Tajskie curry
- Kalafior - 1/2 szt (440 g)
- Ciecierzyca konserwowa - 8 łyżek (120 g)
- Marchewka (90 g)
- Papryka żółta (230 g)
- Mleczko kokosowe - 2 szklanki (500 ml)
- Orzeszki ziemne - 1 garść (60 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (45 ml)
Przepis na tajskie curry krok po kroku
Kalafior podziel na różyczki.
W dużym garnku zagotuj 1,5 l wody i włóż do niej kalafiora. Blanszuj przez 5 minut.
Na patelni rozgrzej oliwę.
Cebulę bardzo drobno posiekaj i podsmaż na rozgrzanym tłuszczu do zarumienienia.
Do cebuli dodaj pokrojoną w kostkę paprykę i smaż przez 5 minut.
Marchew obierz, pokrój na plasterki, dodaj do pozostałych składników.
Ciecierzycę odcedź z nadmiaru zalewy i dodaj do pozostałych składników. Całość odsmaż jeszcze 2 minuty.
W miseczce zmieszaj mleczko kokosowe z pastą i przyprawami, następnie wlej sos do warzyw.
Warzywa duś przez kolejne 15 minut, do miękkości.
Gotowe danie podawaj z posiekanymi orzeszkami.
Więcej informacji na temat tajskiego curry
Tajskie curry to danie, które na pewno przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi azjatyckiej kuchni. To z przepisu jest niezwykle gęste, rozgrzewające i bardzo aromatyczne, dlatego świetnie sprawdzi się zwłaszcza jesienią czy zimą. Można jeść je bez dodatków, ale pysznie smakuje z ryżem czy pieczywem. Ze względu na konsystencje może być również podawane zamiast zupy.
Przepis na tajskie curry jest niezwykle prosty, więc spokojnie nadaje się również dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z gotowaniem. Do jego stworzenia wystarczy tylko kilka produktów, które z łatwością można znaleźć w każdym większym sklepie. Choć głównymi składnikami są oczywiście warzywa, to sercem tego dania są odpowiednie przyprawy, dzięki którym smakuje tak fantastycznie. To danie w pełni wegetariańskie, dlatego może gościć zarówno w dietach roślinnych, jak i tradycyjnych. Głównymi produktami potrzebnymi do przygotowania tego curry są kalafior i ciecierzyca. Kalafior świetnie sprawdza się w ostrych sosach, gdyż wspaniale chłonie smaki. Choć w przepisie używany jest świeży kalafior sprawdzi się również mrożony. Ciecierzyca, która jest drugim najważniejszym składnikiem, dostarcza odpowiedniej ilości białka do tego dania, to dzięki niej jest takie sycące. Oprócz tego cieciorka jest też źródłem błonnika, który pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, a także wapnia i żelaza, pierwiastków których głównie brakuje na roślinnych dietach, więc warto jest zadbać o ich prawidłową podaż.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić tajskie curry, by było niezwykle pyszne, szybkie, a przy tym naprawdę zdrowe, to ten sprawdzony przepis, będzie idealnym rozwiązaniem. Powstaje z niego danie dobre, a przy okazji łatwe, które wspaniale sprawdza się na obiad. Potrawa ta jest niezwykle zdrowa, gdyż robi się ją z warzywami, bez dodatku mięsa. To idealny pomysł na danie dla miłośników orientalnych smaków, których w tej opcji nie brakuje. To ze względu na całą gamę przypraw, których używa się do przygotowania tajskiego curry. Najważniejszym jest oczywiście pasta curry, oprócz niej dobrze dodać również kurkumę i trawę cytrynową, która nadaje wspaniałego aromatu.
Alergeny w tajskim curry
Lista alergenów dla tajskiego curry przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- orzeszki ziemne
Wartości odżywcze tajskiego curry
To zdrowa opcja, która świetnie sprawdzi się na co dzień. Zawiera białko i błonnik, a także zdrowe tłuszcze.
Energia i białka
(371g)
Węglowodany
(371g)
Tłuszcze
(371g)
Witaminy
(371g)
Składniki mineralne
(371g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.