Obiad dla dzieci

Przepisy na obiady dla dzieci
Obiady dla dzieci

Obiad dla dzieci jest bardzo ważnym posiłkiem, którego żaden maluch nie powinien pomijać. To danie, które dostarczy dziecku energię na drugą połowę dnia, kiedy to pociecha wróci ze szkoły do domu. Obiad powinien zostać jak najlepiej skomponowany i odpowiednio zbilansowany, aby zapewnić dziecku siłę zarówno do nauki, jak i zabawy. Trzeba pamiętać o tym, aby przygotowywać obiady z wysokiej jakości składników, które nie zaszkodzą wrażliwym żołądkom dzieci.

Obiad dla dzieci – pomysły na smaczny i zdrowy obiad dla najmłodszych

Obiad dla dzieci to posiłek, którego maluchy nie powinny pomijać. Pożywny obiad dla roczniaka, dwulatka lub przedszkolaka powinien zostać dopasowany do wieku malucha, a także składać się ze składników wysokiej jakości. Czy istnieją przepisy, z których można przyrządzić pyszny i pożywny obiad dla dzieci? Jakiego rodzaju jedzenie będzie zdrowe, a których potraw lepiej nie podawać pociechom? Oto najlepsze pomysły na obiady dla dzieci oraz jadłospis, który pokochają wszystkie maluchy – nawet te największe niejadki!

Obiad dla dzieci – pomysły na szybkie, zdrowe i wartościowe dania obiadowe

Jadłospis obiadowy dla dziecka, czyli jakie jedzenie mu podawać?

Dzieci muszą jeść, aby prawidłowo się rozwijać – to wiedzą wszyscy rodzice. Jedzenie wartościowych obiadów potrzebne jest, aby dzięki pożywieniu dziecko mogło „zaopatrzyć” swój organizm w cenne minerały oraz witaminy. Zbilansowane obiady zapewniają dzieciom również energię, której maluchy bardzo potrzebują do codziennego eksplorowania świata i nauki nowych rzeczy. Szybkie danie, smaczne zupy, a nawet posiłki bez mięsa są w diecie dziecka naprawdę istotne. Bez obiadu ciężko będzie dzieciom się rozwijać – jednak warto zadbać też o to, aby obiady były zdrowe i dobrze dopasowane do wieku dziecka oraz jego indywidualnych potrzeb.

W sklepach kupić można wiele dobrych jakościowo produktów, dzięki którym ugotować można naprawdę pożywny i smaczny obiad. Sporo z nich (np. treściwa surówka, risotto z warzywami czy różne zupy) to zaledwie kilkadziesiąt minut pracy przygotowania! Jeśli naprawdę nie masz czasu za dnia, obiad przygotować możesz również dzień wcześniej (np. wieczorem). Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie dzieci muszą przepadać za obiadami – jedne wolą jeść śniadanie, inne kolację, a jeszcze inne są niejadkami i trzeba je będzie odpowiednio zachęcić, aby maluchy w ogóle sięgnęły do talerza. Zadaniem rodziców będzie zatem nie tylko zadbać o zdrowy skład obiadu, ale też udekorować talerz roczniaka, dwulatka bądź przedszkolaka, którzy są niejadkami.

Pamiętaj, że obiad dla dzieci powinien być odpowiednio zbilansowany, wartościowy oraz przepełniony witaminami. Dla maluchów w każdym wieku świetnie sprawdzają się warzywa (w postaci papki albo ugotowane na miękko), które bogate są w cenne składniki odżywcze. W dziecięcych obiadkach znaleźć powinien się magnez, potas, cynk, fosfor oraz wapń. Warto pamiętać również o tym, że danie obiadowe ma dziecko nie tylko nasycić i uzupełnić witaminy, ale też podnieść poziom energii. Ważne więc, aby w obiedzie znalazło się białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze.

Obiady dla niemowlaków – czym karmić niemowlaka?

Obiady dla niemowląt powinny być stałym elementem ich codziennego menu. Dla tak małych dzieci ważne jest regularne dostarczanie im witamin oraz niezbędnych substancji, dzięki którym maluchy będą mogły się zdrowo rozwijać. Sześciomiesięczne niemowlę powinno żywić się mlekiem matki (lub modyfikowanym), z kolei w wieku 7 miesięcy można zacząć podawać maluchowi np. marchewkę z łososiem, risotto z brokułami czy kuskus z warzywami. Ośmiomiesięczny niemowlak powinien dostać na obiad coś niezbyt wymagającego do gryzienia, np. makaron z warzywami i rybą. W wieku 9 miesięcy dziecko może zacząć już jeść pokarmy stały jak np. gotowane ziemniaczki z drobiem i surówką. Najlepszym rozwiązaniem jest przyrządzanie dziecku obiadów samodzielnie, choć na rynku coraz więcej jest słoiczków ze zdrowym składem, które również można podawać małym dzieciom. Oczywiście pod warunkiem, że są one wysokojakościowe i certyfikowane.

Roczne dziecko może jeść tak naprawdę niemal wszystko. Nie ma problemu, aby w obiedzie pojawiło się zboże, warzywa, mięso i ryby – oczywiście pod warunkiem, że maluch nie ma na nie alergii. Dzieci po ukończeniu roku potrafią już dobrze przeżuwać pokarm, zatem nie trzeba mu będzie robić z warzyw zupy czy przecieru. Pamiętaj jedynie, aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość witamin, a także kalorii – tylko dobrze zbilansowany posiłek ze zdrowych składników będzie bowiem w stanie dostarczyć maluchowi cennych składników odżywczych. Unikaj też solenia potraw dla dzieci albo ich ciężkiej obróbki (np. poprzez smażenie). Roczniak jeszcze nie powinien jeść „posiłków dla dorosłych”.

Dania obiadowe dla dzieci – które z nich będą smaczne oraz pożywne?

Przepisy na tani obiad. Na co zwrócić uwagę podczas komponowania posiłków dla dzieci?

Szybkie danie nie zawsze się sprawdza. Warto więc nauczyć się planowana posiłków dla dziecka po to, aby zawsze dostarczyć maluchowi najpotrzebniejszych dla niego składników. Rodzice powinni zwracać również uwagę na ilość posiłków, jakie podają dziecku (np. czy obiad składa się z jednego lub z dwóch dań). Każdy rodzic musi bacznie przyglądać się także temu, co w daniach będzie się znajdować. Jak już bowiem wiadomo, obiad dla dzieci musi być przede wszystkim pełnowartościowy. Oto kilka przepisów na szybkie dania dla maluchów, które dostarczą im zarówno energii, jak i cennych witamin oraz… mnóstwo radości z jedzenia!

  1. Racuchy z jabłkami – danie bez mięsa, które można podawać na ciepło np. z kaszą manną i domową konfiturą, aby było jeszcze bardziej pożywne.
  2. Makaron z warzywami – możesz dodać do niego mięso albo ser biały. Warto znaleźć makaron pełnoziarnisty, który będzie w formie np. powycinanych zwierzątek albo innych zabawnych kształtów. Taki makaron chętnie zjedzą nawet największe niejadki!
  3. Krem z warzyw – idealne danie do „przemycenia” w nim cennych składników odżywczych i witamin. Tę konsystencję dania pokocha zarówno roczniak, jak i przedszkolak!
  4. Risotto z pomidorami – doskonała propozycja na ciepły, pożywny obiad dla malucha, który dostarczy mu mnóstwo energii na drugą połowę dnia.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść obiadu?

Niejadek w rodzinie nie jest już żadną nowością. Warto wiedzieć jednak, że nie powinno się pozwalać dziecku na pomijanie tak ważnego posiłku – wyrobić można w ten sposób jego późniejsze, złe nawyki żywieniowe. Trzeba oswajać dzieci z jedzeniem mniejszych ilości jedzenia, ale za to spożywania ich regularnie. Oto kilka pomysłów na to, co zrobić, jeśli dziecko nie lubi bądź nie chce zjeść obiadu.

  1. Staraj się przyrządzać posiłki kolorowe i atrakcyjne dla dziecka pod względem wizualnym. Niejadek zaciekawi się formą i kolorami, przez co chętniej będzie chciał tak ugotowany obiad spróbować.
  2. Podawaj dziecku mniejsze porcje jedzenia, ale częściej. Może być tak, że dziecko nie ma ochoty na obiad, ponieważ nakładasz go za dużo. Dziecko często zniechęca się do jedzenia obiadu również dlatego, że danie kojarzy mu się z niemiłym uczuciem ciężkości albo bolącym brzuszkiem.
  3. Poproś dziecko o pomoc w przygotowaniu dania! Zaangażowane w przyrządzenie dania dziecko na pewno chętniej spróbuje, co udało się zrobić na obiad z jego pomocą.
  4. Nie podawaj dziecku żadnych przekąsek na ok. 2-3 godziny przed obiadem! Jeśli naje się bowiem jakąś niezdrową przekąską, wówczas może już wcale nie być głodne.

Obiad dla dzieci - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto