Kuchnia japońska

Ilustracja: Kuchnia japońska - opis, tradycyjne dania, sposoby przygotowania, porady

Tradycyjna kuchnia japońska silnie związana jest z morzem oraz z ryżem. Podstawą diety jest ryż oraz są ryby, owoce morza i wodorosty. Potrawy są proste do zrobienia. Najczęściej stosuje się gotowanie lub smażenie w głębokim tłuszczu. Prażenie jest rzadko stosowane. Cechą kuchni japońskiej są łagodne przyprawy, które nie zmieniają smaku potraw, jedzenie surowe lub przygotowywane szybko oraz mała ilość tłuszczu. Przepisy kuchni japońskiej wykorzystują ryż, przetwory z soi oraz warzywa i wodorosty, jak również sosy i buliony rybne. Słodycze są mało słodkie i oparte o słodką pastę z czerwonej fasoli, zaś podstawowym napojem jest zielona herbata.

Kuchnia japońska - opis, tradycyjne dania, sposoby przygotowania, porady

Kuchnia japońska kojarzy się przede wszystkim z popularnym sushi oraz zupkami instant, czy też ostrą pastą wasabi. Wyobrażamy sobie, że jest to coś zupełnie innego niż kuchnia austriacka czy kuchnia polska. Jednak mało kto miał okazję skosztować prawdziwych dań japońskich i dowiedzieć się jaka jest charakterystyka kuchni japońskiej. Przedstawiamy podstawowe cechy ciekawej tradycji kulinarnej Japonii oraz najciekawsze przepisy i dania.

Tradycyjna kuchnia japońska - pochodzenie i charakterystyka

Tradycyjne, japońskie zasady kulinarne

W Japonii zarówno przygotowywanie, podawanie i spożywanie posiłków stanowi rodzaj sztuki. Jedzenie się celebruje i stanowi ono także rodzaj medytacji. Dlatego też jedzenie odbywa się w spokoju, zaś potrawy podane są w sposób estetyczny i uporządkowany.

Japońska kuchnia charakteryzuje się małą ilością przypraw i brakiem intensywnych smaków. Kucharzom chodzi o pokazanie naturalnego smaku danej potrawy, a niewielka ilość przypraw ma za zadanie tylko podkreślenie tego smaku. Przyprawy i dodatki nie mogą zmieniać smaku potraw.

Tradycyjna kuchnia japońska wykształciła dania proste i szybkie do zrobienie. Japończycy lubią jeśli wszystko jest uporządkowane, dlatego też zarówno żywność jak i kuchnia japońska są sklasyfikowane według sposobu gotowania na dania:

  • surowe, bez obróbki cieplnej,
  • gotowane,
  • grillowane,
  • pieczone,
  • smażone,
  • dania poddane procesowi fermentacji,
  • dania z ryżu.

Jako obróbkę cieplną najczęściej stosuje się gotowanie lub smażenie w głębokim tłuszczu. Rzadko stosuje się prażenie. Japońskie przepisy są raczej proste i szybkie do zrobienia. Smażenie na woku czy w głębokim oleju trwa kilka minut. Jedynym problemem dla Europejczyków, chcących samodzielnie wykonać japońskie potrawy, jest trudność z dostępem do oryginalnych składników.

Uporządkowane są również zasady spożywania posiłku. Posiłek w Japonii powinien składać się z 5 elementów: miski zupy, miski ryżu i 3 innych dań.

Jednocześnie w Japonii istnieje rozbudowana sieć fast food, gdzie na stoiskach ulicznych można kupić tradycyjne popularne japońskie dania. Przy stoiskach są miejsca do siedzenia, gdzie można spokojnie zjeść.

Tradycyjne składniki kuchni japońskiej

Tradycje kulinarne Japonii różnią się znacznie od tradycji europejskich. Nie stosuje się tu przetworów mlecznych, czy ziemniaków, które tak lubi kuchnia austriacka czy polska. Głównym źródłem białka są ryby, owoce morza, jak również wołowina i drób. Prócz warzyw jada się również wodorosty. Buddyzm przez wieki zakazywał jedzenia mięsa ssaków, dlatego też w japońskiej sztuce kulinarnej mamy bardzo mało potraw mięsnych.

W kuchni japońskiej ogromną rolę odgrywa ryż, z tym że stosuje się tam rodzaj kleistego ryżu, który nie jest dostępny w Europie. W Japonii istnieje ogromna ilość rodzajów ryżu. Z ryżu robi się ciastka i krakersy ryżowe oraz alkohol ryżowy. Rzadko występuje zaś makaron czy papier ryżowy. Japońskie tradycje kulinarne wykorzystują makarony z pszenicy, podobnie jak robi to kuchnia austriacka czy włoska.

Japońskie przepisy kulinarne wykorzystują również przetwory soi, jak miso czy tofu. Z ryżu i soi robi się również pasty do marynowania mięsa. Podstawową przyprawą jest sos sojowy.

Jako przyprawy stosuje się:

  • sos sojowy,
  • miso,
  • ocet ryżowy,
  • olej sezamowy,
  • chrzan wasabi.

Najciekawsze popularne dania japońskie

Japońskie potrawy z ryżem

Najbardziej znaną potrawą japońską jest sushi, czyli surowa ryba z ryżem, warzywami i wodorostami. Japończycy wymyślili różne sposoby zawijania i podawania sushi, które w różny sposób formuje się w wałeczek i kroi na kawałki. Sushi robi się z ryb, krewetek lub przetworów z soi. Sushi stało się bardzo popularne i wydaje się, że jest ono na tyle proste, że można je zrobić samemu w domu. W sprzedaży dostępny jest ryż do sushi, wodorosty oraz maty do zwijania. Jednak zdobycie odpowiednich ryb nie jest takie proste, gdyż rybami słodkowodnymi czy węgorzem można się zatruć. Dlatego lepszym rozwiązaniem na domowe sushi są przepisy wegetariańskie.

Jednym z narodowych dań japońskich jest curry z ryżem. Co ciekawe, indyjskie curry zostało spopularyzowane nie przez Hindusów, lecz przez Brytyjczyków, którzy przywieźli je do Japonii. Początkowo pasta curry była towarem luksusowym. Natomiast, gdy w XX wieku w sklepach pojawiła się popularna pasta curry w kostkach, zawojowała ona jadłospis Japończyków i stała się dodatkiem do codziennych dań. Do zasmażki z curry i mąki dodaje się mięso i warzywa, następnie podaje z ryżem. Japońskie curry jest łagodne w smaku, gdyż Japończycy nie lubią ostrej kuchni. Jada się je łyżką.

Popularne zupy

Podstawą japońskich zup jest bulion dashi robiony z wodorostów i suszonej ryby. Bulion ma delikatny smak i nieco morski aromat. Najbardziej popularne jedzenie w Japonii stanowi zupa ramen, czyli rodzaj rosołu z pszennym makaronem i z różnymi dodatkami jak mięso, pędy bambusa, jajko czy grzyby shitake. Ważnym składnikiem zupy ramen jest tare, czyli słona i aromatyczna esencja utrzymująca się na dnie miski. Tare robi się na bazie sosu sojowego. Zupa ta przywędrowała do Japonii z Chin i zdobyła dużą popularność na świecie, gdzie stała się pierwowzorem zupek instant.

Równie popularna jest zupa miso oparta na bulioni dashi. Jej głównym składnikiem jest miso czyli sfermentowana pasta sojowa. Do zupy dodaje się także warzywa, ryby, tofu i wodorosty, które powinny odzwierciedlać porę roku.

Tradycyjne japońskie przystawki, przekąski i dania mączne

Kuchnia japońska stosuje tzw. tempurę czyli ciasto pszenne smażone w głębokim oleju. Dlatego też w kuchni japońskiej istnieją liczne przepisy na warzywa, owoce morza czy ryby w cieście, które smaży się w głębokim oleju bardzo szybko. Japońskie przystawki często kupuje się na straganach ulicznych i szybko zjada.

Ciekawe japońskie przystawki i przekąski to:

  • okonomiyaki, czyli naleśniki przypominające pizzę,
  • takoyaki, czyli ośmiornica smażona w cieście,
  • taiyaki, czyli smażona ryba,
  • gomae

Japońskie desery, słodkości i napoje

Co ciekawe, japońskie desery są mało słodkie i zrobione z fasoli i soi. Najpopularniejsze są ciastka mochi zrobione z ryżu i nadziewane słodką fasolą. Typowym japońskim przysmakiem są placki dorayaki smażone z ciasta drożdżowego. Pomiędzy dwa placuszki wkłada się nadzienie ze słodkiej pasty z czerwonej fasoli.

Klasycznym napojem podawanym do posiłków jest zielona herbata. W Japonii wykształcił się cały ceremoniał i tradycja parzenia i picia herbaty, który stanowi rodzaj medytacji i wyciszenia. Bardzo popularna jest matcha, czyli sproszkowana zielona herbata. Jako napój alkoholowy pije się sake, czyli wino ryżowe.

Pozostałe przepisy kuchni japońskiej

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto