Wegetariańska kolacja

wegetariańska kolacja

Żyjemy szybko. Doprowadza to niestety do coraz częstszego zastępowania zdrowych posiłków niezdrowymi przekąskami. Czasami warto zwolnić i zastanowić się nad zmianami w diecie. Możesz np. spróbować diety wegetariańskiej, która ma mnóstwo zalet. Dieta opierająca się na produktach roślinnych z roku na rok rośnie w siłę. Jeśli chcesz spróbować, jakie korzyści daje wegetariańska dieta, zacznij od wege przepisów na kolację. Być może, zmieniając tylko ten jeden element menu, całkiem przekonasz się do wegetariańskich posiłków.

Wegetariańska kolacja – pomysły na proste i tanie wege dania

Wegetariańska kolacja coraz częściej gości w naszych jadłospisach. Pomysły na wege kolacje są proste, smaczne i stosunkowo tanie. Dania wegetariańskie z powodzeniem zastępują mięsne posiłki. Proste przepisy są różnorodne, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie są najlepsze dania na ciepło bez mięsa? Co na kolację warto jeść na diecie wegetariańskiej? Sprawdź dobre i sprawdzone przepisy.

Wegetariańska kolacja – sprawdź, co na kolacje jeść na diecie wegetariańskiej

Dlaczego dania wegetariańskie są tak popularne?

Wegetariańska kolacja coraz częściej gości w naszych jadłospisach. Wege kolacja jest przede wszystkim bardzo dobra dla naszego zdrowia. W daniach bez mięsa znajduje się mnóstwo cennych składników odżywczych, w tym witaminy, błonnik, przeciwutleniacze i minerały. Są to składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wśród wegetariańskich produktów idealnych na kolację wyróżnianą się m.in. owoce, orzechy, warzywa, rośliny strączkowe i nasiona. To podstawa w diecie wegetariańskiej. Dzięki tego typu składnikom można dostarczyć do organizmu mnóstwo cennych składników odżywczych, a także wspomóc prawidłowe funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Poza tym przepisy na wegetariańskie kolacje są smaczne i stosunkowo tanie.

Dlaczego jeszcze dania wegetariańskie są dobre dla naszego zdrowia? Otóż przyczyniają się do obniżania ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Według badań naukowych osoby stosujące dietę wegetariańską są mniej narażone na różne choroby serca, ale też nadciśnienie tętnicze czy miażdżycę. Wszystko dzięki niskiej zawartości cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych w roślinach. Warto też wspomnieć o wysokiej zawartości błonnika w warzywach, dzięki któremu można lepiej kontrolować wagę i zminimalizować ryzyko pojawienia się otyłości. Jedzenie wege posiłków dostarcza dużej ilości witamin i składników odżywczych do organizmu. Wpływa to również na wzmocnienie układu immunologicznego, większą odporność na choroby i szybsze zwalczanie infekcji.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Otóż na etyczne aspekty wegetariańskiej kolacji. Jednym z głównych powodów, dla których ludzie w ogóle decydują się na taką dietę, jest troska o dobro zwierząt. Niestety, hodowla przemysłowa i ubój na skalę masową nie jest niczym dobrym dla naszej planety. Kontrowersje i obawy poniekąd zmuszają ludzi do zmian i wyboru wegetariańskich dań. Poza tym produkcja mięsa (zwłaszcza wołowiny) to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Właśnie dlatego ludzie rezygnują z mięsa, aby redukować ich wytwarzanie. Wegetarianizm jest bardzo prostym sposobem na zmniejszenie śladu węglowego i jednocześnie ochronę środowiska naturalnego. Dla niektórych przejście na wegetariańską kuchnię nie jest wyłącznie osobistą decyzją. W taki sposób pragną przekazać dalej wartości zarówno ekologiczne, jak i etyczne. Przyszłe pokolenia dzięki temu będą lepiej wiedzieć, jak zadbać o planetę oraz żyjące na niej zwierzęta i ludzi.

Zupa krem z cukinii – proste i łatwe danie na kolację

Najlepsze dania na kolację są robione na ciepło. Doskonale rozgrzewają organizm i pomagają wyciszyć się wieczorem. Jednym z najciekawszych dań do przygotowania na kolację jest zupa krem z cukinii. Aby przygotować ją na kolację, należy zaopatrzyć się w następujące składniki: cukinię, cebulę, bulion drobiowy, oliwę z oliwek, śmietanę, masło, czosnek i przyprawy do smaku. Cukinię możesz przyrządzić razem z pestkami, zwłaszcza że mają w sobie sporo cennych właściwości dla organizmu. Nie obieraj też cukinii ze skórki, ponieważ jest w niej mnóstwo cennych wartości odżywczych. Poza tym skórka chroni cukinię przed utratą witamin, co niestety naturalnie dzieje się w procesie obróbki termicznej. Zupa krem z cukinii to idealna propozycja zarówno na lekkostrawną kolację, jak i pożywny obiad. Danie rozgrzeje, nasyci i dostarczy wielu wartości odżywczych do organizmu. Niektórzy jedzą zupę krem z groszkiem ptysiowym. Fantastycznie smakuje też jednak z domowej roboty grzankami.

Pokrój cebulę w kostkę i wrzuć na patelnię rozgrzaną masłem. Zeszklij cebulę, po czym dorzuć do niej dwa ząbki przepuszczonego przez praskę czosnku. Podsmaż całość, następnie podduś ze sobą oba składniki. Pokrój cukinię w kostkę – dorzuć do cebuli z czosnkiem. Co 1-2 minuty zamieszaj całość. Po upływie maksymalnie 8 minut zalej bulionem zawartość patelni i dopraw do smaku pieprzem oraz solą. Gotuj przez 30 minut i podawaj saute. Możesz również zaserwować zupę krem z domowymi grzankami lub groszkiem ptysiowym.

Proste przepisy i ciekawe pomysły na wegetariańską kolację

Sałatki z czerwoną fasolą na kolację

Sałatka z czerwoną fasolą jest smaczna i pożywna. Ma w sobie sporą ilość białka, więc z powodzeniem zastąpi mięsne potrawy. Na kolację warto zaserwować np. sałatkę z czerwoną fasolą i jajkiem – zrobisz ją w zaledwie 15 minut. Sałatka doskonale smakuje z drobno pokrojonym szczypiorkiem, kawałkiem sera gouda i cebulką. Sałatka wyróżnia się sporą ilością błonnika, dzięki czemu z jej pomocą można znacznie obniżyć ilość złego cholesterolu w organizmie. Do popularnych sałatek z czerwoną fasolą zalicza się też serwowana z groszkiem, papryką, porem i aromatyczną przyprawą curry. Niektórzy dodają do niej pokrojony w kostkę żółty ser. Przygotowując sałatkę na kolację, warto wymieszać składniki z majonezem na bazie jogurtu naturalnego albo Skyrem. Możesz też użyć jogurtu greckiego.

Sałatkę z czerwoną fasolą można serwować również z kukurydzą i ogórkami konserwowymi. Zamiast nich możesz też pokusić się o zjedzenie ogórków kiszonych. Całość połącz z majonezem albo Skyrem. Aby sałatka zyskała niesamowitego i bardzo delikatnego smaku, wystarczy przyprawić sałatę pierzem i solą. Sałatka z czerwoną fasolą może być spożywana saute, jednak można też podawać ją do grillowanego sera lub tofu. Jako że sałatka za sprawą majonezu jest ciężkostrawna, nie zaleca się jeść jej osobom nadwrażliwym na wzdymające właściwości roślin strączkowych.

Racuchy z jabłkami na kefirze – wege kolacja na słodko

Chcesz zaskoczyć najbliższych słodką kolacją w stylu wegetariańskim? Usmaż dla nich delikatne, puszyste i pyszne racuchy z jabłkami na kefirze. Przepis jest prosty i szybki. Nawet laik gotowania bez problemu sobie z nim poradzi. Do zrobienia racuchów potrzebujesz następujących składników: kefir (może być roślinny), mąka pszenna typ 500, jabłka, jajko, olej rzepakowy, cukier waniliowy i cukier puder. Przesiej mąkę przez sito – połącz z kefirem i jajkiem. Wymieszaj wszystko i stwórz jednolitą, gęstą masę. Dodaj obrane, pokrojone w kostkę jabłka. Z powstałej masy usmaż puszyste racuszki. Aby to zrobić, koniecznie rozgrzej patelnię olejem rzepakowym. Następnie ostrożnie wylewaj na nią kolejne porcje ciasta. Smaż z obu stron na złoto. Racuszki podawaj oprószone cukrem pudrem.

Racuchy z jabłkami na kefirze to znakomity pomysł na wegetariańską kolację. Ich konsystencja nie różni się zbyt mocno od klasycznych racuchów. Jest tak samo wilgotna i puszysta – niektórzy uważają, że dzięki kefirowi jest nawet nieco delikatniejsza. Potrawa sprawdzi się na kolację, ale też deser czy śniadanie. Racuszki dla całej rodziny usmażysz w zaledwie 20 minut, więc możesz z powodzeniem wykorzystać przepis, aby przygotować racuchy np. na podwieczorek dla niespodziewanych gości. Masz uczulenie na gluten? W takim przypadku możesz śmiało sięgnąć po mąkę ryżową albo mąkę z ciecierzycy, w których znajduje się mnóstwo pożytecznych składników mineralnych. To również dobry pomysł dla wszystkich nieradzących sobie z celiakią. Warto pamiętać, aby po usmażeniu racuchów odsączyć je z tłuszczu, odkładając np. na papierowy ręcznik. W ten sposób ręcznik wchłonie nadmiar tłuszczu, co na pewno pomoże osobom będącym na diecie odchudzającej. Co za dużo, to niezdrowo.

Co można dodawać do kolacji zamiast mięsa?

Kolacja bez mięsa wcale nie musi być niesmaczna czy bezwartościowa. Dania wegetariańskie często okazują się znacznie pożywniejsze od tych z mięsem. Tyle samo białka co mięso dostarczyć mogą m.in. rośliny strączkowe. Dużą zawartość białka mają też jaja, które dodatkowo są bogate w aminokwasy. Dania wegetariańskie na kolację powinny zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na białko w 100%. Dania jarskie muszą zostać też jednak odpowiednio zrównoważone i zbilansowane. Poza białkiem znajdować się tam muszą również tłuszcze i węglowodany. Wybieraj produkty pełnoziarniste i chude, które nie będą mieć dużej ilości kalorii. Nie zapominaj, że zbyt wiele kalorii dostarczanych do organizmu może pogorszyć stan naszego zdrowia.

Szukasz pomysłu na smaczną kolację wegetariańską? Brak mięsa wcale nie oznacza, że potrawy muszą być nudne, niesmaczne czy monotonne. Wśród przykładowych dań na kolację, którymi możesz się zainspirować, warto wymienić przykładowe: kapuśniak z ziemniakami i marchewką, kotlety rybne w przyprawie chili, placki z cukinii z mozzarellą, frittata z pieczarkami i serem, halloumi na patelni ze szparagami w miodzie, zupa soczewicowa z marchewką i cebulą, wegetariańskie gołąbki z pełnoziarnistym ryżem lub kaszą gryczaną, zapiekanka ziemniaczana z grzybami leśnymi czy wegetariańska pizza z brokułem, cebulą, papryką i cukinią.

Wegetariańska kolacja - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto