Wegańskie sushi
- Arkusze nori - 5 arkuszy (10 g)
- Ryż do sushi (450 g)
- Ocet ryżowy - 7 łyżek (70 ml)
- Ogórek - 1 sztuka (60 g)
- Marchewka - 1 sztuka (45 g)
- Awokado - 1 sztuka (250 g)
- Tofu wzbogacane wapniem - pół kostki (90 g)
- Sól - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na wegańskie sushi krok po kroku
Ryż do sushi przygotuj i ugotuj według instrukcji na opakowaniu.
Ocet przelej do rondelka, dodaj sól i podgrzewaj, aż sól się rozpuści, ale nie doprowadzaj do wrzenia.
Ugotowany ryż wymieszaj z octem.
Ogórka, marchew, awokado i tofu pokrój w cienkie paski.
Przygotuj matę do zawijania, ułóż arkusze nori matową stroną do góry.
Wilgotnymi dłońmi układaj warstwę ryżu oraz przygotowane dodatki.
Zacznij rolować, co jakiś czas dociskając, aby składniki się nie przemieszczały.
Gotowe rolki pokrój na mniejsze części.
Więcej informacji na temat wegańskiego sushi
Wegańskie sushi to bezrybna wersja najsłynniejszego japońskiego dania. Domowe sushi wegańskie jest w zasięgu możliwości każdego – przygotujesz je łatwo i szybko, jeśli tylko zaopatrzysz się w odpowiednie składniki. Potrzebne Ci będą arkusze nori, ocet ryżowy, specjalny ryż do sushi oraz warzywa i tofu. Jeśli lubisz inne dodatki, możesz skorzystać też z sosu sojowego, wasabi, czy nasion sezamu. Wegańskie sushi to świetny pomysł an pyszne i szybkie do zrobienia przekąski na imprezę w domu lub w plenerze. Zastanawiasz się jak zrobić wegańskie sushi w domu? Koniecznie poznaj nasz prosty przepis, który będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką, a powstałe sushi będzie dobre i posmakuje wszystkim. Najbardziej pracochłonnym elementem przygotowania wegańskiego sushi jest ugotowanie ryżu, jednak postępowanie zgodnie z instrukcją na opakowaniu i nieomijanie żadnego kroku jest bardzo ważne do tego, aby finalnie miał on odpowiednią konsystencją, a sushi nie rozpadało się przy zawijaniu i nakładaniu. Dalej jest już tylko prościej, wystarczy, że ułożysz ugotowany ryż na arkuszach nori, dodasz pokrojone dodatki i zawiniesz. W kwestii dodatków do wegańskiego sushi panuje duża dowolność. Możesz skorzystać tak naprawdę z każdych warzyw. Warto dodać też tofu, które będzie dobrym źródłem białka, a także wapnia, jeśli wybierzesz produkt fortyfikowany tym składnikiem. Wegańskie sushi świetnie smakuje z sosem sojowym i wasabi, jeśli preferujesz ostrzejsze smaki. Koniecznie czytaj dalej aby poznać najlepszy przepis na wegańskie sushi.
Alergeny w wegańskim sushi
Lista alergenów dla wegańskiego sushi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Tofu wzbogacane wapniem
- sos sojowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
Wartości odżywcze wegańskiego sushi
Ryż do sushi ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego osoby z cukrzycą czy insulinoopornością powinny spożywać kontrolowane ilości.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.