Pasztet z soczewicy z żurawiną
- Soczewica zielona (200 g)
- Kasza jaglana (100 g)
- Olej rzepakowy (130 ml)
- Cebula - 2 małe sztuki (100 g)
- Suszona żurawina (50 g)
Przepis na pasztet z soczewicy z żurawiną krok po kroku
Kaszę jaglaną ugotuj według instrukcji na opakowaniu.
Soczewicę ugoruj w lekko osolonej wodzie do momentu, aż będzie miękka.
Cebulę obierz, pokrój w kostkę i podsmaż na patelni z dodatkiem 30ml oleju. W czasie smażenia dodaj do niej liście laurowe i ziele angielskie (po 2 sztuki). Pod koniec smażenia przyprawy wyjmij i wyrzuć do kosza.
Podsmażoną cebulę wymieszaj w misce z ugotowaną soczewicą i kaszą, 2 łyżkami sosu sojowego, pozostałym olejem oraz z dodatkiem przypraw.
Produkty zblenduj przy użyciu blendera na gładką masę.
Do masy dodaj żurawinę i dokładnie wymieszaj.
Piekarnik nagrzej do 180 stopni C. A blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Bo blaszki przelej masę pasztetu, wyrównaj ją przy pomocy łyżki i piecz w nagrzanym piekarniku przez około 45 minut.
Po upieczeniu zostaw pasztet do ostudzenia w formie, najlepiej na całą noc.
Po tym czasie pasztet podawaj np. jako dodatek do pieczywa.
-
Legumina
-
Kotlety z kaszy jaglanej
-
Kotlety z cukinii
-
Pasztet z ciecierzycy
-
Jaglanka
-
Kotlety z brokułów
-
Budyń z kaszy jaglanej
-
Kasza jaglana z warzywami
-
Wegańskie kotlety
-
Placki z kaszy jaglanej
-
Jaglanka na mleku
-
Ciasto z kaszy jaglanej (keks z bakaliami i polewą czekoladową)
-
Kasza jaglana na słodko
-
Kasza jaglana na mleku
-
Rafaello z kaszy jaglanej
-
Pasztet wegański
-
Kotlety jaglane
-
Desery z kaszy jaglanej
-
Dania z kaszy jaglanej
Więcej informacji na temat pasztetu z soczewicy z żurawiną
Pasztet z soczewicy z żurawiną to doskonała propozycja na wegetariański dodatek do kanapek. Świetnie sprawdzi się również na stół wędlin na różnych imprezach okolicznościowych. Jest to zdrowsza wersja tradycyjnego pasztetu z wykorzystaniem mięsa i podrobów. Wykorzystanie tego przepisu pozwoli na włączenie do naszej diety nasion roślin strączkowych - nawet osoby, które nie lubią strączków powinny się do nich przekonać po spróbowaniu tego pysznego pasztetu. Przepis na pasztet z zielonej soczewicy z żurawiną ma średni poziom trudności, dlatego nie każdy poradzi sobie z jego przygotowaniem - jednak warto spróbować swoich sił. Do wykonania tego pysznego pasztetu potrzebujesz soczewicy zielonej, kaszy jaglanej, oleju rzepakowego, cebuli, żurawiny suszonej oraz przypraw (soli, pieprzu, majeranku, sosu sojowego, ziela angielskiego, liści laurowych oraz gałki muszkatołowej). Możemy zauważyć, że produkty, których użyjemy są pochodzenia roślinnego, dlatego pasztet możemy zaserwować osobom na diecie wegańskiej.
Soczewica może stanowić dobrą alternatywę dla dostarczenia do organizmu białka na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Soczewica dodatkowo ma niską zawartość sodu a wysoką potasu, dlatego może wpływać na zapobieganie powstawania nadciśnienia. W soczewicy znajduje się również błonnik, który pomaga w regulacji poziomu cholesterolu LDL we krwi. Jest to produkt spożywczy bogaty w żelazo i kwas foliowy - oba te składniki sprzyjają się tworzeniu czerwonych krwinek i zmniejszają ryzyko rozwoju anemii.
Podsumowując pasztet wegański z żurawiną to doskonała propozycja na pyszny dodatek do pieczywa. Świetnie sprawdzi się na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Pasztet będzie doskonałym pomysłem na włączenie do diety nasion roślin strączkowych. Dodatkowo jest to świetna propozycja na stół wędlin na wiele imprez okolicznościowych. Pasztet zawiera w składzie produkty spożywcze, które dostarczą do naszego organizmu wielu cennych składników mineralnych i witamin. Pasztet ten jest doskonałym źródłem białka na dietach bezmięsnych.
Alergeny w pasztecie z soczewicy z żurawiną
Lista alergenów dla pasztetu z soczewicy z żurawiną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
Wartości odżywcze pasztetu z soczewicy z żurawiną
Energia i białka
(55g)
Węglowodany
(55g)
Tłuszcze
(55g)
Witaminy
(55g)
Składniki mineralne
(55g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.