Wegański rosół
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Por - 1 sztuka (100 g)
- Pietruszka - 2 sztuki (120 g)
- Marchewka - 3 sztuki (200 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
- Sos sojowy - 2 łyżki (20 ml)
- Makaron bezjajeczny - 1 szklanka (250 g)
- Natka pietruszki (50 g)
Przepis na wegański rosół krok po kroku
Warzywa dokładnie umyj, a cebulę obierz ze skóry i przekrój na pół, opal ją delikatnie nad ogniem.
Podsmaż warzywa w garnku na oliwie z oliwek i wlej 2,5 h wody.
Dodaj przyprawy i gotuj na niewielkim ogniu przez 2 godziny.
Odcedź zupę przez sitko i przelej do miski, dodaj ugotowany makaron i posiekaną pietruszkę.
-
Rosół z kury
-
Rosół z kaczki
-
Consomme
-
Wywar warzywny
-
Rosół wołowy
-
Rosół z perliczki
-
Rosół z królika
-
Rosół z indyka
-
Rosół z kurczaka
-
Rosół z gęsi
-
Rosół wegetariański
-
Rosół z kołdunami
-
Rosół z bażanta
-
Rosołek dla niemowlaka
-
Rosół wołowo drobiowy
-
Lane kluski na rosole
-
Rosół z gołębia
-
Rosół na skrzydełkach
-
Rosół
Więcej informacji na temat wegańskiego rosołu
Jesteś na diecie wegańskiej, ale masz ochotę na rosół? Nic straconego, koniecznie poznaj mój dzisiejszy przepis na wegański rosół. Powstanie on na bazie warzyw, zaopatrz się w marchew, pietruszkę, seler, por, cebulę oraz odrobinę oliwy z oliwek i makaron. Śmiało możesz postawić na ryżowy lub bez jajeczny.
Zatem, jak ugotować wegański rosół?
W pierwszej kolejności warzywa dokładnie umyj, a cebulę obierz ze skóry i przekrój na pół, opal ją delikatnie nad ogniem. Podsmaż warzywa w garnku na oliwie z oliwek i wlej 2,5 h wody. Dodaj przyprawy i gotuj na niewielkim ogniu przez 2 godziny. Odcedź zupę przez sitko i przelej do miski, dodaj ugotowany makaron i posiekaną pietruszkę. Nasz rosół jest dobry do spożycia. Im dłużej będziesz gotować nasz wegański rosół, tym bardziej aromatyczny i pyszny w smaku on będzie.
Rosół powstał całkowicie bez mięsa, jest on w 100% warzywny. Co ważne makaron ryżowy, który możesz użyć, będzie bezglutenowy, ponieważ wykorzystany makaron ryżowy należy do produktów naturalnie bezglutenowych. Jeśli jednak nie masz problemu z tolerancją glutenu, możesz podawać zupę z ryżem lub makaronem pszennym.
Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Warzywa, na których powstała nasza zupa to bogactwo witamin. Nie pomijaj dodatku cebuli i czosnku, które mają właściwości antywirusowe i przeciwbakteryjne, dlatego warto o nich pamiętać szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Dodatkowo warzywa te nadają aromat całej potrawie.
Skoro już wiesz, jak zrobić wegański rosół koniecznie przygotuj go według mojego przepisu i przekonaj się, jaki jest pyszny. Będzie to idealny pomysł na obiad dla całej Twojej rodziny.
Alergeny w wegańskim rosole
Lista alergenów dla wegańskiego rosołu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- Makaron bezjajeczny
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
Wartości odżywcze wegańskiego rosołu
Do rosołu możesz dodać też makaron ryżowy.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.