Farsz na pierogi

farsz na pierogi

Pierogi stanowią flagowe danie kuchni polskiej. Jednak przepis na pierogi powstał w Chinach, zaś danie to występuje także w wielu kuchniach świata. W Polsce są one szczególnie lubiane i powstały tu chyba najlepsze i najciekawsze farsze do pierogów na świecie. Farsz na pierogi robimy z mielonego mięsa i podrobów, sera, grzybów lub warzyw. Występują także wersje na słodko, z serem lub z owocami. W kuchni polskiej robimy gęsty farsz na pierogi, które są zrobione z cienkiego ciasta i zlepione na brzegu. Najbardziej klasyczny farsz do pierogów robimy z mięsa, kapusty kiszonej, kapusty z grzybami oraz z sera. Asortytment farszy do pierogów znacznie rozwinął się pod koniec XX wieku, kiedy to powstały ciekawe farsze z kasz, szpinaku, fety itp.

Farsz na pierogi - sprawdzone przepisy na farsze do pierogów

W Polsce prawie każdy lubi pierogi, jako pyszne i sycące danie na obiad lub na kolację. Lubimy pierogi na słodko i na słono, z różnymi rodzajami farszy. Nieco tracą popularność pierogi z mięsem mielonym lub podrobami, za to coraz bardziej popularne stają się dietetyczne pierogi z warzywami, ziemniakami i serem. Przedstawiamy tradycyjne i nowe przepisy na farsze na pierogi. Doradzamy jak zrobić fajny, ciekawy farsz, który zachwyci rodzinę i gości.

Jak powstał przepis na farsz na pierogi

Jaką rolę odgrywa nadzienie do pierogów

Pierogi uchodzą za danie typowo polskie. Stanowią one dobre danie w chłodnym klimacie, gdyż są pożywne i sycące. Przypuszcza się, że pierwszy przepis na pierogi powstał w Chinach, gdzie też wynaleziono makaron. Stamtąd przepis na pierogi przywędrował przez Azję do Polski, gdzie upowszechnił się w XII wieku.

Pierogi występują w wielu kuchniach świata. Jednak najbardziej upowszechniły się w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie stały się świetnym daniem dla ludzi ciężko pracujących w chłodnym klimacie. Pierogi wywodzą się z ludowej tradycji kulinarnej, gdyż są jedzeniem tanim, pozwalającym wykorzystać resztki i nie marnować jedzenia. Dlatego też powstały przepisy na pyszny farsz z tanich składników jak ser czy ziemniaki. Dobry farsz na pierogi można zrobić prawie ze wszystkiego. Jednak właściwe dodanie przypraw, sprawia, że można go zrobić z tanich produktów.

Pierogi to po prostu nadzienie zawinięte w ciasto makaronowe i ugotowane. Znajdujemy je w kuchni północnych Chin, Korei, Indii, Nepalu, Gruzji, Białorusi, Ukrainy, Litwy i Polski. W Europie Zachodniej najbardziej upowszechniły się we Włoszech, jak pierożki ravioli, tortellini, capelletti czy agnolotti. Pierogi przyjmują różny kształt i wielkość. Mamy przepisy zamknięte, lub pierogi otwarte, jak fińskie pierogi karelskie. Może to być jeden duży pieróg, jak hiszpańska empanada, pierogi średniej wielkości, lub małe pierożki do zupy. Są gotowane, smażone na głębokim tłuszczu lub pieczone.

Farsz na pierogi - rodzaje i przepisy

Pierogi wywodzą się z kuchni ludowej, dlatego tradycyjne nadzienie do pierogów robiono ze składników tanich i dostępnych, jak podroby, mięso mielone, grzyby, ser czy warzywa. Najbardziej popularne były zawsze pierogi z mięsem lub podrobami. Dobry farsz do pierogów można zrobić z taniego mięsa z resztek lub z podrobów. Farsz może być gęsty jak w typowych pierogach polskich, lub rzadki z sosem, jak w gruzińskich pierogach chinkali. Do pierogów nadaje się mielone mięso drobiowe, wołowe, wieprzowe oraz podroby. Idealnie nadaje się niesmaczne, gotowane mięso z rosołu, które można zmielić i wykorzystać jako nadzienie. Mięso w pierogach łączono z warzywami. W taniej kuchni ludowej powstały nadzienia łączone, z mięsa, łoju z ziemniakami lub innymi warzywami.

Kuchnia ludowa wykorzystywała najczęściej tanie produkty. Dlatego też wymyślono przepisy na pierogi z serem, ziemniakami i serem, kapustą kiszoną, warzywami, masą jajeczną, kaszą itp. Te przepisy wpisują się w obecny trend ograniczania mięsa i zwiększania ilości warzyw w diecie. Dlatego też pojawiły się pomysły na ciekawy farsz ze szpinaku, warzyw i kasz.

Lubimy także pierogi z farszem na słodko. Są one szczególnie przysmakiem dzieci. Słodki farsz robimy ze słodzonego sera lub owoców. Pierogi na słodko podajemy posypane cukrem i polane śmietaną.

Jak zrobić pyszny farsz do pierogów

Tradycyjny przepis na dobry farsz na pierogi w kuchni polskiej

W kuchni polskiej pierogi jada się często, na słodko i na słono. Jadamy pierogi w formie gotowanej, z farszem owiniętym cienkim ciastem i zaklejonym.

Najlepszy farsz w tradycyjnej kuchni polskiej:

  • mięso mielone z przyprawami,
  • tzw. dudy, czyli płucka,
  • kapusta kiszona z grzybami lub pieczarkami,
  • grzyby leśne, pieczarki lub kurki.

Do pierogów z mięsem świetnie nadaje się niesmaczne, gotowane mięso wołowe lub drobiowe z rosołu. Należy je zmielić i dodać przyprawy oraz podsmażoną cebulę. Pierogi z mięsem podajemy jako klasyczne danie obiadowe, polane tłuszczem ze skwarkami lub podsmażoną, posiekaną cebulą. Małe pierogi z mięsem, tzw. uszka podaje się w zupie, najczęściej w barszczu czerwonym.

Do klasyki kuchni polskiej należą także tzw. dudki, czyli farsz do pierogów z płucek, które są tanie i świetnie nadają się na nadzienie. Płucka należy namoczyć, a następnie ugotować z warzywami. Na farsz mielimy je w maszynce do mięsa i dodajemy podsmażoną cebulkę.

Do klasyki dań świątecznych i postnych należą pierogi z grzybami, kapustą kiszoną lub kapustą i grzybami. Pierogi te stanowią tradycyjne danie postne na Wigilię Bożego Narodzenia. Najczęściej wykorzystuje się pieczarki lub kurki, gdyż grzyby leśne są drogie.

Najlepszy farsz na pierogi na słodko

Dzieci uwielbiają pierogi na słodko. Stanowią one idealne danie, nie tylko na obiad, lecz także na kolację na ciepło. Do polskiej tradycji należą pierogi z serem na słodko. Najlepszy farsz do pierogów z serem powstaje przez zmielenie sera z żółtkiem i cukrem. Pierogi z serem podajemy polane śmietaną i posypane cukrem.

Zapomnianym daniem są pierogi z makiem, które kiedyś robiło się na Wigilię. Do wykonania farszu można użyć masy makowej z puszki lub pozostałej po pieczeniu makowców. Masę makową możemy również połączyć z serem.

Do klasyki kuchni polskiej należą pierogi na słodko z sezonowymi owocami. W sezonie robimy pierogi z truskawkami i z jagodami. Owoce również łączone są z serem. Jako nadzienie do pierogów sprawdzają się:

  • maliny,
  • jeżyny,
  • śliwki wydrylowane,
  • truskawki,
  • jagody,
  • wiśnie wydrylowane,
  • wydrylowane czereśnie.

Ciekawy pomysł na pyszny farsz do pierogów

Dopiero pod koniec XX wieku w Polsce pojawił się nowy, ciekawy sposób na farsz do pierogów z kasz, serów i warzyw. Pomysł ten doskonale wpisuje się w trend dietetycznych i lekkich dań bezmięsnych.

Pod koniec XX wieku pojawiły się pierogi z nadzieniem z ziemniaków i sera. Obecnie noszą one nazwę pierogów ukraińskich. Kiedyś nazywano je pierogami ruskimi, choć naprawdę pochodzą z kresów. Było to tradycyjne danie chłopów z Galicji Wschodniej, czyli ziem wchodzących obecnie w skład Polski i Ukrainy. Było to ludowe danie wykorzystujące tanie, swojskie produkty. Na farsz mielimy gotowane ziemniaki z twarogiem i dodajemy podsmażoną cebulę.

Pierogi z serem robimy nie tylko na słodko, lecz także na słono. Świetnym składnikiem na farsz na pierogi jest ser feta lub ser w stylu fety, jak również mozzarella, czy inne sery twarogowe. Fetę na farsz łączymy z takimi dodatkami jak: szpinak, suszone pomidory, ziemniaki, brokuły, kasza gryczana czy mięso drobiowe. Szczególnie popularne są pierogi z fetą i szpinakiem. Podobnie uniwersalnym składnikiem na farsz jest szpinak. Robimy farsz z samego szpinaku lub łączmy szpinak z serem twarogowym lub fetą.

Popularne stały się także pierogi z soczewicą lub z kaszą gryczaną. Farsz z soczewicy robimy dodając podsmażoną cebulę. Natomiast kaszę gryczaną łączymy z fetą lub serem twarogowym, podsmażoną cebulą, pieczarkami lub innymi grzybami, czy też z warzywami. Dobry farsz możemy zrobić również z kaszy jaglanej lub jęczmiennej. Do farszu z kaszy dobrze jest dodać jajko, które stanie się składnikiem zlepiającym i zagęszczającym.

Farsz na pierogi - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto