotowe ciasto formuje się na kształt lekko spłaszczonej kulki i smaży się na głębokim tłuszczu. Smaczne pączki po usmażeniu powinny mieć kolor ciemnozłoty lub jasnozłoty. Gotowe pączki przeważnie nadziewane są konfiturą lub marmoladą po usmażeniu. Do nadziewania pączków można wykorzystać również budyń, czekoladę czy masę twarogową. Usmażone pączki przed podaniem oprószone są cukrem pudrem lub polane lukrem. Dodatkowo lukier można posypać skórką pomarańczy lub można go zastąpić roztopioną czekoladą. Sycące paczki doskonale smakują z dodatkiem kawy lub herbaty.

Faworki

Faworki kształtem przypominają kokardkę. Znane są w kuchni polskiej, litewskiej oraz niemieckiej. Faworki to chrupiące ciasteczka o słodkim smaku, które smaży się w głębokim tłuszczu i posypuje cukrem pudrem. Najczęściej przygotowywane są w okresie karnawału oraz tłustego czwartku. Ciasto na faworki przygotowuje się z mąki pszennej, żółtek oraz tłuszczu (masła i śmietany), cukru oraz odrobiny spirytusu. Dodatek spirytusu sprawia, że ciasto jest bardziej pulchne oraz zapobiega przed nadmiernym wchłanianiem tłuszczu podczas smażenia. Sycące faworki doskonale smakują z dodatkiem kawy lub herbaty.

Frytki

Frytki to ziemniaki pokrojone w kształt słupków. Do przygotowania frytek możemy wykorzystać również inne warzywa, w obecnych czasach chętnie stosowane są marchewki lub buraki. Frytki najczęściej wykorzystywane są jako dodatek do obiadu. W restauracjach często goszczą na talerzach jako dodatek do mięs lub jako samodzielny danie podane z dodatkiem sosu oraz soli. Tradycyjnie frytki smażone są w głębokim tłuszczu, jednak możemy je także przygotować w piekarniku bez dodatku tłuszczu.

Potrawy smażone na głębokim tłuszczu - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto