Pasztet wegański
- Soczewica czerwona - 1 szklanka (180 g)
- Kasza jaglana - 3/4 szklanki (135 g)
- Marchewka - 2 średnie marchewki (140 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (80 g)
- Cebula - 2 sztuki (200 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
- Orzechy włoskie - 2 garście (60 g)
- Fasola czerwona - 1/4 puszki (60 g)
- Bułka tarta - 2 łyżki (20 g)
Przepis na pasztet wegański krok po kroku
Na małej patelni upraż orzechy. Po ostudzeniu je posiekaj.
Marchewki i pietruszkę obierz, opłucz i zetrzyj na tarce.
Na sitku odcedź fasolę.
Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Na dużej patelni rozgrzej 90 ml oleju. Następnie wrzuć tam cebulę i przysmażają ją do przyrumienienia. Dodaj marchewkę i pietruszkę. Duś pod przykryciem ok. 10 min (warzywa muszą być miękkie). Dodaj 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej, 1/2 łyżeczki papryki wędzonej, 1 łyżeczkę papryki słodkiej oraz sól i pieprz do smaku według własnego uznania. Wymieszaj i odstaw do wystudzenia.
Soczewicę dobrze przepłucz na sitko pod bieżącą wodą i umieść ją w garnku. Soczewicę ugotuj w lekko osolonej wodzie (ok. 15 min). Gdy soczewica będzie miękka, odcedź ją i odstaw do wystudzenia.
Kaszę jaglaną przełóż na sitko i sparz wrzątkiem, a potem jeszcze dobrze ją przepłucz. Kaszę jaglaną zalej wrzątkiem i gotuj ok. 20 min w lekko osolonej wodzie. Gdy kasza jaglana będzie miękka, odcedź ją, przełóż do miski i odstaw do wystudzenia.
W misie miksera umieść soczewicę, kaszę, przyprawioną cebulę z marchewką i pietruszką, orzechy, fasolę. Wszystko zmiksuj, ale pozostaw malutkie kawałki.
Keksówkę wysmaruj olejem i posyp bułką tartą. Następnie umieść w keksówkę całą masę.
Pasztet piecz ok. 45 min w piekarniku nagrzanym do 190 stopni. Po wyjęciu odczekaj, aż przestygnie i umieść go w lodówce. Podawaj schłodzony.
-
Legumina
-
Kotlety z kaszy jaglanej
-
Kotlety z cukinii
-
Pasztet z ciecierzycy
-
Jaglanka
-
Kotlety z brokułów
-
Budyń z kaszy jaglanej
-
Kasza jaglana z warzywami
-
Wegańskie kotlety
-
Placki z kaszy jaglanej
-
Jaglanka na mleku
-
Ciasto z kaszy jaglanej (keks z bakaliami i polewą czekoladową)
-
Kasza jaglana na słodko
-
Kasza jaglana na mleku
-
Rafaello z kaszy jaglanej
-
Kotlety jaglane
-
Desery z kaszy jaglanej
-
Sernik z kaszy jaglanej
-
Dania z kaszy jaglanej
Więcej informacji na temat pasztetu wegańskiego
Na ten pyszny pasztet wegański jest prosty przepis, ale jego zrobienie zajmuje trochę czasu. Warto jednak wypróbować przepis na bezmięsny pasztet, ponieważ jest nie tylko zdrowy, ale też bardzo dobrze smakuje. Warzywny pasztet można przygotować na święta.
Jak zrobić domowy wege pasztet? Warto zacząć od przygotowania sobie wszystkich składników. Zarówno soczewicę, jak i kaszę jaglaną trzeba ugotować i odstawić do wystudzenia. Na patelni trzeba przygotować cebulę, marchewkę i pietruszkę. Orzechy warto uprażyć, a fasolę dobrze odcedzić. Następnie wszystkie składniki trzeba ze sobą zmiksować.
Pasztet z samych ugotowanych warzyw nie trzeba piec. Można go przełożyć do słoika i smarować nim kanapki. Z kolei pasztet pieczona można pokroić, gdy będzie dobrze schłodzony. Najlepiej przestudzony pasztet schować do lodówki na całą noc.
Ten przepis na pasztet wegański możesz dowolnie zmodyfikować, aby stworzyć pasztet składający się z twoich ulubionych składników. Zamiast oleju rzepakowego możesz zdecydować się np. na masło migdałowe. Odpowiednimi dodatkami będą także sos sojowy oraz czosnek. Możesz dodać inne przyprawy i zioła, m.in. mieloną paprykę ostrą, tymianek, starty imbir, chili, oregano, lubczyk, majeranek. Zamiast soczewicy możesz zdecydować się na ciecierzycę.
Jeżeli zrezygnujesz z bułki tartej, ten wegański (jednocześnie wegetariański) pasztet będzie też bezglutenowy. Zamiast bułki tartej wnętrze formy możesz obtoczyć dobrze zmiażdżonymi orzechami.
Soczewicę możesz przepłukać pod bieżącą wodą, ale możesz też kilka razy (ok. 5-6) zalewać ją wodą i całość wylewać, aż woda nie będzie już mętna. Najkrócej gotuje się soczewica czerwona i żółta. Nieco pikantniejsza jest soczewica zielona, więc jeśli chcesz, możesz zdecydować się na nią.
Nie tylko soczewica musi być wcześniej dobrze przygotowana. Jeżeli kaszę jaglaną po prostu się ugotuje, to będzie miała wyczuwalną goryczkę. Kaszę trzeba koniecznie zalać wrzątkiem, a potem przepłukać i znowu zalać wrzątkiem. Zazwyczaj wystarczy ją gotować ok. 15-20 min. Przez pierwszym zalaniem wrzątkiem kaszy, możesz pokusić się na jej uprażenie na suchej patelni.
Alergeny w pasztecie wegańskim
Lista alergenów dla pasztetu wegańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
Wartości odżywcze pasztetu wegańskiego
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.