Jak się je pałeczkami?

Jak się je pałeczkami
Jak się je pałeczkami
ikona podziel się
Opublikowano: 10.06.2023 r., 0:19 | Autor: Magda Panek

Jedną z pałeczek, która będzie stanowić nieruchomą cześć, włóż między palec wskazujący a kciuk i przytrzymaj ją palcem środkowym oraz serdecznym. Drugą pałeczkę, która będzie ruchoma, ułóż równolegle do pałeczki nieruchomej i przytrzymaj ją kciukiem oraz palcem wskazującym. Górną pałeczką ruchomą chwytaj jedzenie i opieraj je o pałeczkę nieruchomą.

Jak się je pałeczkami? Co jeszcze warto wiedzieć?

W kuchni japońskiej chętnie sięga się po ryby, owoce morza, wodorosty oraz warzywa. Bardzo popularne są zupy, Pałeczki japońskie lub chińskie stanowią dalekowschodni odpowiednik sztućców. Stanowią one dwa drążki o określonej długości i mogą być wykonane z drewna, bambusa, porcelany, kości, metalu lub kości słoniowej. Pałeczki są oszlifowane i niekiedy zdobione. Pałeczki najczęściej stosowane są w kuchni azjatyckiej. Pałeczki wykonane z drewna lub bambusa nie przewodzą ciepła, przez co wpływają na komfort jedzenia. W dalszej części dowiesz się jak trzymać pałeczki oraz jak jeść pałeczkami prawidłowo. W Polsce pałeczki najczęściej wykorzystywane są do spożywania sushi. Natomiast w kuchni azjatyckiej wykorzystuje się je zarówno do gotowania, jak i jedzenia posiłków (np. popularne jest jedzenie ryżu przy pomocy pałeczek). W Polsce dostępne są jednorazowe pałeczki, które połączone są ze sobą - daje to gwarancję, że nikt wcześniej ich nie używał. Przed przystąpieniem do jedzenia pałeczki należy rozdzielić.

A więc jak się je pałeczkami? Jedną z pałeczek, która będzie stanowić nieruchomą cześć, włóż między palec wskazujący a kciuk i przytrzymaj ją palcem środkowym oraz serdecznym. Drugą pałeczkę, która będzie ruchoma, ułóż równolegle do pałeczki nieruchomej i przytrzymaj ją kciukiem oraz palcem wskazującym. Górną pałeczką ruchomą chwytaj jedzenie i opieraj je o pałeczkę nieruchomą.

Istnieje kilka zasad savoir-vivre’u, które należy przestrzegać podczas jedzenia pałeczkami, nieprzestrzeganie tych zasad może być postrzegane jako nietakt. Do zasad jedzenia pałeczkami możemy zaliczyć:

 • niewymachiwanie oraz niebawienie się pałeczkami;
 • nieoblizywanie pałeczek podczas jedzenia lub po nim;
 • niewbijanie pałeczek w jedzenie;
 • niewskazywanie pałeczkami przedmiotów oraz osób;
 • nietrzymanie pałeczek w zamkniętej pięści;
 • niepodawanie jedzenia pałeczkami innej osobie;
 • niestukanie pałeczkami w miskę;
 • jedzenie składników zup przy pomocy pałeczek, a następnie wypijanie bulionu bezpośrednio z miseczki.

Podsumowując: wiesz już jak ułożyć pałeczki do jedzenia oraz znasz zasady spożywania posiłków z ich użyciem. Jedzenie pałeczkami stanowi doskonały pomysł na spożywanie posiłków wywodzących się z kuchni chińskiej lub japońskiej. W Polsce najczęściej pałeczki wykorzystuje się do spożywania sushi.

Polecane przepisy

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto