Ciasto biała dama
- Jajko (6 szt.)
- Cukier - 3/4 szklanki (130 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 3/4 szklanki (100 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 1/4 szklanki (30 g)
- Brzoskwinie w syropie - 1/2 szklanki syropu + owoce (850 g)
- Serek śmietankowy (300 g)
- Śmietanka kremowa 30% (400 g)
- Cukier puder (60 g)
- Żelatyna - 2 łyżeczki (10 g)
- Masło (100 g)
- Wiórki kokosowe (250 g)
Przepis na ciasta biała dama krok po kroku
Jajka wyciągnij wcześniej z lodówki, by się ogrzały.
Przesiej do miski obie mąki.
Białka oddziel od żółtek. Ubij białka ze szczyptą soli, aż powstanie sztywna piana.
Ciągle miksując wsyp cukier, aż masa zgęstnieje. Zmniejsz obroty miksera i dodaj po jednym żółtku.
Łyżką drewnianą delikatnie wmieszaj mąki do masy jajecznej.
Formę wyłóż papierem i wylej na nią ciasto. Piecz przez 40 minut w 170 st. C. do suchego patyczka.
Gorący biszkopt w formie upuść na podłogę z wysokości 30 cm. Odstaw biszkopt do ostygnięcia.
Wymieszaj pół szklanki syropu z brzoskwiń z 1/4 szklanki wody.
Biszkopt przekrój na pół. Nasącz połową powstałego płynu dolną połowę biszkoptu.
Żelatynę rozpuść w 1/4 szklanki gorącej wody. Chwilę przestudź.
Brzoskwinie z syropu pokrój w kostkę.
W misce ubij śmietanę i serek śmietankowy. Stopniowo dodawaj cukier puder, a następnie żelatynę. Krem podziel na 3 części.
Część kremu wyłóż na nasączoną połowę biszkoptu. Ułóż na nim brzoskwinie i przykryj kolejną częścią kremu.
Przykryj pozostałym blatem biszkoptu.
Na suchej patelni podpraż wiórki kokosowe, aż zrobią się lekko brązowe. Ostudź i wmieszaj do pozostałego kremu.
Nasącz biszkopt pozostałym ponczem.
Posmaruj wierzch ciasta kremem z wiórkami. Dodatkowo możesz przystroić owocami.
Przed podaniem schłodź kilka godzin w lodówce (najlepiej przez noc).
-
Krem do tortu
-
Tort dla dziesięciolatki
-
Tort minecraftowy
-
Krem czekoladowy do tortu
-
Masa do tortu
-
Krem do tortu z mascarpone
-
Tort śmietankowy
-
Krem z białej czekolady
-
Karmel
-
Tort malinowy
-
Bita śmietana z mascarpone
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Masa marcepanowa
-
Krem kokosowy
-
Krem patissiere
-
Krem truskawkowy do tortu
-
Tort szwardzwaldzki
-
Tort czekoladowy z malinami
-
Krem do tortu
Więcej informacji na temat ciasta biała dama
Ciasto Biała Dama to nic innego jak pyszny, nasączony biszkopt przykryty śmietankowym, słodkim kremem z dodatkiem brzoskwiń. To prawdziwe „niebo w gębie” i dobry pomysł na zachwycenie wszystkich Twoich gości.
Przepis na ciasto biała dama spotkać można w dwóch różnych odmianach. Nasze instrukcje jak zrobić ciasto biała dama w wersji bardziej bogatej i pracochłonnej powinny pomóc Ci wykonać jego najsmaczniejszą odmianę.
Na początku jajka wyciągnij wcześniej z lodówki, by się ogrzały. Przesiej do miski obie mąki. Białka oddziel od żółtek. Ubij białka ze szczyptą soli, aż powstanie sztywna piana. Ciągle miksując wsyp cukier, aż masa zgęstnieje. Zmniejsz obroty miksera i dodaj po jednym żółtku. Łyżką drewnianą delikatnie wmieszaj mąki do masy jajecznej. Formę wyłóż papierem i wylej na nią ciasto. Piecz przez 40 minut w 170 st. C. do suchego patyczka. Gorący biszkopt w formie upuść na podłogę z wysokości 30 cm. Odstaw biszkopt do ostygnięcia. Wymieszaj pół szklanki syropu z brzoskwiń z 1/4 szklanki wody. Biszkopt przekrój na pół. Nasącz połową powstałego płynu dolną połowę biszkoptu. Żelatynę rozpuść w 1/4 szklanki gorącej wody. Chwilę przestudź. Brzoskwinie z syropu pokrój w kostkę. W misce ubij śmietanę i serek śmietankowy. Stopniowo dodawaj cukier puder, a następnie żelatynę. Krem podziel na 3 części. Część kremu wyłóż na nasączoną połowę biszkoptu. Ułóż na nim brzoskwinie i przykryj kolejną częścią kremu. Przykryj pozostałym blatem biszkoptu. Na suchej patelni podpraż wiórki kokosowe, aż zrobią się lekko brązowe. Ostudź i wmieszaj do pozostałego kremu. Nasącz biszkopt pozostałym ponczem. Posmaruj wierzch ciasta kremem z wiórkami. Dodatkowo możesz przystroić owocami. Przed podaniem schłodź kilka godzin w lodówce (najlepiej przez noc).
Jeśli jednak goście dosłownie pukają już do Twoich drzwi, to możesz wykonać wersję szybszą, na zimno, bez pieczenia. Wówczas na dnie formy ułóż herbatniki w całości. Do kremu ze śmietany i serka dodaj wystudzoną galaretkę brzoskwiniową rozpuszczoną w szklance wody. Krem podziel na cztery części. Na herbatnikach ułóż część kremu z galaretką, wciśnij do niego owoce i przykryj herbatnikami. Powtórz czynność jeszcze dwa razy. Do ostatniej części kremu dodaj podprażone wiórki i wyłóż na ostatnią warstwę ciastek. Całość schłodź w lodówce przez 3-4 godziny i podawaj. Taki placek to idealne rozwiązanie również na szybki deser do kawy.
Alergeny w cieście biała dama
Lista alergenów dla ciasta biała dama przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- serek śmietankowy
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło
Wartości odżywcze ciasta biała dama
W domowych wypiekach można wymieniać cukier na słodzik. Tym samym można "zaoszczędzić" trochę kilokalorii nie tracąc pysznego, słodkiego smaku.
Energia i białka
(210g)
Węglowodany
(210g)
Tłuszcze
(210g)
Witaminy
(210g)
Składniki mineralne
(210g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.