Wegetariańskie przekąski

Wegetariańskie przekąski - przepisy

Najciekawsze artykuły w temacie wegetariańskie przekąski

Wegetariańskie przekąski - co to jest?

wegetariańskie przekąski

Dieta wegańska opiera się wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego, a wyklucza mięso, nabiał i jaja. Dlatego też wegańska przekąska musi być zrobiona wyłącznie z warzyw, owoców, grzybów, mąki i kasz. Mimo tego mamy pod dostatkiem przepisów na pyszne i szybkie przekąski. Jako pyszne przekąski sprawdzają się wypieki z farszem warzywnym, na przykład pizza, pita, ciasto francuskie, czy po prostu chleb. Pomysłów na farsze i pasty do pieczywa z produktów roślinnych jest bez liku. Zapiekane paszteciki z ciasta francuskiego możemy podać zarówno na ciepło jak i na zimno.

Wegańska przekąska - propozycje przekąsek wegańskich na każdą okazję 

Wegański sposób życia staje się coraz bardziej popularny i wybierany przez wielu ludzi. Wegan mamy w rodzinie i wśród znajomych. Warto więc znać przepisy na przekąski wegetariańskie, aby móc ugościć osobę, które wybrała tą dietę. Przekąska wegańska musi być zrobiona bez nabiału i jajek, co stwarza duże trudności. Doradzamy jak zrobić ciekawe przekąski na co dzień i na imprezę. Przedstawiamy przepisy na ciekawe przekąski na zimno i na ciepło.

Jaka jest najlepsza wegetariańska przekąska

Z czego robimy przystawki wege na co dzień i na imprezę

Obecnie, w dobie problemów ze zdrowiem, otyłością i problemów z ekologią, panuje moda na alternatywne sposoby odżywiania. Wśród nich prym wiedzie wegetarianizm i weganizm. Nie jest to dieta, lecz sposób życia, który zakłada odżywianie się bez mięsa. Motywacja jest nie tylko kulinarna czy zdrowotna, lecz także światopoglądowa. Generalnie różnica między wegetarianami, a weganami polega na tym, że wegetarianie powstrzymują się tylko od jedzenia mięsa, zaś weganie odżywiają się wyłącznie produktami roślinnymi. Dlatego też przekąski i przystawki wege muszą być zrobione wyłącznie z produktów roślinnych. Wyłączone jest więc nie tylko mięso, lecz także nabiał, tłuszcze zwierzęce, jaja i ryby oraz owoce morza.

Produkty pochodzenia roślinnego są tak bogate i różnorodne, że stworzenie pysznych przekąsek na co dzień lub na imprezę nie sprawia żadnej trudności. Z czego możemy zrobić pyszne przekąski na zimno lub na ciepło:

 • wszystkie warzywa,
 • oleje roślinne,
 • wegańskie ciasto francuskie,
 • pieczywo, tortilla, pita, spody do pizzy.

Do przekąsek często używa się wypieków, które w wielu wypadkach wymagają mleka, masła i jajek. Doświadczeni weganie świetnie radzą sobie z zamiennikami. Jednak początkujący weganie wybierają albo gotowe wegańskie ciasto lub pieką to co można zrobić z produktów roślinnych. Wegańskie ciasto francuskie jest wszędzie dostępne. Do wegańskich wypieków należy zwykłe pieczywo, pita i spody do pizzy. Trudniej jest zrobić wegańskie muffinki, tarty czy ciasto kruche. Jednak już ciasto francuskie, pita i pizza dają ogromne pole do popisu na przystawki wege.

Najlepsze przepisy na szybkie przystawki wege

Smaczna przekąska wege na drugie śniadanie lub na kolację

Jeśli ktoś z domowników przechodzi na dietę wegańską lub mamy  na kolacji gości wege, warto znać przepisy na przekąski wege.

Co może zrobić weganin, jeśli nagle dopadnie go głód, albo chce wziąć ze sobą coś na drogę? Najprostsze są oczywiście kanapki. Pomysłów na szybkie pasty do pieczywa jest bez liku. Świetne wegańskie pasty do pieczywa robimy z pieczonego buraka, szpinaku, pieczarek, fasoli i strączkowych, pieczonej marchewki i wielu innych. Świetnym pomysłem są także wegańskie paszteciki z ciasta francuskiego. Ciasto francuskie w wersji wega jest łatwo dostępne. Wystarczy stworzyć wegański farsz, podobnie jak pastę do kanapek, i zapiec. W tej formie wegetariańska przekąska sprawdzi się na ciepło lub na zimno.

Co zrobić, jeśli chcemy przygotować coś na ciepło? Świetnym pomysłem są panierowane warzywa. Jako panierkę możemy użyć ciasto naleśnikowe, które można zrobić bez mleka i jajka. Sprawdzi się także mleko roślinne i bułka tarta. Jako przekąska na ciepło sprawdza się pieczona dynia.

Szybkie pomysły na przekąski wege:

 • wegańskie paszteciki z ciastem francuskim,
 • hummus z chlebkiem pita,
 • wrap z warzyw z chlebkiem pita lub tortillą,
 • kanapki z warzywami lub wegańską pastą do pieczywa,
 • sałatki makaronowe lub ryżowe,
 • panierowane warzywa.

Wegetariańska przekąska na imprezę

Obecnie przed imprezą w dobrym tonie jest pytanie gości, czy są wegetarianami lub weganami i proponowanie im dań, które preferują. Namawianie i przekonywanie, że jak raz coś zjesz niezgodnie z przekonaniami, to sie nic nie stanie, jest po prostu niegrzeczne i w złym guście. Dlatego też warto mieć w zanadrzu przepisy na pyszne i szybkie przekąski i przystawki wege, aby ugościć osoby, które wybrały ten system żywienia.

Pomysły na szybkie imprezowe przystawki wege:

 • wegańskie paszteciki z ciasta francuskiego,
 • wegańska pizza,
 • wrapy warzywne,
 • wegańskie muffinki,
 • pasty, dipy i sosy do maczania pieczywa.

Ciasto na spód do pizzy jest naturalnie wegańskie. Dlatego też wystarczy dodać warzywne składniki na wierzch, jak pomidory, ananas, bazylia, pieczarki, itp. Aby zrobić wegańskie ciasto, trzeba mieć trochę doświadczenia, lecz bez trudu można zrobić wegańskie muffinki z nadzieniem słodkim lub wytrawnym.

Na imprezie dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju pasty i dipy, do maczania nachos lub pieczywa. Robimy je z awokado, roślin strączkowych, pieczarek itp. Przykładem jest hummus, guacamole, pesto i inne. Najprostszą przekąską na imprezę jest miska suszonych warzyw i owoców.

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto