Dania z soczewicy

Polecane przepisy z soczewicy
Dania z soczewicy

Dania z soczewicy są doskonałą propozycją w diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej. Soczewica jest doskonałym źródłem wielu cennych składników mineralnych i witamin. Dodatkowo w diecie wegetariańskiej lub wegańskiej stanowi doskonałe uzupełnienie białka. Soczewica jest również doskonałym źródłem kwasu foliowego, który powinien być spożywany w odpowiedniej ilości szczególnie przez kobiety w ciąży. Istnieje kilka rodzajów soczewicy, które różnią się czasem gotowania lub koniecznością namoczenia. Wyróżniamy następujące rodzaje soczewicy: czerwona, żółta, zielona lub brązową.

Dania z soczewicy - pomysły i przepisy na dania na bazie soczewicy

Soczewica stanowi jedną z warzyw strączkowych, którego nie trzeba moczyć przed przygotowywaniem dania. Dania z soczewicy są więc doskonałą propozycja dla osób, które uwielbiają prostotę i cenią sobie szybkość przygotowywania potraw. Soczewica stanowiła niegdyś główne źródło pożywienia dla mieszkańców Egiptu i Grecji. Smaczne i zdrowe dania z soczewicy doskonale sprawdzą się jako posiłek obiadowy dla całej rodziny lub zabierany w formie lunchbox’a do pracy. W artykule tym dowiesz się jak wykorzystać można soczewicy oraz poznasz najciekawsze przepisy z jej wykorzystaniem.

Właściwości soczewicy w kuchni i dla zdrowia

Rodzaje soczewicy i ich właściwości

Soczewica występuje wielu odmianach – np. w Indiach występuje ich ponad 50 odmian. Rodzaj soczewicy wypływa głównie na czas, który należy ją gotować. Najkrócej gotuje się soczewica żółta oraz czerwona – odmiany te są również najdrobniejsze i najdelikatniejsze. Najdłużej gotuje się soczewicę zieloną, należy ją również wcześniej namoczyć. Różne odmiany soczewicy posiadają również różne właściwości. W sklepach Spożywczych znajdziemy soczewicę surową oraz soczewicę konserwową.

W kuchni polskiej możemy trafić na następujące rodzaje soczewicy:

  • czerwoną, która po usunięciu łupiny jest lepiej trawiona przez nasz organizm. Szybko się rozgotowuje, dlatego nie musimy namaczać jej wcześniej. Doskonale sprawdzi się do przygotowania zup lub kremów.
  • zieloną, która pozostaje sypka po ugotowaniu. Świetnie sprawdzi się do przygotowania past kanapkowych, farszów do pierogów oraz jako dodatek do sałatek.
  • żółtą, która jest najdrobniejsza, ze wszystkich wspomnianych rodzajów soczewicy. Po ugotowaniu rozpada się, dlatego możemy wykorzystać ją jako składnik zup.
  • brązową, która swoją barwę zawdzięcza dużej ilości przeciwutleniaczy. W kuchni wykorzystywana jest do przygotowywania kotletów oraz jako składnik pasztetów.

Soczewica - skład i właściwości prozdrowotne

Soczewica stanowi doskonałe źródło białka w diecie wege. Białko roślinne nie jest białkiem pełnowartościowym, ale łączenie różnych produktów roślinnych sprawia, że możemy dostarczyć do organizmu wszystkich niezbędnych aminokwasów. Soczewica jest również doskonałym źródłem wielu składników mineralnych oraz witamin. Znajdziemy w niej żelazo i kwas foliowy, które spożywane w odpowiedniej ilości zmniejszają ryzyko rozwoju niedokrwistości. Soczewica jest również źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B., potasu, magnezu, miedzi, cynku czy manganu.

Przejdźmy teraz do właściwości zdrowotnych soczewicy. Obecność potasu sprawia, że spożywanie soczewicy może pomagać w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi. Spożywanie kwasu foliowego, który zawiera soczewica, jest wskazane szczególnie dla kobiet w ciąży, ponieważ zmniejsza ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej płodu.

Soczewica jest również doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, który wypływa na sytość - oznacza to, że spożywając dania na bazie soczewicy dłużej będziemy najedzeni. Dodatkowo zmniejsza on problemy z zaparciami, wypływa na regulację ciśnienia tętniczego krwi oraz pomaga w obniżeniu poziom cholesterolu LDL we krwi. Spożywanie soczewicy może wspomagać odchudzaniem, ponieważ błonnik pokarmowy może wpływać na zwiększenie przemiany materii. Obecność błonnika pokarmowego w diecie zmniejsza również ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Magnez, który znajduje się w soczewicy, odpowiada za prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz mięśniowego. Cynk natomiast wypływa na przemianę materii, poprawia stan włosów, skóry i paznokci oraz odpowiada za szybsze gojenie się ran. Warto więc włączyć nasiona roślin strączkowych, w tym soczewicy, do swojej diety.

Obecność soczewicy czerwonej w diecie cukrzyka może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ta odmiana soczewicy posiada niski indeks glikemiczny, przez co nie podnosi gwałtownie stężenia glukozy we krwi. A dodatkowo błonnik pokarmowy spowalnia wchłanianie cukrów do naszego krwiobiegu. Należy pamiętać jednak, że będąc na diecie wegetariańskiej i uzupełniając białko w diecie za pomocą nasion roślin strączkowych zwiększamy również spożywanie węglowodanów.

Soczewica jest również źródłem witaminy C oraz witaminy E, które zaliczane są do przeciwutleniaczy. Przeciw utleniacze z kolei zmniejszają produkcję wolnych rodników w naszym organizmie, dzięki czemu zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych chorób nowotworowych oraz spowalniają procesy starzenia się skóry.

Soczewica w kuchni polskiej

Soczewicę można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Można przygotować z niej danie obiadowe, potrawy na imprezy ze znajomymi lub na szybką przekąskę, która jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych a jednocześnie jest sycąca. Różne odmiany soczewicy możemy wykorzystać w różne sposoby. Najpopularniejszą odmianą soczewicy w kuchni polskiej jest soczewica czerwona, dlatego omówimy jej zastosowanie w kuchni.

Aby ugotować soczewicę należy na jedną szklankę soczewicy wlać do garnka dwie szklanki wody. Soczewicę przed wrzuceniem do garnka należy opłukać pod bieżącą wodą. Soczewicę czerwoną należy gotować przez około 15 minut, aż wchłonie wodę.

Z soczewicy czerwonej możemy przygotować naprawdę różne dania. Najpopularniejsze i bardzo smaczne potrawy oraz dania z soczewicy to:

  • sosy na bazie soczewicy,
  • pasztety wegetariańskie,
  • farsze do pierogów,
  • zupy oraz zupy krem,
  • wege kotlety.

Najciekawsze przepisy na dania z soczewicy czerwonej

Zupa soczewicowa

Zupa z soczewicy popularna jest na bliskim wschodzie oraz w niektórych krajach Europy. Jest to danie, które podaje się na gorąco. Przepis można wykonać na wywarze jarzynowym, wtedy zupa będzie wegetariańska. Możesz użyć również wywaru mięsnego. Do zupy, poza soczewicą, dodaje się również marchew, ziemniaki, seler, pietruszkę, Cukinie oraz cebulę. W dawnych czasach zupa ta była uznawana zadanie, które spożywali ludzie ubodzy. Obecnie jest jednak bardzo ceniona, ponieważ posiada wiele wartości odżywcze ch, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Zupa z soczewicy stanowi zdrowe danie obiadowe. Zupę soczewicowata możesz przygotować na bazie soczewicy zielonej.

Soczewiaki

Jest to potrawa regionalna wywodząca się z pogranicza polsko-litewskiego. To rodzaj wege bułeczek, który wykonany jest z ciasta ziemniaczanego nadzianego mielonymi nasionami soczewicy. Dodatkowo do nadzienia często dodaje się podsmażoną cebulkę oraz boczek. Można je podawać dodatkiem barszczu czerwonego, jako paszteciki. Soczewiaki możesz przygotować z farszem z soczewicy zielonej.

Dosa

Dosa to tradycyjne danie wywodzące się z kuchni indyjskiej. Przygotowuje się je jako cienkie naleśniki, które wyrabia się z soczewicy, mąki ryżowej i smaży się na blaszce z dodatkiem ghi (rodzaj masła klarowanego). Placki Dosa można podawać z wieloma dodatkami. Doskonale smakują z nadzieniem curry. Przepis na te placuszki jest bardzo prosty.

Kotlety z soczewicy

Kotlety wegetariańskie stanowią doskonałą propozycję na obiad dla całej rodziny. Są doskonałym źródłem wielu cennych składników mineralnych i witamin, białka oraz węglowodanów. Świetnie sprawdzą się w diecie wegetariańskiej oraz redukcyjnej. Kotlety możesz podać z dodatkiem sosów, surówek ze świeżych sezonowych warzyw lub z warzywami gotowanymi na parze.

Dania z soczewicy - przepisy

Najciekawsze artykuły w temacie dania z soczewicy

Często zadawane pytania
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto