Składniki dla 4 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz
To będzie niezbędne
kuchenka, patelnia mała, duży garnek, tłuczek do ziemniaków

Przepis na farsz na pierogi ruskie krok po kroku

Ziemniaki obierz i opłucz. Następnie przełóż do garnka z osoloną wodą. Gotuj ok. 30 min. Odcedź i potłucz za pomocą tłuczka. Poczekaj, aż przestygną.

Ser twarogowy rozdrobnij i dodaj do przestudzonych ziemniaków.

Cebulkę obierz i pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej olej i dodaj cebulkę. Smaż, aż się przyrumieni, a następnie dodaj do ziemniaków z serem i całość dobrze wymieszaj.

Farsz przypraw solą i pieprzem do smaku.

Farsz na pierogi ruskie znajduje się na kawałku ciasta.
Farsz na pierogi ruskie - cechy przepisu
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:

Informacje dietetyczne - farsz na pierogi ruskie

W skrócie
Kalorii w porcji
183 kcal
Wielkość
jednej porcji
185 g
Indeks glikemiczny
60

Wartości odżywcze farszu na pierogi ruskie

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(185g)
Energia (kcal)
99.38
183.86
Białko (g)
5.44
10.06

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(185g)
Węglowodany (g)
12.76
23.61
Węglowodany przyswajalne (g)
11.57
21.40
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
1.20
2.22

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(185g)
Tłuszcz (g)
2.98
5.52
Tłuszcze nasycone (g)
1.81
3.35
Tłuszcze nienasycone (g)
1.17
2.17
Tłuszcze trans (g)
0.00
0.00
Cholesterol (mg)
6.67
12.33

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(185g)
Witamina D (µg (mcg))
0.00
0.00

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(185g)
Sód (mg)
253.83
469.58
Potas (mg)
252.22
466.61
Wapń (mg)
42.35
78.34
Żelazo (mg)
0.18
0.33
Szacunkowy indeks glikemiczny farszu na pierogi ruskie 60
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w farszu na pierogi ruskie

Lista alergenów dla farszu na pierogi ruskie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Ser twarogowy tłusty

Więcej informacji na temat farszu na pierogi ruskie

Farsz na pierogi ruskie jest prosty do przygotowania. Idealny farsz składa się tylko z kilku prostych składników. Bardzo często produkty na te pyszne pierogi ruskie ma się w lodówce lub spiżarni, więc w każdej chwili możesz zdecydować się na domowe pierogi. Nadają się zarówno na obiad, jak i na świąteczną potrawę. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że ich przygotowanie może zająć nieco czasu.

Jak się robi farsz do pierogów ruskich? Przede wszystkim należy ugotować ziemniaki. Można też wykorzystać te, które zostały z obiadu, ponieważ z nich również wyjdzie dobry farsz. Ważne jest to, aby ziemniaki zostały potłuczone zaraz po ugotowaniu. Trzeba także poczekać na to, aż całkiem ostygną. Później można dodać do nich inne produkty.

Zazwyczaj składniki na pierogi ruskie to ziemniaki, twaróg tłusty lub półtłusty, przysmażana cebulka. Potrzebne są także przyprawy: pieprz i sól do smaku. Można zrobić nadzienie bez cebulki, jeśli ktoś jej nie lubi, ale warto wiedzieć, że wtedy smak pierogów będzie inny. Niektórzy decydują się na dodanie do nich wędzonego boczku. Można go przysmażyć na patelni z cebulką, a potem większą część dodać do farszu, a resztę zostawić na posypanie gotowych pierogów.

To, jakie ostatecznie będzie nadzienie do pierogów ruskich, zależy od własnych preferencji, bo tak naprawdę proporcje możesz ustalić sam. Wszystko zależy od tego, czy chcesz, aby dominował w nich ser czy przeważały ziemniaki. Lepiej nie przesadzić z ilością soli i pieprzu, bo pierogi będą niezjadliwe. Jeżeli decydujesz się na dodanie do nich cebulki, to pamiętaj o tym, aby w czasie jej smażenia stale ją mieszać. Cebulkę można przyrumienić na oleju lub boczku.

Przepis na farsz do pierogów ruskich nie jest skomplikowany, ale warto zacząć właśnie od niego. Jeżeli zdarzy się tak, że farszu wyjdzie dużo więcej niż ciasta, możesz pokusić się jego dorobienie i na przygotowanie większej liczby pierogów. Te, które zostaną, możesz zamrozić i zjeść dopiero za jakiś czas. Mrozi się zarówno te wcześniej ugotowane pierogi, jak i te surowe.

Szacunkowy koszt przygotowania farszu na pierogi ruskie

Koszt składników
19.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Ziemniaki ugotowane
400 g
1.00
Za 250.0 g
Liczba opakowań 2
1.60
Za 400 g
Ser twarogowy tłusty
300 g
3.50
Za 250.0 g
Liczba opakowań 2
4.20
Za 300 g
Cebula
100 g
1 sztuka
3.00
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
0.30
Za 100 g
Olej rzepakowy
10 ml
1 łyżka
7.00
Za 1000.0 ml
Liczba opakowań 1
0.07
Za 10 ml
Koszt składników
19.00
Jak oceniasz przepis na farsz na pierogi ruskie
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 91.7% osób