Rosoły

Przepisy na rosoły
Rosół

Rosół to tradycyjna danie kuchni polskiej. Tę zupę sporządza się z drobiu, wołowiny lub samych warzyw. Najczęściej podaję się ją z makaronem lub ziemniakami. Zupa serwowana jest podczas różnych uroczystości, ale jest to też danie charakterystyczne dla niedzielnego obiadu. Wywar mięsno-warzywny traktowany jest jak lekarstwo i podaje się go w czasie przeziębienia oraz osłabienia. Rosoły są bazą dla innych zup, np. czerwonego barszczu, żurku w chlebie czy zupy pomidorowej.

Przepisy na rosoły – oto zbiór receptur na rosoły na bazie różnych mięs i warzyw

Rosół to zupa, którą zna każdy. W Polsce jest to danie, które obowiązkowo pojawia się na stole podczas uroczystości oraz niedzielnego obiadu. Ta zupa jest także podawana osobom osłabionym oraz przeziębionym. Rosoły można robić z makronem, z ziemniakami lub z lanym ciastem. Przedstawiamy najlepsze przepisy na rosoły, które koniecznie musisz poznać!

Tradycyjny rosół – drobiowy, wołowy, warzywny

Rosoły dawniej i dziś – czy ta zupa znana jest tylko w Polsce?

Rosół po raz pierwszy pojawił się w książce kucharskiej Stanisława Czernieckiego "Compendium ferculorum". Książka ukazała się w 1682 roku. Zapisany tam przepis na rosół różnił się od tego, który znamy dzisiaj. Wtedy podstawą zupy było mięso wołowe oraz kuropatwy lub gołębie, a obecnie najczęściej przygotowuje się rosół z kurczaka.

Jednak ta zupa powstała o wiele wcześniej. Jako pierwsi przygotowali ją neandertalczycy. Do wyłożonego zwierzęcą skórą dołku wlewali wodę i wrzucali twarde warzywa oraz kawałki mięsa, a na koniec umieszczali tam nagrzane kamienie. W ten sposób mogli ugotować te części zwierzyny, które trudno było im upiec.

Sama nazwa zupy nawiązuje do nadużywania soli. Słowo „rosół” pochodzi od „rozsolić”. Dawniej solono mięso, aby ochronić je przed zepsuciem, ale później często okazywało się trudne do zjedzenia. Chcąc pozbyć się tej soli, mięso przez długi czas gotowano. W pewnym momencie wywar uzupełniano o warzywa i przyprawy, tworząc w ten sposób zupę o nazwie „rozsół”.

Zupa, która tak często gości na naszych stołach, jest popularna także w innych krajach. Nie jest to jednak taki rosół, jaki my znamy. Ten bulion inaczej wygląda w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Szkocji, w Japonii oraz w wielu innych państwach. Wywary, które przypominają nasze tradycyjne danie, to m.in.:

  • rosół z kury, czy chicken soup – zupa popularna w Stanach Zjednoczonych. Jest to przezroczysty bulion z kawałkami kurczaka i warzyw. Może być podawany z makaronem, ryżem lub pierogami.
  • ramen – jest to japońska zupa. W jej skład wchodzi bulion z mięsa wieprzowego, makaron pszenny, tare, olej smakowy oraz różne dodatki (mogą to być m.in. cebula, pędy bambusa, jajko ugotowane na twardo, kamaboko). Istnieją różne rodzaje ramenu, np. Miso, Shio, Gyokai.
  • consommé – jest to chudy rosół pochodzący z kuchni francuskiej. Przygotowuje się go na bazie warzywnego wywaru. W czasie gotowania należy dodać ubite białko z jajka, pomidory oraz chude mięso. Na końcu rosół należy odcedzić oraz zdjąć oczka z tłuszczu.

Tradycyjny wywar mięsno-warzywny jako lekarstwo – jakie właściwości ma rosół?

Wartości odżywcze rosołu uzależnione są od tego, z czego został zrobiony i jak długo był gotowany. Choć może się wydawać, że ma dużo wartości odżywczych, to bardzo często ta zupa jest pozbawiona witamin oraz minerałów. Za to odpowiednio przygotowana zawiera cenne aminokwasy.

Podczas długiego gotowania wartości odżywcze warzyw idą na straty, dlatego w rosole największe znaczenie ma tłuszcz, który wygotowuje się z kości. Chcąc wzbogacić rosołu w wartości odżywcze, należy przygotować go m.in. z kości szpikowych, które są bogate w cynk, mangan, selen, żelazo, witaminę A, witaminę K oraz kwas tłuszczowy. Z mięsa, kości i chrząstek otrzymujemy kolagen. Najlepiej powstrzymać się z usuwaniem osadu (szumowin), ponieważ w nich znajdują się wartości odżywcze. Kości kurczaka dostarczają magnez, wapń, potas, fosfor i żelazo.

Gorący rosół mocno rozgrzewa, co jest wskazane przy przeziębieniu. Z kolei wygotowany z kości tłuszcz osłania błony śluzowe, dlatego łagodzi ból gardła. Dzięki temu łatwiej jest przełknąć zupę i uzupełnić płyny.

Najlepszy przepis na rosół

Jak przygotować aromatyczny mięsny lub warzywny bulion?

Rosoły nie należą do najszybszych zup. W ich przygotowaniu bardzo duże znaczenie odgrywa czas ich gotowania. To bardzo czasochłonne danie, jednak później rosół można jeść przez kilka dni. Trzeba tylko pamiętać o jego właściwym przechowywaniu. Rosół szybko się zepsuje, jeśli po prostu pozostawimy go w garnku.

Gotowy rosół należy odcedzić. Płynną część rosołu należy przelać do słoików i bardzo dobrze je zakręcić, a warzywa i mięso należy schować do osobnego pojemnika. Nie należy trzymać razem płynów i reszty składników zupy. Rosół w lodówce może stać kilka dni, ale jeśli przez zakrętkę dostawało się powietrze, nie będzie nadawał się do spożycia. Ten wywar służy jako baza do różnych zup, a mięso z rosołu można wykorzystać do przygotowania innych potraw.

Ta zupa może składać z zaledwie kilku składników. Najprostszy rosół będzie zrobiony na bazie samych warzyw i taki wywar nie musi być długo gotowany. Z kolei tradycyjny bulion gotuje się kilka godzin. Należy zacząć od gotowania samego mięsa (woda musi być zimna i ogrzewać się powoli), a dopiero później można dodać warzywa (opaloną cebulę i surową włoszczyznę, czyli marchewkę, pietruszkę, kawałek pora i seler) oraz przypraw (ziele angielskie, sól, pieprz, liście laurowe). Do rosołu można wrzucić także dwa ząbki czosnku. Rosół należy gotować na małym ogniu (może tylko „mrugać”).

Rosół można przygotować na jednym rodzaju mięsa. Wyjdzie zarówno na porcjach rosołowych, jak i tylko na podudziach oraz pałkach z kurczaka. Jeśli chcesz przygotować tłuszczy rosół, zdecyduj się na połączenie mięsa z kaczki i gęsi. Smaczny rosół wyjdzie także na mięsie wołowym, ale to mięso powinno gotować się dłużej.

Smaczny rosół – z czym podawać?

W tej kwestii nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bulion warzywny, wołowy lub drobiowy najczęściej przygotowywany jest z makaronem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić go z ziemniakami. Ten aromatyczny wywar będzie dobry z lanym ciastem (kluskami lanymi), kaszą, pierożkami, ryżem lub nawet chlebem. Do rosołu możesz włożyć ugotowane w nim warzywa oraz kawałki mięsa.

Rosół to taka zupa, którą można przygotować zarówno w dni powszednie, jak i na specjalne okoliczności. Ten mięsny wywar jest rozgrzewający i smaczny, a do tego można go sporządzić z zaledwie kilku składników. Jest to tania i prosta zupa, która jest bazą innych, np. zupy ogórkowej, pomidorowej oraz żurku. Bardzo często rosół podawany jest jednego dnia, a na drugi dzień przygotowuje się z niego coś innego.

Rosoły - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto